ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ahmet2004

mp3dragon

HDD +5 volt uyum engeline takıldı, buffer koymadan yapamayız ama gerekli uçları ext. portuna çıkardım. Ayrı bir buffer board ile hdd takılabilir. TFT için buffer koyarsak HDD içinde kullanılabilir gibi.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ahmet2004

Şimdilik tamam gibi.

Şemayı bitirip Şu pcb boyut ve yerleşimine geçmek istiyorum.

Siz şemanın son halini forma gönderin.Ben yorumlarım incelerim.

Yapabildiğim kadar da çizimlere bakarım.Her şey picproje için.
(Kendimi kontrol memuru gibi hissettim.)

Projeyi bitirmek için üzerime düşeni yapıyorum.Naçizane.

bir an önce şu PCB ye geçelim diye uğraşıyorum.

ahmet2004

volblood

Bu SDRAM ve EDORAM benim kafamı karıştırdı. Arasındaki farkla ilgili bir soru gelmiş ama diğer konulardan unutulmuş galiba..Açıklama yapan olursa sevinirim. Şemadan anladığım kadarıyla TFT için EDO kullanılacak, bu TFT'nin şart tuttuğu birşey midir acaba ?

mp3dragon

Alıntı YapBu SDRAM ve EDORAM benim kafamı karıştırdı. Arasındaki farkla ilgili bir soru gelmiş ama diğer konulardan unutulmuş galiba..Açıklama yapan olursa sevinirim. Şemadan anladığım kadarıyla TFT için EDO kullanılacak, bu TFT'nin şart tuttuğu birşey midir acaba ?
Evet tft driver için edo ram gerekmekte. TFT driverin datasheetinde daha detaylı açıklama mevcuttur. Bu arada EDO ram temini olayı çözülüyor gibi. Kesinleşmesini bekliyorum.

teknikelektronikci

merhaba üstadlar böyle bir calismanin olamsi cok güzel bir sey benim bu konuda hiv bir bilgim yok o yüzden bir katkim olabilirmi bilmiyorum ama eger biterse almayi düsünüyorum ama sormak istedgim bir kac soru var

1-)bu arm programlama dili c dili oluyor öyle değilmi
2-) bu arm nin pice göre ne büüyk avantajalri var benim bildgim kadaryila tft lcd ekran filan sürebilioruz peki bunu c dili ilemi yazioruz veya isletim sistemi buna nasil yüklüoruz
3-) eger bu board biterse ve fiyati uygun olursa almayi düsünüyorum ama c dili bilmiyorum ama ögrenirim ama ilk basta bu board ile ileri seviye uygulama değilde normal ledli veya normal 2*16 lcd ekranli uygulamalar yapilabilinirmi ?

yani sizce arm yi hic bilmeyen biri icin bu boardu almak uygun olurmu ?
bu arada fiyati ne kadar olcak bilginiz varmi?

not: basligin hepsini okuyamadim eger bahsedildi ise özür dielrim simdidien
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mp3dragon

Dünkü mesajımda bahsetmiş olduğum gibi Arrow dan 11 adet AT91RM9200 sipariş edildi. 11 adet sipariş edilmesinin sebebi stoklarda sadece 11 adet olmasıdır. 1 adet de benim elimde bulunmakta taplam 12 adet AT91RM9200 2 hafta içinde elimizde olacaktır. Adet fiyatı yaklaşık 20 usd olarak mal oluyor. Boardın en pahallı malzemesi olan AT91RM9200'den söylemiş olduğum fiyat üzerinden kısa sürede daha fazla temin etmek mümkün olmayabilir. En az 2 adet ATMEL'i olası kötü durumlara karşı yedek olarak tutmak istiyorum. Bu sebeple bord sayısı maximum 10 adet olarak görünüyor. Karttan temin etmek isteyen arkadaşlar ona göre şimdiden bildirirlerse sonradan sıkıntı doğmasın. Tabii gelen talebe göre başka kanallardan temin imkanları araştırılabilinir. Ama fiyat konusunda sapma olabilir. PCB ve diğer malzemeler daha fazla sayıda alınacaktır.
Şimdilik kart için istekte bulunanların listesi;

mp3dragon------2 adet
Ziya--------------2 adet
Swordman-------1 adet
gallavi------------1 adet
ahmet2004-------1 adet (?)  
EES---------------1 adet (?)
Göktuğ-----------1 adet (sadece pcb)

şimdiden 8 adet full board 1 adet pcb gözüküyor. Katılmak isteyen diğer arkadaşlarda bildirirse buna göre devam edelim.

@teknikelektronikci, ilk sayfadaki mesajlarımı okursan tüm sorduğun soruların cevaplarını bulacaksın.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Dünkü mesajımda bahsetmiş olduğum gibi Arrow dan 11 adet AT91RM9200 sipariş edildi. 11 adet sipariş edilmesinin sebebi stoklarda sadece 11 adet olmasıdır. 1 adet de benim elimde bulunmakta taplam 12 adet AT91RM9200 2 hafta içinde elimizde olacaktır. Adet fiyatı yaklaşık 20 usd olarak mal oluyor. Boardın en pahallı malzemesi olan AT91RM9200'den söylemiş olduğum fiyat üzerinden kısa sürede daha fazla temin etmek mümkün olmayabilir. En az 2 adet ATMEL'i olası kötü durumlara karşı yedek olarak tutmak istiyorum. Bu sebeple bord sayısı maximum 10 adet olarak görünüyor. Karttan temin etmek isteyen arkadaşlar ona göre şimdiden bildirirlerse sonradan sıkıntı doğmasın. Tabii gelen talebe göre başka kanallardan temin imkanları araştırılabilinir. Ama fiyat konusunda sapma olabilir. PCB ve diğer malzemeler daha fazla sayıda alınacaktır.
Şimdilik kart için istekte bulunanların listesi;

mp3dragon------2 adet
Ziya--------------2 adet
Swordman-------1 adet

şimdiden 8 adet full board 1 adet pcb gözüküyor. Katılmak isteyen diğer arkadaşlarda bildirirse buna göre devam edelim.

@teknikelektronikci, ilk sayfadaki mesajlarımı okursan tüm sorduğun soruların cevaplarını bulacaksın.

Merhaba,

Benide listenize ekleyin. En az 2 adet bende almak isterim. ARM malzemeleri ile ilgili elimde hiç malzeme olmadığından, beni bütün parca alımlarına dahil edin.

Selamlar

mp3dragon

mp3dragon------2 adet
Ziya--------------2 adet
Swordman-------1 adet
mcan-------------1 adet
arslan74---------2 adet
volblood---------1 adet
katana-----------1 adet
controller--------1 adet
ground-----------2 adet
muuzoo-----------1 adet
madpic----------1 adet
Analyzer--------1 adet

-----------------------------
toplam: 19 board, 20 pcb. limiti şimdiden geçtik. ATMEL aramasına devam edeyim.

@volblood stokta olmayan malzemeler için 24 hafta, 30 hafta gibi teslim süreleri veriliyor. Epson için 30 hafta verdiler mesela.

mp3dragon

EDO ram sorunu çözüldü sayılır.

Ebaydan 100 adet 3.3 volt 8 bit edo çip aldım. iki adet 8 bit edo bağlayarak sorun çözülmüş oluyor. İnşallah sağ salim TR'ye ulaşır. Adet fiyatı bir aksilik çıkmazsa çok komik bir rakama gelecek. (100 adedi kargo dahil 18 usd)

ebay linki;
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130187004404&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:US:1123

edonun datasheeti,
http://rapidshare.com/files/82436598/HM5165805.pdf.html
edit:
erken sevinmişiz şimdi mesaj geldi. :cry:
Do you have a US address that I can ship to. I do not have the ability to ship internationally.

kısaca yurtdışına göndermiyormuş. ABD de yaşan var mı aramızda?  :lol:

ahmet2004

DataFlash hangi modeli kullanılacak?

madpic

Herkese merhabalar. Konuyu başından beri dikkatle takip ediyorum;
konu benim şu anki seviyemden çok ileride olmasına karşın son derece ilgimi çeken ve bir şekilde girmeyi düşündüğüm bir konu.

Gerçi teknikelektronikci nin sorusuna henüz cevap verilmemiş ama cevap evet olacaksa ve software konusundada konu başlık devam edecek; bizim gibi konuya pek aşikar olmayan arkadaşların soruları da sizi işinizden alıkmoymayacaksa bende bir tane full board almak isterim.

Arm konusu gerçekten çok ilgimi çeken bir konu ;cevap hayır olsa bile izlemeğe devam edeceğim herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son olarak bu mesaj kendini 24 saat içinde yok etse bile sizlerden müsbet yada menfii cevap bekliyorum.

mp3dragon

@ahmet2004,
dataflash olmuşken en yüksek kapasitede olanı, yani 8 Mbyte AT45DB642D kullanalım diyorum. Fiyatı 8-10 usd civarı olacak gibi. Diğerleri daha ucuz tabii.
@muzoo
kota simdilik söz konusu değil. Eksik olanları tamamlamak için araştırıyoruz.

mp3dragon

@madpic,

Bu konu sadece elektronik devre tasarımı veya program geliştirme konusu değildir. Bırakın donanımı hazır alın veya bırakın herkes programla kendi uğraşsın denmeyecektir. Diyenler de gerekli cevabı alacaktır. Hep beraber elektronik tasarımdan programlamanın gittiği noktaya kadar birlikte gideceğiz. Takip ederseniz başlığı en azından elinizde derlenmiş ve çalışan dosyalar olur. Bundan korkunuz olmasın.

ilave:
Donanım ve özellikle yazılım tamamen açık geliştirilecektir. Burada her türlü soruya konu ile alakalı olmak kaydı ile elden geldiğince cevap verilecektir.
Donanımı mümkün olduğunca genişletilebilir olarak tasarlamaya çalışıyoruz. Zaten şemayı incelediğinizde harici donanım takmak için gerekli pinlerin dışarı çıkarılmış olduğunu göreceksiniz. portlarda 5 volt toleransı olmadığı içi 5 volt ile çalışan ve işlemciye sinyal gönderen donanımları araya buffer koymadan bağlamamalısınız. Led yakmak, karakter lcd sürmek için bu proje biraz ağır kaçabilir. Yapılmaz mı? yapılır elbette ama üzerinde vga - tft çıkışı varken ne kadar anlamlı olur bilemem. Tamamen kişisel tercihtir.
Son olarak böyle bir projeyi takip etmek ve gerekli hakimiyeti sağlamak için C/C++ bilgisi önşarttır.