OPTIK ALGILAYICILAR INFRARED VE TERMAL SISTEMLER

Başlatan med, 23 Kasım 2007, 08:13:20

Klein

Bu tüp pek foton yoğunlaştırıcı tüpe benzemiyor. Resimden pek belli olmuyor ama sanırım optik bir bağlantı da yok.  Daha çok lazer tüplerine benziyor. Eğer Lazer odaklama varsa lazer tüpü , ya da soğutma ile ilgili bir tüp olabilir. Işık yoğunlaştırıcı tüpler, gece görüş  kameralarında kullanılıyor. Termalde kullanılmıyor. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi IR dalgaboyunda çalışıyor ve yansıyan değil ,  cisimden ışıyan IR ile çalışıyor.  Ayrıca termal kameralar gündüz de kullanılıyor.

med

Markasi westinghouse olan bu tübün üstünde
        'warning handle with care. Breakage of this tube, which contains a high vacuum, may result in injury from flying glass. Remove tube carefully from container. Do not strike or scratch the tube or subject it to more than moderate pressure when inserting into or removing from its socket in electronic equipment.'
        yazıyor.
        Resimde görülen tübün siyah olan sağ tarafında bir mercek var. Resimdeki sistemin önünde sol tarafta optik bir sistem var. Görüntü buradan alınıyor. Alınan görüntü bu optik sistemden geçerek kablolarla elektriksel olarak tübün sol tarfından giriyor.  Görüntü Tübün sağ iç tarafındaki mercekten geçtikten sonra yansıtılarak kullanıcının gözüne geliyor.
       Termal sistemin bakılan tarafı tübün mercek tarafındadır. Termal ise görüntüyü sol ön taraftan optik sistemin olduğu yerden alıyor.
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

Klein

bu kamera gece görüş kamerası mı? ,  termal kamera mı?

med

termal kamera.  Daha doğrusu termal sistem.

Klein

sistemden kasıt nedir? kamera haricinde başka fonksiyonları mı? vardır.

med

Buradan sistemin diger parcasi da goruluyor.  Birbirleriyle baglantisi var. Resmin ust tarafindaki parcaya yine disaridan 6V batarya baglaniyor. Birkac kez calistirdim. Fakat yesil bir ekrandan baska bir sey goremedim. Simdi o yesil ekranda gorulmuyor. Acma kapama aninda ekran gelir gibi oluyor. Fakat sonra hic birsey gozukmuyor. Bunun nedeni tup olabilir mi.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "med"

Buradan sistemin diger parcasi da goruluyor.  Birbirleriyle baglantisi var. Resmin ust tarafindaki parcaya yine disaridan 6V batarya baglaniyor. Birkac kez calistirdim. Fakat yesil bir ekrandan baska bir sey goremedim. Simdi o yesil ekranda gorulmuyor. Acma kapama aninda ekran gelir gibi oluyor. Fakat sonra hic birsey gozukmuyor. Bunun nedeni tup olabilir mi.

hocam bu alet nerden eline geçti merak ettim askermisin? cihaz dancall araç telefonuna benziyor her harafında devre var :D

med

Bu resimde  ise tupun mercek kismi goruluyor. Bu parcanin kapagi kapatilinca mercegin onune capraz konulmus yansitici geliyor. Oradan da gozumuzle baktigimiz kisma geliyor.

med

Evet zaten ondan dolayi galiba termal sistem deniliyor. O kadar cok devre varki.  Kucuk olan parcada 4 adet devre yanyana konmus. Ayni bilgisayar ana kartlarina kart yerlestirir gibi.
 Bu sistem cok eski bir uretim. O yuzden bulmasi zor değil bu tip sistemleri. Benimkisi de bir cesit merak.