Kuluçka makinesi

Başlatan CeaSeR, 29 Eylül 2003, 14:49:09

Aslını istersen PT100 iki tane tüyden oluşan bri sensör ve elinle algılayıcı bölüme dokunmaman gerekiyor.

Ve ölçüm üzerinden 1mA lik sabit akım geçirerek, direncin değerini okumaya ve bir dizi opamp ile bunu 0 - 2.5 v aralığında örnekleme esasına dayanıyor.

Ancak ben henüz akımı kararlı hale getiremedim bu nedenlede linearizasyonda sorunum var LM324 ile kurdum devreyi ama offset zero imkanı olmayan bir opamp lm324, şimdi offset zero set'e sahip bir op kullanmayı deniycem.

Ama tavsiyem endüstriyel bir sistem kullanıyorsanız PT100 den şaşmamanız.
Devreyi kurmak biraz sıkıntılı ama malzemeye güvenebilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar.

aster

PT100 ün endüstriyel kontrolda düşük ısı için en ragbet edileni dedik
genel olarak 4-20 mA (veya 0-20mA)dönüştükten sonra işlenir
yani pt100>4-20mA conv> kullanılacak alet

Erol YILMAZ

Selam;
PT100 kullanimi bence 40 C olcumu icin cok masrafli bir tercih. Piyasada bulunabilecek en dogru sicaklik sensoru PT'ler fakat akim kaynaginin degeri tam olmali. Ve 1 mA hassas bir olcum icin cok buyuk bir deger. 200 uA civari bir akimla cok daha dogru sonuclar elde edilebilir. Cunku akimin olusturdugu sicaklik artisi min. seviyeye iner. Ama boyle oluncada akim kaynagi ve okunan gerilimin seviyesi konusunda problemler olusur. Tabii ki tam dogru akim kaynagi yapabilirim ve dusuk gerilim seviyelerini dogru bir sekilde okuyabilirim diyorsaniz ayri konu. Bunun icin opamplarda kullanilan direnclerin uzerindeki sicaklik farkindan dolayi urettigi gerilimin bile etkili oldugunu soylemeyi borc bilirim. Anliyacaginiz cok problemli bir is.  Bunun yaninda yapilan sensor okumada elbette bazi sonuclar ortaya cikacak.
Dogrulugunu, tekrarlanabilirligini vs. kontrol etmek lazim gelir.
Tavsiyem;
Eger ticari bir proje ise PT100 signal conditioner denen aletten alip cikisini temiz bir sekilde okumak (Fiyati tahminen 100-150$ gibi )
Eger fazla ticari (!) bir proje değilse LM35 veya o tarzdaki bir entegreyi degerlendirmek yeterli. Dogruluk cok kafana takilirsa LM35'in cikisini bir sekilde direnc bolmeyle falan kalibre edersin. Olur biter. 12 bit ADC ile de okursun baya hassas bir sey elde edilir.

+ Bir ortamin sicakligi noktadan noktaya farklilik gosterebilir. Onun icin tek noktadan olcum cok dogru bir sonuc vermeyecektir.

Unutmadan bunlar isin sadece sensor kismi, kontrolda (duruma gore) PI veya PID kullanman gerekebilir.

Saygilar...

bmutlu

Alıntı yapılan: "zeyneld"Aslını istersen PT100 iki tane tüyden oluşan bri sensör ve elinle algılayıcı bölüme dokunmaman gerekiyor.

Ve ölçüm üzerinden 1mA lik sabit akım geçirerek, direncin değerini okumaya ve bir dizi opamp ile bunu 0 - 2.5 v aralığında örnekleme esasına dayanıyor.

Ancak ben henüz akımı kararlı hale getiremedim bu nedenlede linearizasyonda sorunum var LM324 ile kurdum devreyi ama offset zero imkanı olmayan bir opamp lm324, şimdi offset zero set'e sahip bir op kullanmayı deniycem.

Ama tavsiyem endüstriyel bir sistem kullanıyorsanız PT100 den şaşmamanız.
Devreyi kurmak biraz sıkıntılı ama malzemeye güvenebilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar.

PT 100 üz weston koprüsü yaparak oku akımlarla uğraşmazssın. Kolaygelsin.

z

Alıntı yapılan: "Erol"Selam;
Tam olarak anlayamadigim bir konu var.
Alıntı Yappc 16f877

kullanmanı tavsiye ederim..
pwm çıkışını kullanarak triyaklı ısıtıcı yapabilirsin.
bunu biraz daha acabilirmisin?
cunku Triyak ile pwm'in birlikteligi cok

ilginc...

PWM ve TRİAC uygulaması olsa olsa integral kontrol yöntemi ile olur.
GTO yu bu uygulamada kullanmak lüks olur.

Güç elektroniğinde

integral kontrolu şöyle yapılır ve bir bakıma duşük taşıyıcı frekanslı  PWM'e benzer.

örneğin 256 yarım alternans bizim 1 kontrol peryodumuz olsun.

PWM level 0 = 0 yarım

alternans guc ver 255 yarım alternans bekle
PWM level 1 = 1 yarım alternans guc ver 254 yarım alternans bekle
PWM level 2 = 2 yarım alternans guc ver 253 yarım alternans

bekle
PWM level 3 = 3 yarım alternans guc ver 252 yarım alternans bekle
...
...
PWM level 255 = 255 yarım alternas guc ver 0 yarım alternans bekle

Bu mantık

ısıtıcı kontrolunda sıcaklığın ortalama değerinini sabitlemede
fazlasıyla ise yarar ancak kuluçka makinasında ani sıcaklığın ortalama sıcaklığa eşit olma zorunluluğu olabilr. Bunun için ısıtıcıya

büyük bir metal kütle bağlayıp  kütlenin dolayısı ile ortamın ani sıcaklık değişimini engellemek gerekebilir.....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CeaSeR

Selamlar uzunca bir süredir kendi şehrimde (Denizli) Ds 1621 in gelmesini bekliyordum sipariş vermiştimde ama gelmedi

bende bir iş sebebi ile istanbula yolum düştü Selanik pasajında aradım elemanı ama böle bir eleman yok dediler.. Nedir bu iş bulup gönderecek varmı teşekkürler....
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..