Her Model Ve Serideki Gsm Telefonlarla Remote Control

Başlatan digitech, 11 Ekim 2003, 10:29:21

hogurlu

digitech'e bir soru;

Bilgisayara baglı bir telefona kısamesaj gondererek yine bilgisayara baglı baska bir sistemi kontrol edebilimiyiz?

telefonlardan birisi bilgisayara baglı olacak ve kontrol edilecek sisteme portlardan veri gonderilecek.  SMS_Gateway yazılımı ile pc, telefona gelen mailleri okuyabilirmi?

SMS konusunda kafam cok karısık oldugu icin boyle kesin sorular soruyorum. sınav sorusu gibi oldu ama kusuruma bakmayın artık.

( bu arada bugun SIEMENS ten bir yetkili ile gorustum bu turkcell - telsim'in yaptıgı kısıtlamadan haberleri bile yok )

mmengi

arkadaşlar cep telefonu ile uzaktan kontrol dendiğinde benim aklına GPRS ile kontrol geliyor.Bununla ilgili bir çalışma yapmış olan yada bilgi sahibi olan varmı? Çünkü GPRS hepsinden daha ucuza geliyor ve sürekli data alış verişi sağlanabiliyor. Mesela istanbulda farklı yerlerde pic ile yapılmış ısı okuyucuları olsun bunlara birer tane gprs li tel bağlayıp data yı merkeze gprs ile gönderseler oradada pic veya bilgisayar ile yapılmış bir sistem olsa bunları değerlendirse.Bu sadece bir örnek.....

axanc

selam... ben de bu kısıtlama hakkında turkcell temsilcisi ile mailleşiyrm, daha soruyu yeni sordum sayılır.. cvp gelince buraya veririm.. benim aklımda da şu var... : bizim arkadaşlar yamaç paraşüt'ü için felan burada 80km uzakta bir yere gidiyrlar.... bazen de bakıyrlar hava bozuk tekrar donuyrlar.. benim tasarımım yamaç paraşüt'ü yaptıkları yere bir hava durumu ölçen devre yapıp yanına küçük bir cep tel'i koyacaksın, ben kendi tel'im den "hava" yazıp oradaki tel'e atınca bana "ruzgar ...'dan ... knot, hava temiz" gibi bilgi vermesini sağlıcam... ama bütün sorun "at komuları"nda kalmamız... bu olay çözülse çok rahatlıyacağız doğrusu...

herkese kolay gelsin... :))
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

digitech

evet  cep  telefonu  ile  otomasyon  calısmalatrı  mumkun  benım  calıstıgım  projelerden  bırı  zaten  bu  bunu  artık  hepınız  bılıyorsunuz  dedıgınız  gıbı  bı  cep  telefonuna  balı  mcu  ıle  karsı  taraftakı  donanımları  kontrol  etmek  mumkun  bu  artık  baya  bı  tıcarı  proje  oldu  galıba  :)
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

digitech

mmengi  gprs ile  kontrol alsında  pic  den  cok  daha  kolay  bilmeniz gereken  tek  sey  tcp/ip  protokolunu  incelemek  tcp/ip  i  cozerseniz  internet  ve  gprs  uzerinden  istediginiz  bilgiyi  istediginiz noktaya  yollayabilr ve konrol  edebilirsiniz  bu  konu  ile  kısa  bir  ornek  yazı  hazırlar  proteus  similayonu  ile  birlikte  buraya  koyabilirim  yalnız  resin  ve  file  ları  borda  nasıl  koyuldugun u  bilmiyorum  Ç:)
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

mmengi

digitech dosyaları yahoo da brifcase e veya grouplardan birine koyabilirsin oradan herkes faydalanır.

digitech

anladım  su  picprojep  var  arada  bende  giriyorum  oraya  oraya  koysam olur  sanırım  değilmi  ?

axanc

selam millet.. bu arada "rüzgar gülü" projesi bitti, sırada şu sms olayını çözmek kaldı... by the way here is a photo... :p... :

http://www24.brinkster.com/nostramo/rgzr.jpg
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

axanc

oley... "isis" devresi tamamdır..... ilgilenenler bakabilir... :) PicBasicPro kullandım...

http://www24.brinkster.com/nostramo/zzzPP6.zip

digitech

yukarıdaki  linkler  calısmıyormu  yoksa  bende  mi  bir  sorun  var  beyler  ????

aster

axanc

digitech

BU LINKTEKI  KOMUTLAR  TEXT  MSG  ICIN  GECERLI  OLANLAR  OYSA  SU  AN  ZATEN  YAPILAN KISITLAMA  CMGF=1  YANI  TEXT  FORMATINI  KISITLIYOR  YANI  BU  FORMATTA  MSG  ATILAMIYOR  DIYE  BILIYORUM  AMA  SON  ZAMANLARDA  SADECE  ERICCSON  A1018S ILE  DENEMELER  YAPTIM  ONUN  ICIN  NOKIA  VE  DIGER  TELEFONLARIN  DURUMUNU  PEK  BILEMIYORUM  DENEYENLER  VAR  ISE  NETICEYI  BANADA  BILDIRIR ISE  COK  SEVINIRIM  BU  KISITLAMA  BAYA  CANIMI  SIKMAYA  BASLADI  ZATEN  YAKINDA  TELEKOMCU  OLUCAM  :)

axanc

ben de çalışmalara başladım ama tezler biraz kasıyor o yüzden tam olarak sms üzerine eğilemiyorum.... ancak 2100 ile bağlantı kablosu gerek.. bilen var mı?  :?: ...

bu arada bilgisayarımı satıyorum bu benim için sorun olacak biraz... aslında 10 civarında kullanmadığım proje var, bi ara buraya koyarım artık...