ds1307 geri kalıyor

Başlatan mech, 31 Ekim 2007, 09:05:23

ipek

Dayanamadım açtım bunun içini el fenerlerindeki gibi bir lamba var yandığını göremedim
Süpermen'in gücünü yok eden kriptonit lambası galiba. ;D ;D
Warm up zamanını masa tip güç kaynağından anlayabiliyorum bendeki 24Volt
baştan amper çekiyor bir kaç dakika sonra yarısından az akım çekmeye başlıyor.
güle güle kullanın ..

z

@Ipek

Bir ara foto ekleyebilirmisin? Tabiki icerideki nesneleri.

http://www.ko4bb.com/Manuals/05%29_GPS_Timing/FEI/FEI_5650A/Japanese%205650A%20page/rubidium.htm
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

Hocam bu siteden almıştım fotolar mevcut
http://www.ebay.co.uk/itm/EFRATOM-10MHZ-LPRO-101-Rubidium-Frequency-Standard-/270420017864
bu sitede de lamba yanarken çekmişler
http://www.ebay.com/itm/EFRATOM-LPRO-101-Rubidium-10MHZ-Frequency-Standard-/300282896608
konnektorü vermemişler bir şey uydurdum ters girme ihtimali var. meraklı olanlar alrken  mutlaka istesinler..

z

Daha gecenlerde bir baska forumda sormustum bu atomlardan frekans nasil ogreniliyor diye. Istedigim gibi cevab bulamamistim. Elektron yorunge degistiriyormus ha bire. Onu algiliyorlarmis.

The Gariban

Bunalmış Hocam
"Daha gecenlerde bir baska forumda sormustum bu atomlardan frekans nasil ogreniliyor diye. Istedigim gibi cevab bulamamistim. Elektron yorunge degistiriyormus ha bire. Onu algiliyorlarmis."
Bu cümlenin linki varmı?

z

ErsinErce

JKramer

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 09 Aralık 2011, 17:15:21
LPC1768 in kendi dahili RTC birimi var. Onu test ediyorum. Bakalım sapma ne kadar olacak. Duruma göre kalibrasyon yapmak gerekebilir. Bunun için Clockout pinini aktif edip RTC clock seçip bir osilaskop veya frekansmetre ile ölçüm yapmak gerekir. Sonuca göre kalibrasyon değeri girmek gerekecektir. Ben de zamanında DS1307 ile sıkıntılarım olmuştu. Ancak DS1337 kullanınca daha iyi randıman almıştım. Harici RTC kullanılacaksa harici trim ayarı yapılabilen PCF8583 gibi birşey daha uygun olabilir. Bir de kristalin kalitesi, kapasitans ve esr değerleri de önemli olabilir. Üzerinde markası yazan tanındık bir kristal çok şey değiştirir. Birçok cihazda mikrodenetleyicinin anormal çalışmasını kristal değiştirerek gidermiştim.

Çok zaman geçmiş ama dahili RTC ile sonuçlar nasıl oldu acaba? Ben de harici RTC yerine 32,768 kHz kristalle birlikte kullanmayı düşünüyorum, denemeden önce sorayım dedim.

Erol YILMAZ

Test ettiğim saatin son durumunda ortalama günde 0.35 sn geri kaldığını gözlemledim.
Yani -4 ppm ile çalışmış...

Havalar ısınınca hata oranının azaldığını tespit ettim bu testte...

Jauch xtal gayet güzel çalışmış bence,

Ama bu işi en güzel şekilde ayarlamak için 2 şeyi bence garantiye almalıyız...

1) 25 C de 0 ppm hata ile çalışması sağlanmalı. (Cload ayarı ile)
2) Xtal in sıcaklığı ölçülüp sıcaklığa göre kayması bilindiği için kalibre edilmeli.

AT Cut için:
     f = f0 . (1 - 0.04 (T-T0)^2 )

Bunları Microchip in RTCC si sağlıyor,
Bu amaçla modifiye ettiğim kartın yazılımını bu amaçla bir ara güncelleyeceğim...