pic proje sensorr

Başlatan jacksparrow001, 24 Ekim 2007, 16:11:02

jacksparrow001

ya pic projesi aldım.araçların hızlarını ölçmek istiyorum.araçlar bir hortum üstünden geçince bir sinyal üretmelerini isteniyor.ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.bu sinyalle mikroişlemcinin timer'i saymaya başlayacak ve ikinci hortumdan sinyal gelincede duracak.ve zaman*yol yardımıyla araçların hızını bulacağız.önemli olan sinyali nasıl elde edicem.basınç farkıyla yapılabilir die tavsiye aldım ama nasıl netür bir malzeme kullnacam fikrim yoq.,

ya lütfenn yardımcı olursanız sevinirimm

Fixxer

Aramıza hoşgeldin  hortum olayını anlamadım eğer bildiğimiz su hortumları ise demek istediğin. kolay bir şekilde yapmanın yolu var  ;).
...............................

ete

Hortum sistemini Karayolları yolardan geçen araçları saymak için kullanıyor zaten. Sanırım yola basınca dayanıklı (siyah) bir hortum yerleştiriyorlar. Hortumunbir tarafı kapalı. Diğer tarafında ise basitçe bir düzenek olmalı. Nasıl derseniz bir kaç şekilde olabilir. Her şeyden önce bu hortumlardan epeyce gördüm ve hatırladığım kadarı ile hortum içinde basınçlı hava var. DOlayısıyla hortum üzerinden bir araç geçerse hortum içindeki basınç bir miktar artıyor. Bu artış bir eşik noktasını aşırma amacı ile kullanılabilir. Bu sayede diyelimki hortum ucunda bir ufak piston ve piston ucunda bir swich olsun. Normal şartlarda poston önündeki yay nedeni ile geride bekliyor olacaktır. Araç geçerken sağlanan basınç artışı ile piston ileri gidecek ve swich'e basacaktır.
Bu bir yöntem. Başka bir yöntemde hortumun ucuna bağlı bir mekanizma ile fotosel e ışık gelmesi kesilebilir. Düşünülürse epeyce yol bulunabilir.

jacksparrow001, en iyisi git karayollarına sor ne yapmışlar diye.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

tyildizak

@jacksparrow001, hortum ucuna takılan pnömatik switchlerden temin edebilirim. Bu proje ticari mi, okul projesi mi ?

Fixxer

Evt madem böyle bir switch e ihtiyacımız var sana direkmen bu sensörü öneriyorum hasas basınç ayarını üzerinden mekanik olarak yapıyorsun hasas bir değişim olduğu anda sana 1 veya 0 verebilir bununlada bir zaman başlatıp hesaplamanı yapıp olayı mis gibi çözersin kolay gelsin

jacksparrow001

Alıntı yapılan: "Fixxer"Aramıza hoşgeldin  hortum olayını anlamadım eğer bildiğimiz su hortumları ise demek istediğin. kolay bir şekilde yapmanın yolu var  ;).
peki nasıl olacak kullanacağım cihaz ne yardım edebilirmiisinizz

jacksparrow001

Alıntı yapılan: "tyildizak"@jacksparrow001, hortum ucuna takılan pnömatik switchlerden temin edebilirim. Bu proje ticari mi, okul projesi mi ?
üniversitede mikroişlemciler dersinin projesi. mutlaka dersi geçmem gerek.
nasıl bulabilirm yardımcı olabilirmisinizz

jacksparrow001

arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkürler.tam olarak kullanacağım cihazın adını rica etsem soleyebilirmisiniz.hepinize ii çalışmalar

mert3162

Sadece tek hortum ile ölçüm yapılmasımı istemiyor yoksa başka yöntemler ile hızı ölçebilirmisiniz ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Fixxer

jacksparrow001   kardeş şimdi bak gayet güzel kaç kişi sana zaman ayırıp bişeyler anlatıyor çaba sarf ediyor ne yapmak istediğini bilmek için aynı çabayı sende sarf edip aldığın eğitimin hakkını verip bir araştırma yap kimse burda senin cebine al bu senin projen diyip cebine koymuyacak ;)  ki projende tek yapman gereken bir süre tutup hesap yapmak. Yanlış anladıysamda aydınlat daha tam olarak nasıl bişey yapıcağını bile bilmeden bişeyler çıkartmaya çalışyoruz.

stlg

Bence hortum uzerine basit bir yapıya sahip olan hassasiyeti ayarlı ,piezodan yapılmıs bir darbe sensoru baglayabilirsin ,yada kendin yapabilirsin ,arabanın on tekerleklerinin gecisi anında bu sensorde bir gerilim olusur , olcum işlemini tam bu esnada baslatırsın arka tekerleklerin olusturacagı darbede ise işlemi durdurur gerekli hesapları yapar ve ekranına aktarabilirsin, bu sensorun tepki suresi cok hızlıdır kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mert3162

Aslında IR ilede yapılabilir. araçın boyunu ve araçın geçiş süresini hesaplatarak yapılabilir. arabanın ön kısmı radara ilk girdiği andan arabanın radardan çıkışına kadar olan süre hesaplanır. ilk önce arabanın boyunun uzunluğunu bularak daha sonra ne kadar sürede geçtiğini hesaplayarak hızı bulabilirsiniz.

Daha açıklayıcı olursanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mustafa_cmbz

hocam sitede bir ara tarşılıyordu mpx xxxx diye basın sensörleri vardı biraz pahalıydı ama onlardan alıp hortum ile  güzel bir proje tasarlanabilnir ama arkadaş sanki devreyi ve sistemi bana yapın çizin de öle verin dermiş gibi....neyse forumda herzaman böyle istekte bulunan kişiler oluyor..ete hocam bile cvp yazmış kıymetını bılmek gerek...biraz araştırma biraz çaba ile herşey mümkün...