LA 55-P akım sensörünün çıkışını PIC'e nasıl bağ

Başlatan mikroserdar, 17 Kasım 2007, 15:57:19

z

Opamp devrelerinde simetrik kaynak bir sürü sorunu ortadan kaldırır. Tek kaynakla sorunu çözeceğim diye kafa yorma. Çift kaynağı kullan gitsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

VFR

Hocam ölçeceğim akım DC o yüzden sadece tek yönlü akım ölçeceğim.
Sensör de simetrik besleme istiyor. Ancak kullandığım sistemde simetrik kaynak kullanma şansım yok.
Başka nasıl bir çözüm önerebilirsiniz? Sensörün hall sensör gibi akımın üzerinden geçmeyeceği bir sensör olması lazım.

z

5v ile beslenen sensörler var. Fakat bunlar 0 Amper için 2.5v veriyor. Bu  durumda 2.5 volt ofsetten kurtulmak için gene opamplı devrelerden yararlanacaksın ve çift besleme işini kolaylaştıracak.

Eğer pille beslenen bir uygulama yapmayacaksan  önerim kesinlikle çift besleme kullanmandır. Çift besleme sorununu, bir iki watlık trafo ile  çözersin. Aksi takdirde  low power single supply ve rail to rail özel opamp kullanman gerekir.

Ben kesinlikle çift besleme kullanmayacağım diyorsan işe opamp seçim ile başlaman gerekiyor. Tabiki sensörü de seçmiş olman gerekir.

Tek beslemeli sensörler için aşağıdaki linke gözatabilirsin.

http://www.lem.com/hq/en/content/view/269/206/

Beslemeden yana akım sorunun yoksa, DC-DC konverterle negatif voltaj da üretebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hendrix

Merhabalar,benimde bir sorum olucak;ben LA-55p ile opamp olmadan PIC e bağlantı yaptım devreyi PBC olarak gerçekleştirdim.Devrede display de bir hata olduğundan dolayı yeniden yapmayı planlıyorum ancak burada LA-55P ile PIC arasına Opamp yerleştirmezsem sağlıklı çalışır mı opamp ne kadar gerekli?,ilginize teşekkürler.

Extreme

Alıntı yapılan: ipek - 19 Kasım 2007, 01:24:25
http://rapidshare.com/files/70677979/Pages_from_-2005.pdf.html

burada LA25 modeli uygulaması mevcut size mum ışığı olacaktır......
kolay gelsin...

Bu linkler artık çalışmıyor.
Rica etsem elinizde varsa tekrar link koyabilirmisiniz?

isikyasar

Merhaba arkadaşlar konuyla ilgili akım ölçme olayını pens ampermetre mantığında UGN serisi bir sensörle gerçekleştirdim.

EGE

Alıntı yapılan: isikyasar - 19 Kasım 2012, 22:04:02
Merhaba arkadaşlar konuyla ilgili akım ölçme olayını pens ampermetre mantığında UGN serisi bir sensörle gerçekleştirdim.

konuyla ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar

isik_yasar@hotmail.de

Konu ile ilgili Bilginizi burada paylaşırsanız mutlu oluruz.

kolaygelsin

Extreme

Alıntı yapılan: EGE - 19 Kasım 2012, 22:24:19
Konu ile ilgili Bilginizi burada paylaşırsanız mutlu oluruz.

kolaygelsin

+1

Konuyu hala takipteyim.

Konuyla ilgili bir projem var.

isikyasar

ugn3503 ile bu devre çalışıyor. devreyi kurduğunda çalışmıyor diye kendine ve bana kızma.  trimpot ile ayar yap ozaman oluyor. kolay gelsin