ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

Ziya

Alıntı yapılan: "leblebitozu"@ziya

dediğim yolu izlersen ulaşabilirsin, wmvare tools sadece klavye mouse kullanımını performanslı hale getirmek için çok gerekli değil
USB belleği daha önce tanıyamıyordu. Bu arada paylaşımı da yapamıyordu. En azından paylaşım klasörü getirdi ama içerisi boş görünüyor.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

@Ustad,
Kargon yola çıktı yarın bir kontrol ediver.

@göktuğ,

Malzemeyi yanlış almış olabiliriz. Ama makara üzerindeki kodu araştırdım Murata bead olarak çıkmıştı.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

Sorun bead kullanımıdır, gibi bir sonucun nasıl olabileceginin bilimsel olarak açıklanması gerekir. Bead dc gerilimler için 0 ohm değerinde bir elemandır. Bunu açıklamadan sorun beaddir sökün denemez. Sorun kullandığımız eleman olabilir. Orası farklı. Ancak şemadaki bead gerekli bir elemandır.

Bahsettiğiniz kişi 1V dc gerilim farkı gördüğünü belirtmiş. Bunun olması için orada bead dışında başka bir eleman takılı olması gerekir. Beadin önü ve arkasında, düşük frekanslarda gerilim farkı olmaz.

Understanding Ferrite Bead Inductors
http://www.murata.com/emc/knowhow/pdfs/te04ea-1/23to25e.pdf

mp3dragon

GND ye bağlı beadlar takılı iken L16 daki ripple

GND ye bağlı beadlar takılı değil iken L16 daki ripple
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

files

bead,  içinde  bobin olmuyor. (yarım tur sarılmış bobin de denebilir)  Bu yüzden omik değeri de sıfır olması lazım. Bunun yerine gerçek bir bobin kullanılsa nasıl olur? Gürültü iyice azalmaz mı?

picusta

Bus hizini düsürüp, beadlari kisa devre edince, çalismayan kartlarda çalisiyor mu?
Bu beadler anten etkisi yapip, board'un kondansatörleri ile birlikte FM dedektör katini olusturuyor olmasin?
Anladigim kadari ile Empedans bus hizinda (100 MHz) maks olmamali, daha yüksek (ve alçak) frekanslari süzmeli.
Göktugnun referans ettigi konuyu bilmiyorum ama anlatiklarina göre bead'e seri C varmis gibi.

emrahmrcn

Bendeki kartta tam hızda RAm testi geçilemiyordu.Bead ları kısa devre edince bu sorun ortadan kalktı ve herşey düzgün çalışıyor şuanda.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

z

Gndye bagli bead ne demek? Biraz acabilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ziya

Alıntı yapılan: "z"Gndye bagli bead ne demek? Biraz acabilirmisiniz?
http://picproje.org/index.php/topic,18790&postdays=0&postorder=asc&start=740
resimde ARM9 işlemcinin solunda iki adet RAM çipi var. Alttakinin sol alt kısmında L17 ve L19 var ya işte onlardan bahsediliyor.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

SpeedyX

Alıntı yapılan: "Ziya"
http://picproje.org/index.php/topic,18790&postdays=0&postorder=asc&start=740
resimde ARM9 işlemcinin solunda iki adet RAM çipi var. Alttakinin sol alt kısmında L17 ve L19 var ya işte onlardan bahsediliyor.
Şaseye bağlı olan beadlardan bahsediliyor, yani L18 ve L19.
Ama z nin sormak istediği "beadleri gnd ye neden bağladınız?" şeklinde sanırım.

Ziya

Ben diğer türlü anlamışım. Özür.

Bu arada ben L18'i göremedim. Kart üzerinde eşit aralıklarla yatayda 1 2 3 4 .. , düşeyde A B C ... gibi bir rakamlar ve harfler olsa iyi olurmuş. O zaman L18 E4'te (gibi) denirdi. Göktuğ ve mp3dragon tasarım sahibi olduklarından yerlerini biliyorlar ama bizim gibi donanıma katkı yapmayanlar arıyor malzemeyi kart üzerinden (bulamıyor, sormaya da çekiniyor ).

emrahmrcn

L19 - L16 top layer da ,  L18 ise bottom  .
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

memed52

L19 +3.3V ledinin yazısının yanında U5 (Ram) 28 nolu bacağının yanı.
L18 Kartın ortasında(Arka yüzde) C101 elk kondansatörünü hemen fark edersiniz, SD kart girişi bize bakarken (veya aşağıya) 2 cm sağda.

İyi çalışmalar.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "Ziya"arıyor malzemeyi kart üzerinden (bulamıyor, sormaya da çekiniyor ).
Çekinecek bir sey yok. Elimizden geldiğince yardım ederiz. Bir sürü insanı bir projenin içerisine soktuk. Bir hedef belirledik. Bu hedefin en iyi şekilde gerçekleşmesi stresini epeydir üzerimizde hissediyoruz. İşte yaşadığım sıkıntıdan daha fazlasını yaşadığımı söyliyebilirim. Bazen sinirli yada gereğinden yüksek cevaplar yazıyorsak kusurumuza bakmayın. Neyseki şematik ve pcb dizaynında çok önemli olmayan bazı hatalar dışında projenin yazılım aşamasına geçmeye başladığını görmek baya rahatlattı bizleri.

Şematik orcadde PCB padste hazırlandı. Bu nedenle pcb den backanotate yapma imkanı bulunmuyor. 2 ayrı programda çalışmanın bir güçlüğü...

Ancak şematik mümkün oldğu kadar düzgün durumdadır. Şema, pcb dizaynına referans olan en önemli göstergedir. Şema düzgün ise pcb de düzgün olur. Bu projedeki şemanın çok iyi olduğunu ben rahatlıkla söyleyebilirim. L18 ram sayfasında oldugu şemadan bulunursa pcb dede ramlerin etrafında top yad abottomda arandıgında bulunabilir rahatlıkla. Mümkün oldugunca şematik benzeri bir yerleşime gidilmeye çalışdı...

Proje dosyalarının orijinallerini vermem 4 haftalık emek sebebiyle mümkün değil. PDF olarak herseyi verdik. Yapmak isteyen sadece olan semayı kendi projelerine göre yeniden cizmek ve bilgilerine göre pcb lerini tasarlamaları gerekmektedir. Diğer türlü benim ve erdalın o kadar çalışmasına haksızlık olur.

Giden akım ve bu akımın döndüğü bir yol vardır. Oluşan gürültü akımı çektiği kolda olusurken o akımın devreyi terketme yolunada aynen yansır.
PCB dizaynında dolayısıyla direk olarak şematik tasarım sırasında bunlar öngörülüp önceden müdahale edilmelidir.

Alıntı yapılan: "picusta"bead'e seri C varmis gibi.
L + R olarak frekansa baglı etki yapar.
http://www.murata.com/emc/knowhow/pdfs/te04ea-1/23to25e.pdf
pdf indeki grafikler cok açıklayıcıdır.

Alıntı yapılan: "files"bead,  içinde  bobin olmuyor. (yarım tur sarılmış bobin de denebilir)  Bu yüzden omik değeri de sıfır olması lazım. Bunun yerine gerçek bir bobin kullanılsa nasıl olur? Gürültü iyice azalmaz mı?

Gürültü derken bir sürü gürültüyü kapsayıcı konusuyoruz. Burada hedeflenen gürültü yüksek frekans gürültüsüdür. Sizin kastınızda engelleyecegimiz şeyler daha yavaş voltaj dalgalanmalarıdır. Ki onlarada bobinler çok hızlı cevap veremezler. Hızlı cevap verebilecek benzer ürün kapasitelerdir. Bu sebeple pek cok yerde kapasite kullanıyoruz. Kartın çeşitli yerlerinde boşta duruyormus gibi olan sizeb tantallar bulunmaktadır.

Beadler düşük frekanslarda çok düşük R degeri gösterirler. Malzemenin tipine göre degişebilen bir frekans seviyesine geldiğinde direnç etkileri çok yükselir. Böylece sadece o yüksek frekans bölgesinde pisliği o bölgeye hapseder. Gürültünün diger bölgelere yayılmasını engelleyerek o bölgelerdeki hassas devrelerinde parazit etkisinde kalmasını engellemiş oluruz böylece. Yukarıda emrahın attığı resimler beadin görevini yaptığını kanıtlar niteliktedir. Beadli iken orada hapsolmuş gürültü diger devrelere etki edemiyor.

Biz bu beadleri karaköyde bir dükkandan denk gele aldık. Bu beadler bizim devremize tam olarak uygun olmayabilir. Devremizde hangi frekansta gürültüye sahibiz buna uygun bead nedir tespiti yapılmamıstır.

Eger bu beadler sıkıntı yaratıyorsa devremize uygun karakteristikte olmadığı anlaşılır. Uygun bead seçimi yapılması gerekir. Bu uygun bead seçiminin nasıl yapıldığıyla alakalı bilgim pek yok. Ancak hedef frekans bölgesi ve o bölgede yokedilecek akım gücüne göre seçim yapılıyordur.

Devremizde olan olay (tahminim); Düzelme olması gürültünün tüm pcb ye yayılması sayesinde oluyor olabilir. Su anda yuksek frekansta calısan bir tek ramler bulunmakta ve o gürültü pcb nin tamamına goğru yayıldıgında cok önemsenemeyecek derecede diger komponentler tarafından absorbe edilmektedir. İleriki aşamalarda epsonda çalışmaya baslayacak ethernet gelecek. Bir sürü daha pislik kaynağı ortaya cıkacaktır. Ancak PCB dizaynında vga ile diger digital bolge gnd leri 2 havuz halinde oldugundan birbirlerine etkileri gene minimum seviyede olacaktır. Belki hissedilir baska etki olmayabilir. Belkide olabilir. Şimdiden tahmin edemiyorum.
Kolay gelsin.

z

Bu basligi verilen pdf vs donumanlari takip etmeden sadece okumakla yetiniyorum.

Ram problemi ve  Gnd hattina bagli bead ifadelerini gorunce acaba yanlis mi anladim diye sormustum.

Ugrastiginiz yogunlukta yollari olan ve bu frekanslarda pcb tecrubem olmasa da eger yanlis anlamadiysam +Vdd hatti ile cipin + beslemesi arasina konmasi gereken beadler cipin Vss ucundan Gnd ye giden hattina baglanmissa soyle bir sorun var;

Beadlerin asil amaci RF yayinimi azaltmaktir. Bu nedenle + yada - tarafta olmasinin buyuk onemi yok. Zira amac, cipin anahtarlama yaptigi frekanslarin cok ustundeki harmoniklerin yayinimi bastirmaktir.

Egerki degeri gereginden yuksekse bu durumda yuksek anahtarlama hizinda calisan cipin Vss bacagi ile gnd arasinda hatiri sayilir bir AC potansiyel olusacak ve cok dusuk voltajla calisan duzeneklerde bu durum
sinyal/gurultu oranini azaltacaktir.

Bu AC gerilim, cipin cikislarinin tamanina sinyal olarak ekleneceginden bir sonraki cipin sinyalleri degerlendirirken sinyallerde belirginsizlesmeye neden olabilir. Zira yapilan, cipe gnd bacagindan sinyal enjekte etmekle ayni seydir.

Sozkonusu durumu siradan bir kacyuz Mhz lik scoplarla dahi tespit etmek imkansiz olabilir.

Eger sistem frekansi dusuruldugunde sorun duzeliyorsa yazdiklarimda hakliyimdir.

Kartlardan birisinde soyle bir calisma denenebilir.

1. Cipin en dibinden  Vss ucu ile Vdd arasina kisa bacakli low esr kapasite atilir. Vdd ye baglanan kapasitenin ayni noktasindan Gnd hattina gene bir baska kapasite ile dekuplaj yapilir.

2. Olmuyorsa yada 1 maddeye oncelikle bead bir LESR kapasite ile paralellenebilir.

3. Bead kirilabilir yada Kisa bir telle etkisiz hale getirilmeye calisilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com