tip41

Başlatan selvi, 10 Kasım 2007, 10:02:42

selvi

http://rapidshare.com/files/79786796/pwm_dc_motor.rar.html
yukardaki linkte pwm moduyla dc motorun hizini artirmak icin program yazdim.fakat istedigim gibi calismiyor.linkte verici-alici kodlari ve sema var.cihan arkadasin verdigi motor surucu devresini kullandim. sadece pwm kismini simulasyonda denedim.fakat hep ayni hizla donuyor.uzaktan pwm sistemiyle motorun hizini artirmak ve azaltmak istiyorum.ilk etapta sadece hizlandirmayi olursa yavaslamayi ekleyecem.forumda pwm bayagi islenmis fakat uzaktan pwm ile hiz kontroluna iliskin bir ornege rastlayamadim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

yukardaki linkte pwm moduyla dc motorun hizini artirmak icin program yazdim.fakat istedigim gibi calismiyor.linkte verici-alici kodlari ve sema var.cihan arkadasin verdigi motor surucu devresini kullandim. sadece pwm kismini simulasyonda denedim.fakat hep ayni hizla donuyor.uzaktan pwm sistemiyle motorun hizini artirmak ve azaltmak istiyorum.ilk etapta sadece hizlandirmayi olursa yavaslamayi ekleyecem.forumda pwm bayagi islenmis fakat uzaktan pwm ile hiz kontroluna iliskin bir ornege rastlayamadim.

selvi

selvi

elimde 12v ile calisan dc motor var.akimini bilmiyorum.bu motoru calistirmak icin surucu devresi yok.h koprusu icin guclu transistorlerde yok. 2 bobinli 2 kontakli roleler ile bu baglanti bicimini en az role ile nasil yapabilirim.8 role ve 16 transistor(roleyi surmek icin kullanilan normal transistorler-bc237 gibi) ile olur. fakat cok yer kapliyor.4 role 8 transistorile mumkun mu?
 bd245c,2n3055,bd135,bc337  gibi transistorler var.proteusun kutuphanesinde bd245c yok.bu transistorleri darlington tarzi baglansa 1-2A arasi bir deger elde edilebilir mi?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "selvi"http://rapidshare.com/files/79786796/pwm_dc_motor.rar.html
Basic ten anlamadığım için kodlarına birşey diyemem ancak sorun kodlarda mı devredemi bunu anlamanın basit bir yolu var.

Öncelikle şemadaki R3 direncini 1K ye düşür.

Şemada herhangi bir hata yok bana göre.

Program kısmına gelince ilk önce pwm olayını unut.

Ra3 ve Rb3 pinlerini direk high konuma al.

Bu durumda röle çekecek ve motor maksimum güçte dönecektir.

Bu durumda motorun dönüş hızına bir bak.Bu hız senin motorunun maksimum döneceği hızdır.

Bu hız senin için yeterli bir hız ise ve sen programla pwm yaparken bu hıza ulaşamıyorsan sorun programındadır.

Birde motor maksimum hızdayken(rb3 sabit high da iken) motorun dönüş hızı ile motoru devreden ayırıp direk voltaj verdiğindeki dönme hızı arasında ciddi farklar var ise bu durumda ya motorun çok güçlü bi motordur (böyle ise daha basit bi motor kullan) yada bu devre bu motoru düzgün süremiyordur.

Ha bu maksimum hız benım için yeterli değil diyorsan programla istediğin kadar uğraş bu motor ile bu hızın üstüne zaten çıkamazsın.Bu durumda devre ile uğraşmaktansa devir sayısı daha yüksek bir motor kullanmanı öneririm.

Bu şekilde basit testlerle mevcut kullandığın
donanımı mı, yazılımı mı yoksa motoru mu değiştirmen gerektiğini tespit edip ona göre uygulamaya geçmelisin.
Yani önce sorun tam olarak hangi bölgeden kaynaklanıyor yukarıdaki basit testlerle onu bul ve yok et. :P
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selvi

hocam daha onceden bahsettigim oyuncak araba sizin verdiginiz sema ile yaptim,calisti.onda bir sorun yok.(tabi ki pwm ile hiz artirma-azaltma haric)
yeni bir oyuncak araba aldim.ama bu motor 12v ile calisiyor.ama akimini bilmiyorum.aliciyi besleyen aku tipi besleme uzerinde (12v 800mAh)yaziyor.elimdeki transistorlerle bu motorlari surup suremeyecegimi bilemiyorum.bzi transistorlerin proteusun kutuphanesinde yok.bd245c,bd243c,2n3055,bc337,bd135 gibi transistorler var.darlington tarzi baglanirsa 1-2A elde etmek mumkun mu?
en son olmasa sadece rolerin kontaklariyla surmeyi dusunuyorum.yani pilin beslemesini role surerek motorun uclarina vermeyi dusunuyorum.ama bu sefer 8 role 16 bc237 gibi trabnsistorler gerekli.elimdeki roleler 2 bobinli ve 2 kontakli.bu roleri kullanarak daha az sayida role ve transistorlerle motorlar surulebilir mi.
 siz sema vermeden once 2 role ile 4 transistorle motoru bir yone dondermistim.4 yon icin 8 role ,16 transistor ediyor.roleyi cok yonlu kullanmamaktan kaynakli fazla role ve transistor kullanilmis olabilir.sizin verdiginiz role baglantilari daha az roleyle motor dondurulebilir.

XX_CİHAN_XX

:?  :?  :?
hocam ne yaptın 8 role , 16 transistor...
Bunlara ne gerek var verdiğim devreden zaten 1A akıtabılırsın.Kaldıki kullandıgın pilin maksimum verdiği akım 800mA...
Ayrıca oyuncak araba motorunun okadar çekiceğini hiç sanmıyorum.
Direk olarak şemadaki devreyi denediğinde ne oldu onu yazarsan sorununu daha hızlı çözeriz.
Sorunun yazılım mı donanım mı tam olarak anlıyamadım.  :?:
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selvi

hocam belirtiginiz sekilde eski devreyi denedim.beslemeyi 12 volt yaparak.3 tane bc337 yandi(darlington tarzi bagli olan transistorden).motordan herhangi bir ses cikmadi.yani gucu yetmedi.

XX_CİHAN_XX

Hımm...
Anlattığın şekilde bir güç problemi varsa çıkış katında kullanılan bd135 transistörü yerine sana ilk söylediğim bdx53 gibi darlington tipi bir transistör kullanman yeterli gelicektir kanımca.
Bu arada bc337 lerin bukadar kolay yanıp motorda tık bile olmaması biraz garip devrende yanlış bir bağlantı yoktur umarım.
Yanlış bir bağlantı yapmadığına eminsen çıkıştada bd135 yerine darlington transistör kullanarak(BDX53 gibi) bence motoru döndürecek gücü elde edebilirsin.
Not simulasyonda test ettim.Sende deniyebilirsin.Önce bd135 ile motorun dönüşünü izle ve üzerinde düşen voltajı ölç.
Ardındanda bdx53 tak onun yerine ve sonrada onun voltajını ölç ve motorun dönüşünü izle.Kesinlikle bdx53 kullanmalısın  :)
Bdx53 olayını çözecektir ancak şunuda dikkate almalısın; senın kaynak voltajı 12v motorunun calısma voltajıda 12v fakat pwm ile süreceksin ve azda olsa voltajda kayıpların olacak hiç pwm kullanmadan dogrudan sistemi high yaparak çalıştırsan bile motoru süren transistörde 0.7v düşecek ve yaklaşık motoruna 11v gelecek(Bu maksimum cıkacak voltaj)
Bu durumda 12v luk motor dedıgın gıbı guclu birşeyse ya hiç dönmez yada çok yavaş döner.Bu nedenle senın kaynak voltajın 12 değil minimum 13v olmalıdır.Bunuda dikkate almayı unutma...
Kolay gelsin.

selvi

hocam elimdeki malzemelerle yapmaya calisiyorum.elimdeki transistorlerin gucu yetmiyor.elimde role var.simdilik pwm dusunmuyorum.
4 tane role ve bu roleleri surmek icin  4 tane bc237 transistorle 2 motoru ve 4 yone hareket ettiriliyor.tek bobinli ve 2 kontakli role kullandim.rolenin acik uclarindan birisinne (+) diger acik uca (-) voltaj veriyorum.ortak uclarina motor bagladim.roleyi surerek ortak uclarina enerji gelerek motoru calistiriyor.
 direk arabanin besleme akusunu rolenin acik uclarina verdim.ama arabanin motoru yavas calisiyor(yani yavas hareket ediyor).arabayi kendi devresiyle calistirdigimda motor daha hizli calisiyor.bunun nedeni ne olabilir.arabanin besleme akusu motara yetecek akim veremiyor olabilir mi?yada nasil bir sorunolabilir?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "selvi"hocam elimdeki malzemelerle yapmaya calisiyorum.elimdeki transistorlerin gucu yetmiyor.elimde role var.simdilik pwm dusunmuyorum.
4 tane role ve bu roleleri surmek icin  4 tane bc237 transistorle 2 motoru ve 4 yone hareket ettiriliyor.tek bobinli ve 2 kontakli role kullandim.rolenin acik uclarindan birisinne (+) diger acik uca (-) voltaj veriyorum.ortak uclarina motor bagladim.roleyi surerek ortak uclarina enerji gelerek motoru calistiriyor.
 direk arabanin besleme akusunu rolenin acik uclarina verdim.ama arabanin motoru yavas calisiyor(yani yavas hareket ediyor).arabayi kendi devresiyle calistirdigimda motor daha hizli calisiyor.bunun nedeni ne olabilir.arabanin besleme akusu motara yetecek akim veremiyor olabilir mi?yada nasil bir sorunolabilir?
Öncelikle sadece bdx53 alarak (50 kuruşluk transistör ile) olayı çözmek varken neden bunca zamandır kendi malzemelerinle birşeyler uydurmaya çalıştığını çok merak ediyorum.Öte yandan direk akü vererek motoru hızlı döndüremiyorsan akün yetersiz yada bitik demektir.(motorun dc12v ile çalışan normal motor old. varsayarsak)Aynı akü ile bahsettiğin motor devresini taktığında dediğin gibi hızlı dönüyorsa, söz konusu devrenin basit bir şemasını vermelisinki nasıl bir motor oldugunu anlayıp ona göre çözüm üretelim.Yada kullanmak istediğin röleli sisteme motorun devresinide ekle istediğin hıza ulaş...