C derleyici ?

Başlatan rercan, 07 Kasım 2007, 20:34:13

rercan

merhaba arkadaşlar  bu gün itibariyle c  öğrenmeye başladım . henüz  printf komutundayım  :lol:  yolun başı biliyorum. bi kitap aldım ileri c programlama diye g.murat taşbaşı ya ait  altaş yayımevinden.  bu kitap hakkındaki düşünceleriniz  nasıldır? bu yorumlarınızın yanısıra  derleyici önerinizi bekliyorum. kitapta  turbo c  derleyici kullanıyor ama ben windows arayüzlü bir derleyici kullanmak istiyorum. bir zamanlar autoit  diye bi scripter kullanıyordum c tabanlıydı sanırım. bundan alışkanlık olarak komutları mesela ilk 2 harfinde  otomatik  koyuor  ve komut ile  parametreleri renkli olarak ayrıştırıyordu.  şablon hlainde  düzgün ise  renkli yanlış bi  kod ise  gri halin i alıyordu komut satırı.  böyle kullanışlı bir arayüze sahip  derleyici  öneriniz mevcut mu ?

teşekkürler.

arslan74

Alıntı yapılan: "whyliving"merhaba arkadaşlar  bu gün itibariyle c  öğrenmeye başladım . henüz  printf komutundayım  :lol:  yolun başı biliyorum. bi kitap aldım ileri c programlama diye g.murat taşbaşı ya ait  altaş yayımevinden.  bu kitap hakkındaki düşünceleriniz  nasıldır? bu yorumlarınızın yanısıra  derleyici önerinizi bekliyorum. kitapta  turbo c  derleyici kullanıyor ama ben windows arayüzlü bir derleyici kullanmak istiyorum. bir zamanlar autoit  diye bi scripter kullanıyordum c tabanlıydı sanırım. bundan alışkanlık olarak komutları mesela ilk 2 harfinde  otomatik  koyuor  ve komut ile  parametreleri renkli olarak ayrıştırıyordu.  şablon hlainde  düzgün ise  renkli yanlış bi  kod ise  gri halin i alıyordu komut satırı.  böyle kullanışlı bir arayüze sahip  derleyici  öneriniz mevcut mu ?

teşekkürler.

Merhaba,
Yanlış öğrenilen bilgiyi kafadan cıkartmak cok daha zor. Gördüğüm kadarıyla sen C'nin temellerini yanlış öğrenmeye başlamışsın.
O yüzden size tavsiyem, eğer bütçeniz yeterse temel C kursu veren yerlere gidin. Örenğin C sistem derneğine gidebilirsiniz, yada bir başka kursa. Yok bunun yerine kendim kitaplardan öğrenmek istiyorum diyorsanız. Güzel bir kitapla başlayabilirsiniz. Örneğin, Kaan ASLAN nin C kitabı olabilir. Eğer ingilizceniz iyise C'yi anlatan cok iyi kitaplar var.

Necti hocamın ders notlarını incelebilirsiniz,

http://rapidshare.com/files/68140072/CFull3_11.pdf.html

şifre: cdernek

Windows arayüzlü C derleyicisi ariyorsanız, bircok C++ derlerleyicileri ayrıca C derleyici olarakta kullanılabiliyor. Örneğin "Microsoft Vistual Studio" kurabilirsiniz.

Selamlar