Opamp'ın referans gerilimini dijital olarak değiştirmek.

Başlatan arslan74, 10 Aralık 2007, 01:23:23

arslan74

Alıntı yapılan: "bunalmis"Referans gerilimi ayarlı dirençli yada DAC-PWM vs tipi sistemlerle elde etmek yerine doğrudan sinyalin kendisinden üret. Bu yönteme dinamik referans denmekte. Dedektor, alınan sinyale göre adaptif davrandığı için bahse konu sorunlarla karşılaşmasın.

Bunun için;

Sinyali büyük zaman sabiteli RC filitreden geçir ve elde edilen voltajı opampın ref değeri olarak kullan.

Basit tipte RF ya da ultrasonic alıcı devrelerinin dedector katlarında benzer yapı kullanılmakta. Sistemin tek dezavantajı sinyal seviyesi çok düştüğünde
yada tamamen kesildiğinde dedector karmaşık 1-0 dizisi üretir. Bu diziye neden olan durumun, sinyalden mi  yoksa gürültüden mi kaynaklandığını anlamak için vericiden sinyalini kodlayarak gönderemelisin.

Belli formata uymayan 1-0 dizisi gürültü, formata uygun 1-0 dizisi ise sinyal anlamına gelecektir.

Merhaba,

Vericinin sinyalini ben üretmiyorum. Kaynak olarak Topcon Lazer Rotary Leveler kullanılıyor. Sistem söyle çalışıyor, motora bağlı lazer ışık var. Motor dondükce etrafına cizgi şeklinde lazer ısık yayiyor. Bununlada seviye okunuyor. Lazer ısık kaynağı ortalama 200m caplık bir alana ulaşiyor. Tabi burada sorun şu lazer ışık kaynağına olan uzaklığımıza göre ışığın siddeti değişiyor. Ayrıca günesin konumu ve siddeti bile okuyucunun düzgün okumasını etkiliyor.

Kontrol kısmında bir tane LCD ekran ve tuş takımı koydum. Programın ayrıca "setup menüsü" var. Orada değişik ayarları girebiliyoruz. O ayar kısmında ayrıca bu ayarlarıda yapmak istiyorum.

Amacım bu ayarı ideal bir ortama göre sabit yapmayıb. Kullanıcının, sahadaki hava şartlarına göre en ideal ayarı kendisinin yapmasını istiyorum. Yoksa sistemi yaptım ve gayet güzel çalışıyor. Ama bu olayı yapar isem bu sistem için bir artı özellik olacak ve buna benzer yabancı ürünlerin bir adım önüne gececek.

Selamlar

tae

Alıntı yapılan: "bunalmis"Sistemin tek dezavantajı sinyal seviyesi çok düştüğünde
yada tamamen kesildiğinde dedector karmaşık 1-0 dizisi üretir. Bu diziye neden olan durumun, sinyalden mi  yoksa gürültüden mi kaynaklandığını anlamak için vericiden sinyalini kodlayarak gönderemelisin.

Belli formata uymayan 1-0 dizisi gürültü, formata uygun 1-0 dizisi ise sinyal anlamına gelecektir.

Bunu çözmek için alınan referansa (rc den sonra) dırenc uzerinden bir az bias vermek olar (yeni sınyalın oratalam değeri + gürültü seviyyesine göre bias gerilim ) ve ek olarak  comparatora histerezis eklenmesi daha uygun olabilir.

arslan74, burda dac'a ihityac yok, bunalmış'ın söylediklerini uygulayarak istenilen çözümü elde edersen.

arslan74

Alıntı yapılan: "tae"
Alıntı yapılan: "bunalmis"Sistemin tek dezavantajı sinyal seviyesi çok düştüğünde

Bunu çözmek için alınan referansa (rc den sonra) dırenc uzerinden bir az bias vermek olar (yeni sınyalın oratalam değeri + gürültü seviyyesine göre bias gerilim ) ve ek olarak  comparatora histerezis eklenmesi daha uygun olabilir.

arslan74, burda dac'a ihityac yok, bunalmış'ın söylediklerini uygulayarak istenilen çözümü elde edersen.

Merhaba,

Bana şema ile göstererek anlatırsanı daha iyi anlarım. Yoksa ne sizin nede bunalmis beyin demek istediğini tam anlayamadım.

Selamlar