ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

Göktuğ

Yeni pcb ye gerek yok. Olacaksa aynı pcb den toolingsiz ürettirin. Svideo ters diye 200-300 dolar tooling vermek yanlış olur. İlk üretimdeki tooling bedelinin düşük olması promosyondur. Tekrar aynı bedel ile çalışılması ihtimalini ugur söyleyebilir.

erhanmete

merhaba
gitmeden evvel yazıyım dedim.
pcb konusunda çok iyi fiyatlar alabilirim. yaptırdığım kartlarda kapasitemden dolayı tooling ödemiyorum.bu karttada ödüyeceğimi sanmıyorum. ama 15 gün kadar burda olmayacağım. döndüğümde bakabilirim.
görüşmek üzere.

ugurtarlaci

Arkadaşlar, şu işi bir noktaya kadar getirsek ve de öyle tartışmaya başlasak bu yeni jenerasyonu. Bir şekilde yine uygun çözümler üretilir elbet. Ancak bu şekilde devam edersek sayfamızda proje çözümünden ziyade yeni katılım talepleri tartışılmaya başlanacak. Bu yeni jenerasyon fikrini başka bir sayfaya taşırsak daha hoş olacak sanırım. İlk katılımcılar içinde sorun yaşayan arkadaşlar için yedek PCB ve elde bulunan yedek malzemeler ile  nisbeten çözüm üretilebilir.  

İyi çalışmalar.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

bymrz

Arkadaşlar ben bu projeye katılamamıştım, katılmayı da çok istemişitm fakat nasip olmadı, Eğer bahsettiğiniz gibi birşey olursa, bende katılmayı düşünüyorum, Bir de kart için gereken malzemelerde sıkıntı olur mu acaba?

Ersin

Beslemedeki kondansatorler farkli bir tek.Resim sehpali fotoraf makinasında çekildi.+5v jack ı farklı koydum dalgınlıkla öteki ile karışmasın diye.

Ziya

IDE, Expansion Conn. Jtag connektörlerini lehimlemişsiniz. Aralarında tadilat, tamirat gerekirse zorluk çekebilirsiniz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ugurtarlaci

@mp3dragon

Bende bulunan ve çalışan kartları kaç adet hesap ettin ?. Eğer 3 hesap etmişen tamamdır. Ancak benim elimde Mcan ve Dentaytr ye ait kartlarda var ve onlarıda çalıştırdım ben. Yani benim elimde  toplam  çalışan kart sayısı 5 tir. Bilgin olsun

Bu arada Mcan ve Dentaytr arkadaşlar, kartınız hala bendedir . Bak almamakta ısrar ederseniz, biran önce kartını çalıştırıp yazılım deryasına inmek isteyen arkadaşlara bağışlayacağım ......  :) Geride kalacaksınız bilesiniz. Ayrıca projenin tüm katılımcılar açısından ne durumda olduğunu bilmek , proje yöneticisi arkadaşların  hakkıdır. Lütfen aramıza katılın artık.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Göktuğ

controller

bendeki kartta epson dizgi aşamasında sanırım sökülüp takıldığı için 2 track de kopma olmuş ve son takılmış halinde pinler arası kısa devre olduğu için bu şekilde karta enerji vermek istemedim. kartı çalıştırabilmek için tft-vga dan vazgeçerek epson entegresini söktüm. kullanım klavuzunda anlatılan tadilatları yaptım. ancak yinede terminal ekranından C karakterlerini göremedim. sanırım başka bir problem daha var.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

gallavi

Ben vakit problemleri yüzünden henüz karta enerji veremedim bu akşam tüm eksik malzemeleri dizip ve gerekli modifiyeleri yaptım seri port için cross kablo hazırladım sırf bu kart için power supply kutusu bile hazırladım.
yarın akşam son kontrollerimi yapıp enerji vereceğim umarım sorun
çıkmaz da yazılım aşamasına geçebilirim

iyi geceler
DemirHan=gallavi;

madpic

Merabalar en geriden ben geliyoum galiba.
Bende son durum; besleme kısmındaki revizyonları yaptım voltajlar tamam 5.01-3.293-1.804.
loaderi yükledim fakat ram testlerde sorun çıkarıyor ilk fırsatta karı temizleyip birkaç ölçüm yapmam gerekecek galiba.

mp3dragon

Kart temizliğini yapmanız çok önemli. Benim 3.3v tarafı kısadevre olan kartımda Ersa'nın krem lehiminden kullanmıştım. İşlem bittikten sonra alkol ve fırça ile temizledim. Ancak PLL kısmındaki 32 khz ve 18 mhz xtallerin olduğu sıkışık ve fırçanın kolay giremediği tarafta atmel bacakları arasında pasta artığı kalmış. Bırakın ram testini "C C C" bile basmadı. Dikkatli ve ince temizlikten sonra şu an sorunsuz çalışmakta.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Ziya

Alıntı yapılan: "madpic"loaderi yükledim fakat ram testlerde sorun çıkarıyor ilk fırsatta karı temizleyip birkaç ölçüm yapmam gerekecek galiba.
L18 ve L19 bacaklarını kısa devre yap. Biri kartın ön yüzünde, diğeri arka yüzünde ve L19 işlemcinin solundaki ram çipinin sol alt kenarında, arka tarafta ve Ram çipinin yakın alanında. Bu durumda RAM test başarılı görünecek.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

madpic

Kartı 85 derecede osilatörlü bantoda bazik ortamda 1 dk beklettim.
sonra grizon344 e daldırıp fırçayla temizledim kart pırıl pırıl oldu :D
akabinde basınçlı hava ile kurutup enerji verdim.
baştan karttan hic yanıt gelmedi baya korkuttu beni sıcak banyodan dolayı problem oldu zannettim ama birkaç deneme sonra ccc gelince rahatladım loader yükleyip ram test yapınca 15 adreste hata gösterdi 3-5 deneme sonra ram test done cevabı geldi u-boot yüklemeye calışıyorum ama gelen cevap
.
.
.

wait for xmodem Receiving Xmodem transfer                                         
Press a key           
Received 0x00016C00  bytes                          
Modified ARM vector 6                     
DataFlash:AT45DB642                   
Nb pages: 0x00002000                   
Page Size: 0x00000420                     
Size=0x00840000 bytes                     
Logical address: 0x00000000                           

writing to dataflash:                     

bytes corrupted: 0x000033E2 , reflashing with slower rate                                                         
percents: 100[%]                
verify failed, repeat reflashing procedure ...                                              

bytes corrupted: 0x00001B4E , reflashing with slower rate                                                         
percents: 127[%]                
verify failed, repeat reflashing procedure ...                                              

bytes corrupted: 0x00001EA6 , reflashing with slower rate                                                         
percents: 142[%]                
verify failed, repeat reflashing procedure ... .
.
.
.

diye hala devam ediyor.

Ziya

loader yazılımında bir sorun var galiba. Bende de benzer şeyler çıkmıştı. Şimdi yükleyemiyorum bile.

Loader'in içerisinde Loaderin, u-boot'un ve Linux imaginin hangi adreslere yükleneceği belirtilmiş. Yazılım baştan itibaren incelemeyi düşünüyorum.

mp3dragon hocam paylaşıma loader.bin ve u-boot.bin dosyalarını atmıştı. Eğer onları kullanmamış iseniz, onlarla bir deneyin. Sorunsuz bir şekilde atılabiliyor mu sonucu bildirirseniz sevinirim.