ufo tarzı uçak makinalar

Başlatan serdararikan, 17 Şubat 2008, 21:15:11

Ambassador

Yok z dogru demis.

Mekanik jayrolar da elektronik tipler gibi sadece sensor gorevi yaparlar.  Sensorun calisma mantigi dedigin gibi. Yani yuksek devirle dondurulen bir disk var ancak sistem dengeyi saglamak icin bunu dogrudan kullanmiyor.

serdararikan

arslan74 arkadaşımızın gönderdiği sitede fırçasız DC motorların kontrolü ile ilgili bilgiler bulunmakta.Bildiğim kadarıyla fırçasız DC motor bir nevi step motor tarzı makinalar.Aralarındaki tek fark step motorda rotor hareketli stator sabitken fırçasız DC motorda rotor sabit ve tüm sargılar burada,stator ise hareketli ve mıknatıstan oluşmakta

bence harddisk CD veya fllopy motorları modifiye edilerek istenen devire ulaştırılabilir.[/URL]  [/img]

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "z"Jayro sistemi doğrudan dengede tutmaz, sistem bir tarafa doğru yatmaya başlarsa jayro yatma yönüyle orantılı hata sinyali verir. Kontrol elektroniği bu hata sinyalini işleyerek yatmayı tolere edecek şekilde motorların hızlarını değiştirir.

hocm sonucta bu gyro cihazin havada stabil dengede durmasini saglamiormu ? birde bu nasil bir sey elektronik bir elem,annmi yoksa mekanikmi ?

netten gyro ile ilgili sadece asagidaki resmi buldum

http://www.theoddrobot.com/images/gyro_gws_03.jpg

bahsetiginiz gyro bumudur ?

birde bu gyromu ? jyromu ?  :?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
Alıntı yapılan: "z"Jayro sistemi doğrudan dengede tutmaz, sistem bir tarafa doğru yatmaya başlarsa jayro yatma yönüyle orantılı hata sinyali verir. Kontrol elektroniği bu hata sinyalini işleyerek yatmayı tolere edecek şekilde motorların hızlarını değiştirir.

hocam sonucta bu gyro cihazin havada stabil dengede durmasini saglamiyormu ? birde bu nasil bir sey elektronik bir elemanmi yoksa mekanikmi ?

Hayır gyro stabıl durmayı sağlayan parça değil bu sadece bir sensör.

Sorun aynen şuna benziyor. Tako motorun hızını sabit tutan cihazmıdır? Cevabı elbette hayır. Tako bir sensördür.  Jayro da işte aynı durumda.

Eskiden jayrolar tamamen mekanik yapıdaydı şimdileri elektronik olanları çıktı.

Eğer masada duran bir nesnenin yatayla yaptığı açıyı öğrenmek isteseydik işimiz çok kolaydı en basitinden potansiyometre kullanırdık ve gövdeyi masaya, mili de açısını ölçmek istediğimiz nesneye iliştirirdik. Sonuçta potansiyometreden mil açısı ile orantılı voltaj alırdık.

Fakat havada asılı bir nesnenin yer düzlemi ile yaptığı açıyı ölçmek bu kadar basit değil. Belki pandül olabilir ama sürekli hız değiştiren bir sistemde işe yaramayacağı çok açık. İşte bu durumda en ideal sensör jayro.

Aşağıdaki doküman olayı yeterince açıklıyor.

http://hybrid.stanford.edu/pubs/Quadrotor_Dynamics_GNC07.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gallavi

DemirHan=gallavi;

serdararikan

teknikelektronikci arkadaşımızın göderdiği linkteki motorlar gerçekten çok güzel,çok hafifler ayrıca güç olarakta baya iyiler fakat bu motorları besleyebilecek batarya nerden bulunacak?acaba LiPo bir batarya kaç amper verebilir?ve ne kadar süre mesela 4 A lik akımı ne kadar süre sağlayabilir?

kuzgun_38

Daha önce bu cihazdan getirdim uçuşu çok stabil değil. Gyro mekanik olarak bir adet mevcut. Helikopterler için full elektronik olanları var fakat oldukça pahalı bu cihazın komplesinden pahalı. Cihaz köpükten olduğu için CD-ROM v.s. motoru ile yapabilirsiniz (hakeza orjinal halinde üzerinde bulunan motorlar titreşim motorlarının biraz daha büyükçesi, fırçasız değiller) ama standart haliyle motoru kullanırsanız yeterli ivmeyi elde edemezsiniz. Motoru komple söküp içindeki mıknatısları neo magnet dedikleri güçlü mıknatıslarla değiştirip rotor sarımlarını yeniden yapmanız lazım yıllar önce bununla ilgili bir site bulmuştum ama şu an bakamadın google da cd-rom motor modification v.s. benzeri bir arama ile bulabilirsiniz sanıyorum. Eğer gövdeyi v.s. yi komple kendim yapmak istiyorum derseniz oldukça rijit ve de hafif olan karbon çubuklardan kullanabilirsiniz ama Türkiye de kolay bulunabilir bir malzeme olup olmadığı konusunda bilgim yok. Belki balsa ağacı denenebilir.

serdararikan

motor konusunda bir fikri olan yokmu

ugurtelefon

yukarıdaki adresteki motorların değerlerini inceledim.
ortalama 12-13Amper.
12-13Amperlik beslemeyi,köpükten yapılmış uçağın neresine koyabilirsiniz.merak ettim.
taşlamak amacıyla değil,gerçekten merak ettim.

gallavi

model uçaklar için hafif yüksek akım veren piller var
DemirHan=gallavi;

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "gallavi"model uçaklar için hafif yüksek akım veren piller var
'87 yıllarında teknik lisedeyken THK'nın model uçak kurs ve seminerlerine katılmıştım.o zamanlarda 15mm*60mm*180mm ölçülerinde sulu aküler vardı. 1,5Volt.
teknolojinin son harikasıydı. :)

neler kullanıyorsunuz bilemiyorum ama
lityum-polimer  yada lidyum-ion piller hem hafif hemde boyutuna göre yüksek amperli.GSM cihazlarında genellikle lidyum-ion kullanılır.
sizlerede bir fikir olabilir.ulaşılması kolay,fiyatı çok cazip.voltajlarıda genellikle 3,7V/750-1250mA (5-10YTL gibi)

semih01ist

arkadaşlar ben bu helikopteri amatörce yapmayı deneyeceğim ama bi türlü sürücü devresini bulamıyorm yardım ederseniz sevinirim.Ayrıca ortada helikopter yokken gayroyu konuşmak biraz erken değilmi :)

thehun

Arkadaşlar bende bu UFO lardan yapmayı düşünüyorum hatta hazır kodları verilmiş UFO da buldum. Aşağıdaki link te:

http://forum.xufo.net/bb/viewtopic.php?t=3636
veya
http://forum.xufo.net/bb/viewtopic.php?t=1178&postdays=0&postorder=asc&start=0

ama maliyeti baya yüksek oluyo. Ayrıca Gyro denen ve bu verdiğim sitelerde kullanılan tipini Türkiyede bulamadım.
Nec Tokin CG-L43 veya Murata ENC-03R model Gyro kullanmışlar.
Acaba bu Gyroları bulabileceğim bi yer bileniniz var mı?