7805 İle 24 Volttan 5 Volta

Başlatan debi, 14 Şubat 2008, 16:17:21

cevat

piyasada bu şekilde sahte malzemeler olabiliyor.7810 denedim  bazen normal çalışyor bazende düşük voltaj veriyor bazende kendi kendine sebepsiz ısınıyordu. 3 tane denedim aynı sorula karşılaştım.en sonunda devreyi 7809 la besledim

muratdu

Merhaba Degerli Arkadaslar,
Ben bir GPS alicisi (Deniz Elektronik) aldim.
Bunu arabanin cakmak girisinden beslemek istiyorum.
Acaba LM2575 i bu amacla kullanabilir miyim?
Araba calisirken 13.45 V olarak olctum cakmak girisini.
Ayrica araba veya GPS i korumak icin ozel bir eleman kullanmam gerekir mi?

XX_CİHAN_XX

LM2575 de olur.
7812--->7805 de olur.

Kendi görüşüm direk 7805de iş görür esasında çünkü vazla bir akım çekmiyon. Ancak aleti sağlama almak için yukarıdakileride kullanabilirsin
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Gökhan BEKEN

Aradan çok zaman geçmiş ama aklıma geldi söyleyeyim dedim.
Elinizdeki hazır devreden ısınmayan 7805 elemanını söküp sizin elinizdeki ısınan 7805 ile değiştirin ve çalıştırın eğer o devrede ısınma olmazsa sorun 7805 de değil sizin devrededir.
Aynı şekilde hazır devreden söktüğünüz 7805 i sizin devreye takıp sonucları değerlendirin.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

re3ii

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 14 Şubat 2008, 23:59:56
LM2575-5.0 işini halleder pdf teki şemanın aynısını kur. Girişini 40v a kadar yukseltebilirsin çıkışta ise sabit 5v alırsın.Üstelik 1A de akım çekersin soğutucu ve ısınma derdin olmaz.

kesinlikle2575-5 ben picli devrelerimde bunu kullanıyorum bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım..

a4tech33

Okan AKÇA

degişken voltaşlarda yani devreniz +24 kadar yada daha fazla gerilimlerde calısacaksa lm 2575-5 mükemmel cözüm ısı derdi yok girişteki parazitten cıkışa aktarmama kısa devre koruması gibi özelliklerinle iyi bir çözüm bence

drmp

her yaptığım devrede ya 7805 yada lm2576  kullanırım
altertnatiflere ihtiyaç duymadım

biger

7805 çıkışından nekadarlık bir yük besleyeceksiniz pic dediniz ama oradaki mA 'i okuyabilirmisiniz.
7805 lerin türlü türlü çakması var bende de aynısı vardı besleme voltajım 24 ila 28 volt arası 7805 giriş ucuna seri 1K direnç ile giriş yaptım.
Ayrıca girişi ve çıkışına  4,7mf kondansatör bağlı  12f675 besliyorum banamısın dimiyor ...ŞİMDİLİK

since1990

bende 7805 i 100ohmluk 1 5w lık bir taş direnç ve ona bağlı 10klık bir direnç in ortasından alıyorum. aşağı yukarı 1k ile seri bağlamak gibi ama bu da benim tarzım :D:D HErkese kolay gelsin
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk