Akım mı çarpar gerilimmi ? Güzel bir soru sizlere

Başlatan mert3162, 19 Aralık 2007, 14:04:54

mcan

Alıntı yapılan: "vatandas30"baştan öyle sormamışsın ki :)
yükler sürtünme, dokunma, etki vs. şekillerde hareket ettirilebilir.
nerde neyi sormamışım? (bişey sormamıştım aslında)ben başından beri akımın kaynağının sadece potansiyel fark olması gerekmediğini bildiğimi söylüyorum,ve örenekler gösteriyorum.akım akınca gerilim oluşmaz demiyorumki. ama akımın akmasındaki etken illa durgun elektrostatik kuvvet olacak diye bişey yok benim düşünceme göre.bunun bir sürü örneğini verdim . hatta elektromagnetik kitabından hatırladığım kadarıyla yükleri bir şekilde fiziki yola taşısak bile akım oluşuyor demektir.

vatandas30

peki. öyle yada böyle yükleri birşekilde taşıdığın zaman yani nötr durumu bozduğun zaman ne oluyor? potansiyel fark. bende bunu söylüyorum.
aslında bunların hepsi için tek bir kaynak yeterli. elektroteknik cilt 1 ( milli eğitim yayınları) yazarları aynı zamanda benim hocamdır. kaliteli bir kitaptır.

mcan

Alıntı yapılan: "vatandas30"peki. öyle yada böyle yükleri birşekilde taşıdığın zaman yani nötr durumu bozduğun zaman ne oluyor? potansiyel fark. bende bunu söylüyorum.
aslında bunların hepsi için tek bir kaynak yeterli. elektroteknik cilt 1 ( milli eğitim yayınları) yazarları aynı zamanda benim hocamdır. kaliteli bir kitaptır.
herşeyi baştan anlatmak zorunda kalıyorum.... neyse senin dedinden yola çıkalım elimde 100q yüklü bir top var ve a noktasında duruyor ben bunu b noktasına taşıdım şimdi  topu hareket ettiren benim,  ortada potansiyel fark vardıda yük ordan oaraya gitti değil. benim dediğim anlaşılmıyor mu ben mi Türkçe bilmiyorum anlamadım.

buraya yanlış anşaılacak bişey yazdığımı düşündüğümden siliyorum,düzeltiyorum.

vatandas30

:D
evde hızlı koş. çok iyiydi.  senin dediğine katılıyorum. yükü bir kuvvetle bir yerden bir yere taşıdın tamam. potansiyel fark olmadan taşıdın buna da tamam. böyle akım oluşturduğunu mu sanıyorsun yani.
neyse ben pes ettim. sana kolay gelsin.

mcan

Alıntı yapılan: "vatandas30":D
evde hızlı koş. çok iyiydi.  senin dediğine katılıyorum. yükü bir kuvvetle bir yerden bir yere taşıdın tamam. potansiyel fark olmadan taşıdın buna da tamam. böyle akım oluşturduğunu mu sanıyorsun yani.
neyse ben pes ettim. sana kolay gelsin.

valla yanlış anlama olur diye sildim,ama işin şakası bir yana evet akım oluşturursunuz.  akım : birim zamanda birim kesitden geçen net yük miktarıdır. bir boru alıpta içinden yüklenmiş iyon plasma gibi şeyler geçirirseniz yine akım oluşturmuş oluyorsunuz.ne yazıkki bu böyle  :D

vatandas30

yazmayacaktım ama dayanamadım. son birşey yazayım. tanımında kısaca akım öyle ama gerçekte şu:
akım; metallerde serbest elektronlar ile sıvılarda da iyonlarla iletilir. yani bir potansiyel fark sonucu metallerde son yörüngedeki elektron veya elektronlar yörüngelerinden çıkarak zincirleme bir elektron akışı oluştururlar. potansiyel fark burada o elektronu yörüngesinden çıkaran kuvvettir. haa sen bunu ben başka bir yöntemle yaparım diyorsan başka :)

mcan

Alıntı yapılan: "vatandas30"yazmayacaktım ama dayanamadım. son birşey yazayım. tanımında kısaca akım öyle ama gerçekte şu:
akım; metallerde serbest elektronlar ile sıvılarda da iyonlarla iletilir. yani bir potansiyel fark sonucu metallerde son yörüngedeki elektron veya elektronlar yörüngelerinden çıkarak zincirleme bir elektron akışı oluştururlar. potansiyel fark burada o elektronu yörüngesinden çıkaran kuvvettir. haa sen bunu ben başka bir yöntemle yaparım diyorsan başka :)

geçekde demişsiniz ama tanımda gerçeğin kendisi.metallerde elektron hareketi için potansiyel farka ihtiyaç yoktur hali hazırda birçok hareket zaten yapıyorlar bunun için metallerin içinde net akım sıfırdır,ama akım sıfır değildir. o metali alıp bir düzgün magnetik alan içinde hareket ettirirseniz o metal içindeki yüklerde üzerlerine etkiyen lorentz kuvveti ile harekete geçerler.yine harekete geçmek için gerilime ihtiyaç duyulmadı.,nasıl bu yöntemim başka bir yöntem değilmi?

vatandas30

peki dediğin gibi olsun. o yöntemle lambayı yakmayı denesene :)

mcan

çook istersen yaparım :D  ama  şu örneği vereyim belki yapmama gerek kalmaz. oyuncak motorunu al motor uçlarına led bağla yanmassa gel senin yöntem çalışmıyor de ben çalıştırayım. step motor kullan daha iyi oluyor :D

not mili döndürmeyi unutmayalaım

vatandas30

aslında aynı şeyi konuşuyoruz. sen diyorsun ki potansiyel fark olmadan akım olur ben olmaz diyorum ama anlattığımız şeyler benzer şeyler. potansiyel fark, yüklerin belli bir şekilde konumlanması, akım ise bu konum sonucu olan birşey. motorun iki ucunu açık bıraktığında akım var mı peki? yok. uçlar açıkken ortadaki ne ? emk.
not: ben o senin dediğin deneyi senede birçok kez daha büyük makinelerle yapıyorum merak etme :) saygılar

mcan

Alıntı yapılan: "vatandas30"aslında aynı şeyi konuşuyoruz. sen diyorsun ki potansiyel fark olmadan akım olur ben olmaz diyorum ama anlattığımız şeyler benzer şeyler. potansiyel fark, yüklerin belli bir şekilde konumlanması, akım ise bu konum sonucu olan birşey. motorun iki ucunu açık bıraktığında akım var mı peki? yok. uçlar açıkken ortadaki ne ? emk.
not: ben o senin dediğin deneyi senede birçok kez daha büyük makinelerle yapıyorum merak etme :) saygılar

uçları açıkken ordaki ne evet güzel bir soru ne ortadaki? sonsuza yakın drenç.

ben ne demiştim?

akımın önüne bir engel konursa  gerilim oluşur.ama
ha her oluşan gerilim bir akım sonucu her oluşan akımda bir gerilim sonucu değildir.

peki motor uçları açıkken ortaya bir voltmetre bağlayınca ne oluyor? herşeyden önce ideal voltmetre olmadığı için bi akım akıyor.onu geçtik motor dönmezken neden öyle bir fark yok? çünki yükler üzerinde kuvvet etki eden bişey yok.ilk önce motorda potansiyel fark yok,ama dönüyorken emk var bu emk hareket kaynaklı emk.uçlarını birleştirelim ve döndürmeye devam edelim bize zorluk çıkaracak,yani içinden akım akıyor. akımın akmasının asıl nedeni ne? üzerine etkiyen magnetik kuvvet.

dentaytr

farkındamısınız burdaki 15 kişiyle potansiyel farkı olmadan akım oluştururum diye zıtlaşıyosunuz her oluşan akım potansiyel fark oluşturmaz demişsiniz anlattıklarınızdan ben üni 1 deki fizik konularını anımsadım yanlış anlamayın ama acaba eğitim durumunuzu söyleme imkanınız varmı bunu merak ettim insanlar buna göre tartışmaya girsin

Alıntı Yapha her oluşan gerilim bir akım sonucu her oluşan akımda bir gerilim sonucu değildir
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

tayyar

Allah kimseyi ;
Polat kadar dertli
Memati kadar sinirli
Abdülhey kadarda İLETKEN yapmasın başka bişi demiyorum :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

mcan

Alıntı yapılan: "dentaytr"farkındamısınız burdaki 15 kişiyle potansiyel farkı olmadan akım oluştururum diye zıtlaşıyosunuz her oluşan akım potansiyel fark oluşturmaz demişsiniz anlattıklarınızdan ben üni 1 deki fizik konularını anımsadım yanlış anlamayın ama acaba eğitim durumunuzu söyleme imkanınız varmı bunu merak ettim insanlar buna göre tartışmaya girsin
cidden farkında değilim o kadar oldumu :D  hocam zıtlaşmak inatlaşmak,cebelleşmek ....böyle bir derdim yok ki. önemli olan bir şeyi güzelce tartışabilmek ,fikir yürütmek ,yürüttüğü fikrin arkasında durmak gerekirse geri adım atmak öğrenmek kafada soru işareti uyandırıp bişeyi araştırmak.şimdi burdaki arkadaşlar bana cevap vermeden önce ben onların soracakları soruları verecekleri cevapları düşünüyorum burdaki zorlamalar bana güzel geliyor.
eğitim durumunu en azından ben hiç işine katmayacağım,eğitim durmumu ne olursa olsun bu konuyu herhangi biri bildiği kadarı ile dilediği gibi tartışabilir.en azından ben eğitim durumu ne olursa olsun aynı ciddiyette konuşurum. zaten böyle olmasaydı benim hiç konuşmam gerekirdi ki dünya üzerinde benden bilgili milyonlarca insan vardır.benim bildiğim kadarı şimdilik bu kadar ilerde daha fazla birşeyler öğrendiğimde ya bir adım ileri atarım ya bi adım geri atarım bunu görücem...

dentaytr

Alıntı YapAllah kimseyi ;
Polat kadar dertli
Memati kadar sinirli
Abdülhey kadarda İLETKEN yapmasın başka bişi demiyorum Smile

:D  :D  :D  :D  :D

peki söylememek istemeniz en doğal hakkınız

bu başlık okadar acaip bilimler içeriyoki yani büyü haramdır demek geliyo aklımdan  :D

herşey okadar karışmışki bunları ayrı ayrı konularda incelesek umarım karışıklığı gidericez amacınızın tartışma-öğrenme olmasını saygıyla karşılıyorum en azından bu kadar kişi söylemiş bir doğruluk payı vardır bence

sizin düşünce biçiminiz başka olabilir elbette ama elektroniği öğretmek için insanlara bu yollara başvurulur yani hiçbir zaman kısadevre motorla bir devre çizilmez eşdeğer bir yükte gösterilir mutlaka. yoksa böyle farklı cevaplar ortaya atılır
devre 5vdan gelir lojikleri dürter:Dbelki bir iki dirençten geçer ve bu akımın belirli bir voltajı ve akım değeri ve geçtiği direnç mutlaka vardır çünkü kullanılan elektronik böyledir
yani boş veya kısadevre motorla veya bağımsız bir planck levhasında ne ölçüm sağlanır ne elde edilen veriler konuşulunur

yani bu evrensel dilden konuşsak herkes birbirini daha rahat anlamazmı

söylediklerimin birde şu önü var elektroniğe belirli kurallarla bakan insanlar kafa olarak kısmen sınırlanmışlardır özgür düşünce daima iyidir ama özgür düşünce deneyleri içinde nötron bombardımanı kaynağı ,quantum yük hesaplayıcıları yarı optik yarı elektronik cihazlar gerekecektir yani bu deneylerde klasik fizik olarak düşünürseniz aynen şuna benzer ışık hızında giden bir araç far açarsa karşıdaki cismi görebilirmi? (cisimden yansıyan ışıkta ışık hızında:D)

quantum hakkında çalışanlar herzaman yaratıcının sınırlarıyla karşılaşıyolar elektron yörüngesini ölçüyolar fakat ölçmek için dalgayı yolladığı anda elektron artık o dalga tarafından değiştiği için ölçüm yapamıyolar diceğim her şeyin bir külfeti var madam curie radyumu buldu kanser oldu, edison 60000 deney sonucu ampulden ışığı aldı ,einstein quantum dedi kafayı oynattı:D inşallah bizler bu kan ve ölüm getiren şeyleri tasarlayanlardan olmayız çok gevezelik ettim afbuyurun

tartışmalarınızda gözlemlediğim kadarıyla, bilim konusunda bu kadar heyecanlı olmanızı çok taktir ediyorum
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot