Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

sezgin05

Satın almış olduğum Proxxon MF70 Mini freze üzerinde yapacağım eklentilerle Mini CNC yapmayı düşünüyorum.Bu freze ile CNC dönüşümü yapan birçok uygulama var webde.Bende sadece hobby ve ARGE olarak böyle bir işe giriştim.Problem ve tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

sezgin05

Montajda mümkün olduğu kadar Frezenin orijinal haline zarar vermemeye çalıştım.Bunun için aşağıdaki videoda anlatıldığı şekliyle Step motorları taktım.
http://www.youtube.com/watch?v=JE5HKo6iwOQ

Motor sürücülerle ilgili resimleride en kısa zamanda ekleyeceğim.

pcb

frezeyi ne kadar a  nerden aldın?

Kolay gelsin

sezgin05

Fiyatı 225 euro+kdv. Reklam olmaması için firma adını ÖM olarak verdim.

sezgin05

Arkadaşlar zaman buldukça proje üzerinde çalışıyorum.Elimde daha önceden Maximus da kullandığım L297+L298 2 amperlik bipolar sürücüler vardı.Bu sürücüleri proxxona adapte ettim ve ilk resimler ...

sezgin05

L297+L298 step motor sürücüsü standart devresine göre yapıldı.Ayrıca Parelel port arabirimi ise 74HC373 ile yapıldı.Gerekli dökümanları hazırlayıp burada yayınlayacağım.Bilindiği gibi L298 en ucuz step sürücü olduğu için ilk denemelerimi onunla yapayım dedim.Boarda 298 için lineer işlemlerde fena değil ama dairesel de pek iç açıcı değil denilmiş. Daha sonra vereceğim videolarda da göreceksiniz.Lineer olarak yaptığım testlerde iş görebilir düzeydedir.Ama Dairesel işlemlerde sınıfta kalır.Bu yüzden  L297+L6203  sürücülerimi bitirdiğimde aradaki farkı hep berbaer anlayacağız.
Devre 200 watt 24 volt trafo ile beslenmiş olup Half coil/halfstep modda sürülmüştür.L297 ise 1.80 ampere göre set edilmiştir.

sezgin05

Aşağıdaki video da kağıt üzerine basılmış bir pcb  çizimi üzerinde delikler delinmektedir. Freze motoru  çalıştılmadan sadece pad lere matkap ucunun yaklaşması gözlenmiştir. Her ne kadar devre boyutu küçük ama yinede hassasiyet iyi gibi görünüyor.Bu işlem lineer delik delme testidir.

http://www.youtube.com/watch?v=hFQHne2s_0o

sezgin05

Bu video ise kazıma yöntemi ile pcb hazırlama ya örnek olması bakımından L297+L298 sürücüsünün dairesel işlemlerde test edilmesi için hazırlanmıştır.Hız düşük tutulduğu halde (500 d/dk) gürültü ve adım kaçırmalar gözlenmiştir.Yine burada da freze motoru çalıştırılmadan mandrene bir kalem bağlanmış ve boş bir kağıda pcb üzerindeki kazınacak alanlar çizilmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=K4AQ1JqniN8

NICHOLAS

Hocam eline sağlık oldukça güzel görünüyor.Dikkatimi çekti eksenin birisi çalışırken gürültü çıkıyor.Boşluk var sanırım.Montaj aşamalarının resimleri varmı elinizde?Ayrıca kullandığınız programla ilgili bilgiler verirseniz oldukça aydınlatıcı olacaktır.

sezgin05

Haklısınız ustam Y ekseninde sıkışıklık var. X ve Z eksenini dışarıdan ayarladım ama Y ekseni tablayı sökerek yapmam gerektiği için erteledim.Frezenin parçalarını gösteren bir resim veriyorum.Dğer devre çizimlerini daha sonra yayınlayacağım.Bu freze parelel porttan çalışacak şekilde yapıldı.Ben MACH3 kullanıyorum ama KCAM-TurboCNC gibi üniversal CAM programları ilede çalıştırılabilir.

sezgin05

Yeni başlayacak arkdaşaların kullanabileceği LPT arabirimi ve Step motor sürücü katı buyurun arkadaşlar...

http://www.4shared.com/file/34421334/5cd1fe15/L297.html

bigbey

Baskıdevrelerin pcb dosyalarınıda yayınlaman mümkünmü.
TA6R

sezgin05

Verdiğim linkte ihtiyaç duyabileceğiniz bütün çizmler  pdf formatında verilmiştir.

sezgin05

Not:
1-Driver kart üzerinde kullandığım motor ve besleme soketleri bilgisayar PSU larında kullanılan 4 ve 2 pinli soketlerdir.Eski PSU lardan sökebilirsiniz.

2-Driver karttaki C4 kondansatörü soğutucuya engel olmaması için pcb nin altına takılacaktır.

bigbey

mevcut baskıdevre de lehimleme padleri çok ince olduğu için pcb dosyasını istemiştim. Olsun yeniden çizip padleri kalınlaştırmam gerekecek. Lehim yerleri çok ince olunca baskı devrede çıkaramıyabiliyorum. veya lehimlerken pad bozulabiliyor.
TA6R