opto kuplör yardım

Başlatan beykozlu, 03 Ocak 2008, 18:04:36

beykozlu

arkadaşlar bana opto kuplör ile 220v ac yi 24v dc ye çeviren devre arıyorum. devre ne transformatör nede doğrultmaç kullanılcak

yardımlarınız için şimdiden tşkler..

files

mcan

o nasıl bir devreymiş kafamda canlandırmadım fakat ,eğer ödev gibi bişeyse ya da "nasıl yapılabilir" türünden bir soruya cevap aranıyorsa 220v la çalışan bir lambayla boştaki gerilimi 24v olan bir güneş paneli aynı kutuya konursa en basitinden 220v ac giriş 24v dc çıkış olarak bi optokuplör yapılmış olur.

aslan_korhan

Optokuplör voltaj çevirmez, yani trafo falan değildir. Giriş ve çıkış arasını yalıtmak için kullanılır ( Galvanik izolasyon ).

Sanırım derdini tam olarak anlatamadın.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ddavut

daha açıklayıcı bilgiler lazım. sanırım bu bir ödev çalışması. en azından ödevin tamamını yazda biraz fikir sahibi olalım.

erkan614

üni de bizim arkadaşlar yapmıştı
bir kaç florasanı aliminyum yansıtıcılarla bütün ışığını tek bir yere yönlendirip çook kaliteli bi solar pil ile bilmem kaç volt elde ettiler

tabiki pratikte hiçbi ehemmiyeti yok sadece ödev

bir ödev daha dünyanın manyetik alanından elektrik üretme rüyası. bi gün yaparlar herhalde veya yaparız :)

files

Alıntı yapılan: "erkan614"bir ödev daha dünyanın manyetik alanından elektrik üretme rüyası. bi gün yaparlar herhalde veya yaparız :)
Makinenin bir kısmı dünyanın magnetik alanı dışına çıkarılabilirse olur. Aya mesela.

erkan614

niye ki
şimdi saçma ama bi okadarda önemli anımı anlatıyim;
ünide mühendislik binasının alt katında boş bir odayı halk oyunları çaılşmaları için hazırladık yeri 5 cm yüksekte tahta ile kapladık ki hoplayıp zıplayınca tahta esnesin kaval kemiklerimiz ağrımasın beton sert oluo
(bu arada e.e.m. de okuyanların inek değil insan olduğunu kanıtlamak için bende o halkoyunları ekibindeyim hepo ders nereye kadar) tabi biz başladık oynamaya zeybek halay horon derken içimizden kim bi başkasının eline değse statik elektrik çarpılması oluyor ama istisnasız herkeste hadi kızlar erkeklere dokunduğunda olsa anlıcam kız-erkek elektirklenmesi die ama yok herkes birbirini çarpıo. biara büyük günah işledik die düşündüm ama o da değilmş. neyse sora hoca (halkoyunları hocası) "sen elektrikçisin bilirsin nie oluyo bu" bende düşündüm etraflıca bi gözlem yaptım ve şu sonucu çıkardım:
--çalışma salonunun 4 duvarındada 3 fazlı prizler var çünkü bu odayı muhendislik labaratuvarı die düşünmüler, bu 3 faz bütün bi odayı kapladığından oda da bi manyetik alan oluşuo ve bizde bu odanın içinde hareket eden iletkenler durumunda oluyoruz bu sebepten bi şekilde leektrik yüklenip tahta yüzünden toprağana boşalamadığımızdan birbirimizi çarpıoruz--
gittim 3 faz pirizlerinin sgortasını kapattım çarpılma olayı sona erdi.

@files bu olaydan yola çıkarak bence manyetik alanın dışına çıkmaya gerek yok bi şekilde hareket etsin yeter düşüncesindeyim yani sanırım :D

files

gerekvar. motoru bir incele. teyp motoru vs..
3 faz prizler hikaye. ondanakım çekilmediği için magnetik alan oluşmaz. zaten sizinüstünzüde manyetik alan değil statik elektrik oluşmuş. belki fişi çekince toprak hattı vs başka birşey oldu., odanın döşemesi  toprağa değidi elektrik aktı . tesisatta topraklamada sorun var galiba.

Bir iletkenin üzerinden değişken bir magnetik alan geçerse iletkenin uçları arasında elektrik oluşur. yada alan sabit olup iletken hareketli olmalı.  sen bir iletken olarak magnetik alanda 1000km hzıal da hareket etsen oluşan elektrik  kafan ile ayak uçların arasındadır. ve alan kesilince gene sıfır  oıolur. buelektriği değerlendirmek istersen hareket halindeyken kafan ile ayaklarınarasına bir ampul bağlamalısın. tabi bir ucun magnetik alanın dışına çıkması lazım emindeğilim. aklımda kalan bu

sizinoluşan elektrik başka birşey. statik elektrik. naylon , yün vs elbiseleriniz ile çok hareket etmişsiniz elektrik oluşmıuş üzerindizde duruyor bu elektrik toprağa göre bir elektrik. kullanabilmek için diğer ucu toprak sayılabilecek birşeye dokunmalısınız. kalorifer borusu  gibi.

erkan614

yaw bizimkinin bilimsel açıklaması benim dediğim gibimidir bilmiyorum ama prizlerin sgortasını kapatınca olayı çözdük e ister istemez ondandır dio insan belkid değildir
vel hasıl dediğin gibi 1000km hızda ayağım ile kafam arasında bi ampul taksam bence o ampul yanar yani bi ksmımın manyetik alan dışına çıkmasına gerek yok bi potansiyel fark olşur ve bağlantı yapılırsa (kafa+ampul+ayak) elektron akışı olması gerekir.

files

alan dışına çıkma zorunluluğu var. şimdi hatırladım. çünkü bir iletken sabit alanın içinde istediği kadar hareket  etsin. üzerinden "değişken" bir alan geçmediği için uçlarında elektrik üretilmez.  lise2. sınıftamı ne vardı.

dinamo prensibiyle iletken üzerinde elektrik üretilebilmesi için üzerindeki magnetik alanın değişmesi şart. ya alan değişecek, yada sen alanın dışına çıkıp tekrar gireceksin

mcan

"alanın dışına çıkma" nedir? manyetik alan çizgileri sonsuza uzar neyin dışına çıkılacak ki?yük üzerinde emk oluşturmak için yada kuvvet oluşturmak için sabit manyetik alan altında yükü hareket ettirmek yeterli. çıkmak girmek diye bişey duymamıştım. bir teli sabit manyetik alan içinde hareket ettrirseniz manyetik alan ve telin hızı dik ise oluşan manyetik alan kuvveti de bu ikisine diktir.

files

alanın dışını çıkmak neden gerekli? iletken üzerinde değişken bir magnetik akı oluşması için.  değişken akıyı alanın dışına çıkmadan oluşturabilrsen çıkmana gerek yok tabiki. örneğin basit bir dinamo düşünelim. bunu içinde farklı magnetik kutuplar var.  magnetik alanlar değişik olarak zaten bulunuyor.,  ortasındaki sargı dönünce sargı üstünden değişken alan geçmiş oluyor ve elk. üretiliyor.

Sözkonuısu olan şey dünyanın mag. alanı olunca ne yaparsak yapalım bu alanın içinde hareket eden bir iletken sargı, veya çerçeve üzerinde  hep sabit alan var. o yüzden bunu kullanarak çalışabilen dinamo veya motor imkansız görünüyor.

iletken üzerinde değişken bir magnetik akı oluşması şart

mcan

şart değil. F = q(VxB) alan sabit ve yüklere kuvvet etki ettirebiliyoruz. iletken üzerinde değişken magnetik akı da emk oluşturur ama onun durumu farklıdır. ayrıca değişken akıyı herhangi bir hareket olmadan elde edebilirsin üzerinden akım gecen bir tel magnetik alan oluşturur bunun siddetini akımı ayarlayarak ayarlarsın bu telin oluşturacağı herhangi bir yüzey üzerindeki akıda akımla beraber değişir.

GeVeZe

Teli alan haline getirin, alan ile akı arası açı değiştikçe emk oluşur. Mucit yarışmasında çatlakprof tiplemesinde kel bi abim entegre halinde enerji çipi tanıtıyodu. Gerçi o titreşimle çalışıyordu. Titreşim dediğimizde karıncanın yürüyüşünün 1 metre öteden hissedilmesi gibi bişey. Sonuçta mikroçip. Bobinleri mikroçip seviyesine getirirsen neden olmasın. 100 milyon sarımlık bi mikroçip. Karıncanın trake solunumuyla emk üreten tipten. <GeVeZe>
Bu hayatta bilgeler, bilge olmaya çalışan özentiler, uçkur peşine düşener, pervane olmayı ve peşinde koşturmayı sevenler, duygularıyla hareket edenler, popülerliği hayat sayanlar, adilik yaşamdır diyenler vardır. Ne öğrenirsen öğren önce hangisi olduğunu