ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

RAM testini geçemeyen (tüm aderslerde hata veriyor durmadan) bir boardın SDRAM larını söküp yeni SDRAM'lar taktım. Beadlarıda kaldırdım Sonuç değişmedi. Geriye Epson çipinin altında kısa devre olma ihtimali ile işlemcinin altında kısadevre olma ihtimalleri kaldı. Sebebi açıkça henüz belli değil. Bu arada Atmelin bacakları üzerinden havya ile geçerken lehim dağıldı coax tel ve flux ile çekerken 1-2 pad hasar gördü.

Şimdiye kadar gelen mesajlardan ve takip edebildiğim kadarı ile 3-5 board onarılamayacak derece hasar gördü. Board üzerine malzeme söküp takmak çok kolay değil. Bu sebeple dizginin otomatik olması bizi birçok dertten kurtardı diyebilirim. Otomatik dizgi olmasa idi kaybımız kesinlikle daha fazla olurdu.

Şimdi elimizdeki malzeme ve PCB kısıtlıdır arkadaşlar. gördüğüm kadar PCB lerde bazı arkadaşlar sorunlar yaşıyor ama herkese yetecek kadar malzeme ve pcb yok. 2. parti sipariş özellikle PCB de açabiliriz ama, bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

6 dolar gibi bir maliyeti var PCB nin. Tekrar tooling odenmeyecek olması avantajıda var. Ayrıca sematik dizaynda ve PCB dizaynda cok onemli olmayan hatalar dısında buyuk olcude calısıyor denebilecek noktadayız. Daha az risk tasıyor proje.
Bence projeye katılmak isteyip katılamayanlarda dahil olacak sekilde yeniden pcb siparişi verilebilir. Geri kalan malzemeleri kişiler kendileri temin etmesi yoluna gidebilir. Yada belli sayılar olusursa bazı chiplerin teminini ortak olarak yapıp yurtdışı kargo ücretinin düşmesi sağlanabilir.

z

Calistigim islemcilerin harici ram erisimlerini diledigim gibi yavaslatabilmemi saglayan wait state ozellikleri var. Bu sayede tasarimda yavas ramleri kullanma sansim oluyor ya da tellerle monte ettigim devrelerde olasi ram erisim sorunlarina cozum getirebiliyorum.

Muhtemelen Atmelin de boyle bir ozelligi vardir.

Ram test rutininin hemen basina external memory erisimleri icin buyukce wait  state degeri set edilirse ramlarin dusuk hizda test edilmesi saglanabilir.

Ayni sekilde bir de islemci frekansi dusurulur. Elde edilecek sonuclar degerlendirme yapmak icin onemlidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mp3dragon

@z,

test lerin en başında o işlemi yaptık. işlemci hızını yarıya düşürüdüm. Tüm boardlar "0" ram okuma /yazma hatası verdi.

Ziya

Benim bir kartımda küçük bir hasar var (gerçi tamir edebilirim) ama eğer PCB yaptırmak yoluna gidilirse ben 3 adet alabilirim.

Malzeme alımı konusunda da yine yardımlaşılabilir, ona da varım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

volblood

Merhaba Arkadaşlar,
Projenin bi hayli gerisinden geldiğimi biliyorum. Katkı yapmak bi yana takip etmekte zorlanıyorum hatta. Devrenin kalan dip malzemelerini dizerek gerilim kontrolu yapabildim henüz. İstatiklere katkım olsun en azından diyerekten elde ettiğim sonuçları yazıyorum:
Vcc  = 12,22 V
5V   = 5,00 V
3,3V = 3,24 V (LM2576 ADJ, R95 = 1K + 330R + 330R)
1,8V = 1,81 V (R106 = 220R, R107 = 100R)

mp3dragon

Merhaba arkadaşlar,

Güzel bir haber daha.
PHY miz çalışmaktadır. Network DHCP den ip nosu alabilmektedir.U-boot ile denendi.

z

Ram testi yapilirken iyi bir scopla ramin butun pinleri tek tek gozlendiginde
sinyal seviyeleri, yukselme ve dusme zamanlarindaki olasi anormallikler yakalanabilir.

Eger ram test rutininde tek bir adresi yuzlerce kez test ettirecek duzenleme yaparsaniz periyodik degisimleri gozlemek daha kolay olabilir.

Yeni monte edipte sorun yasadigim kartlarda kart temizligi konusunda sikca basvurdugum bir yontem soyle;

Karta bir miktar sivi bulasik deterjani  dokup musluktan akan sicak su altinda orta sertlikte boya fircasi ile deterjani kopurterek defalarca yikamak, ardindan alkol, tinerle temizlemek tekrar deterjanla yikamak en nihayetinde basincli hava ile karti kurulamak.

Basincli hava icin aletiniz yoksa sac kurutma makinesi elektrik supurgesinin hava cikisi da ise yariyor ancak cip altlarinda bir miktar su kalabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

kart temizliği içn kuyumcuların ve medikalcilerin kullandığı ultrasonic havuzlar mükemmel sonuç veriyor. Ardından iyi kurutmak şartı ile.

mp3dragon

Önceki mesajımda söylemiş olduğum gibi bazı kartlar düzeltmeler esnasında onarılmayacak derece hasar görmüşlerdir. Elimizdeki boş PCB stoğu yetersizdir. Muhtamelen malzeme söküm ve yeni PCB ye montaj sırasında bazı malzemelerde hasar göreceklerdir. Bu sebeple 2. bir sipariş açmamız mantıklı durmakta şu an için. PCB tooling ödenmiş olduğu için kart baskı maaliyetimiz düşük olacaktır.
Göktuğun söylemiş olduğu gibi 2. bir siparişte önceki katılımı kaçırmış olanlar içinde bir fırsat olacaktır. Yalnız burada önemli bir husus var. İlk katılımcılar yüksek bir riski göze aldılar ayrıca toolingi ve atmel siparişi sırasında yaşanan talihsizliğin maaliyetini paylaştılar. Bu durumda 2. katılımcılar çalışacağı artık kesinleşmiş bir karta daha düşük maaliyetle sahip olacaklar gibi bir haksızlık ortaya çıktı.
Bu noktada benim önerim şudur. Eğer kabul edilirse, 2. katılımı aynı bedel üzerinden yapıp (150 YTL) aradaki farkı AR_GE gideri olarak hasarlı kartların değişimi için ayırmak.Ne dersiniz? En azından ilk katılımcılara 1 er adet boş PCB ve bazı kritik malzemelerin yedeklerini temin etmiş oluruz.

Not1: Elimizdeki EDO ram kısıtlıdır. 2. katılım maksimum 10-12 arası olabilir.
Not2: İkinci katılımda sipariş ve para toplama işinde gönüllü olmayı düşünmüyorum.

ugurtarlaci

Arkadaşlar ben ise bu konuda şöyle düşünüyorum. memed52 dışında sadece boş PCB olan arkadaşımız yok. Eğer mümkün olur ise, PCB si hasar görmüs arkadaşlarımız için , elinde boş PCB olan arkadaşlarımız kendi belirleyeceği ücret mukabilinde PCB sini transfer edebilir. Katılımcıların elindekiler ile birlikte 10 civarı boşumuz olsa gerek. Bunu neden söylüyorum, tooling ücreti de ödemeyeciğimize göre 10-12 PCB yi 4 layer olarak kart başı 6 dolara üretmeyi firmanın kabul edeceğini sanmam. Çünkü 50 adeti protatip olarak yaptırdık, firma artık üretim bekler :) )Deneriz elbette ama bu PCB leri aramızda değerlendirme firkrinide bence düşünelim. Hızlı olacağını düşünüyorum.(Not : bu düşüncem full dizili kart yapmaya yönelik değil, sorun çıkan kartları telafi edebilmek için manuel dizgi yöntemine yöneliktir.)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlaci,

memed52 1 adet full, 1 adet boş kart aldı.Teknikelektronikçi ona devretti.

Boş PCB lerde durum şudur;

1 adet göktuğ da,
1 adet leblebitozunda
1 adet Katanada
1 adet ŞENAY da
1 adet dentaytr de
1 adet ahmet2004 de gönderdik kendizi dizecek.
4 adet bende

Dizgili kartlarda ise durum;

35 adet kullanıcılarda,

5 adet bende kalan 2 si çalışmıyor, 1 i çalışıyor 2 si denenmemiş.
Bende kalanları açıkça yazılıma destek verebilecek kişiler için rezerv tutuyordum. Eğer böyle biri çıkarsa onlara verecektim. Ama 2 adet kart şu an için çalıştırılamamış durumda.

Bu arada aklınıza yanlış şeyler gelmesin bende kalan 3 adet kart, fazla basılan PCB ile fazla alınan yedek malzemeleri ben finanse ettim. İlk partide bozulan 45 adet işlemcininde yedek olan fazlasının kaybı benim haneme yazıldı.

Bu durumda elimdeki PCB'lerden 3 adedini verebilirim. Ama yeteceğini ve sökme takma esnasında malzemelerin bozulmayacağını garanti edemem. Yapıştırıcı kullanıldığından malzemeleri sökebilmek için çok ısıtmak gerekiyor.

Bir başka alternatif, PCB deki ufak kusurları düzelterek 2. tooling ile yeni baskı almaktır. 50-60 adet baskının maaliyetinin çok olacağını sanmıyorum.

leblebitozu

Bence 1 hafta gibi bekleyin en azından çevre birimlerini tamamiyle test edelim basit de olsa bir kernel boot etsin ondan sonra pcb'de değişiklik gerekirse onları da yaparak bastırırız

yas

Selam
Eğer yeniden Pcb basılacak olursa bendee dahil olmak isterim

Onun dışında kartların temizliği konusunda bende bir öneride bulunmak istiyorum. Uygun boyuttaki kaba boardun içinde yüzebileceği kadar Tetra klorür doldurup 30-40 dakika boarda banyo yaptırınız. Yalnız önemli bir noktaya değinecem bu malzeme çok etkilidir. Uzun süre bekleyince plastik malzemeler gevşeyip erimeye başlıyor (soket vs gibi) bunu göz önünde bulundurursanız iyi olur. Birazda pahallı bir kimyasal yanlış hatırlamıyorsam litresi 13 ytl civarında idi. Birden fazla board sırayla aynı kapta yıkanıp tassaruf edilebilinir.
Herkese kolay gelsin.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "leblebitozu"Bence 1 hafta gibi bekleyin en azından çevre birimlerini tamamiyle test edelim basit de olsa bir kernel boot etsin ondan sonra pcb'de değişiklik gerekirse onları da yaparak bastırırız
Katılıyorum, en azından bir kartın tüm fonksiyonlarını denemeye çalışalım.
Touch Screen,
EPSON TFT-VGA Driver,
CPLD Logic,
RTC,
kısımlarıda denenip öyle karara varılsın.