ufo tarzı uçak makinalar

Başlatan serdararikan, 17 Şubat 2008, 21:15:11

Digimensch

Arkadaslar bu Ufo'yu söyle en basidinden baslayip tek tek nasil yapildigini anlatan siteler yokmu?
Tam olarak neler gerekli?
Motorlarin kasaya nasil oturtuldugunu ve Parcalarin nasil baglandigini tek tek gösteren
Elektronik Devre planlari (Alici -Verici ve su bahsedilen Gyro)
tüm bunlari anlayacagimiz sekilde gösteren ,anlatan siteler yokmu?
Yada bu is ile Türkiyede ilgilenen meraklilar falan yokmu?

Digimensch

@thehun
bu ilk verdigin linkteki
http://forum.xufo.net/bb/viewtopic.php?t=3636
yani burda verilen elektronik devre ufo yapiminda kullanilmis olunan su  merkezde bulunan elektronik devrenin semasimi?
Eger cevap evet ise , bu devrede bir tane AVR micro islemci kullanilmis bu islemciye yazilacak hex dosyasi yine bu linkte verilen hex dosyasimi?

Bir ikinci sorumda her motor icin ayri bir devre daha lazim galiba bu devrenin adi ne ve yapim semasini bulmak mümkünmü?

Bu isi söyle bastan sona tek tek anlatan kaynak yokmu acaba??

airforce

Motordan önce gyronun konuşulması ilginç önce yerden irtibatını kesin konrol işi daha sonra yapılabilir düşüncesindeyim.

Alıntı Yapher motor icin ayri bir devre daha lazim galiba bu devrenin adi ne
ve yapim semasini bulmak mümkünmü?

Motoru süren devrenin adı ESC internette bulduğum şemaların çoğunda geri besleme yok motorun konumunu nasıl tespit edip sinyal veriliyorsa?

Geri beslemeli esc örneği;

http://img174.imageshack.us/img174/308/esczq8.jpg

Kaynağını hatırlayamıyorum kodları yok ama pice uyarlayıp kod yazılabilir.

tayyar

ESC=elektronik hız kontrolcüsü
pwm ile mosfetlerin sürülmesine dayalı diye hatılıyorum daha önce elektrikli model arabalarda kullanmıştık (1/10 ölçekli profesyönel model arabalarda)

Bizim kullandığımız esc ler daha çok kömür fırçalı motorlar içindi ve bu motorların güçlerine göre "turn" diye tabir edilen dereceleri varı ve esc ler buna göre seçiliyordu.

Uçaklarda kullanılan esc ler arabalarda kullanılanlardan biraz daha düşük güçlülerdi diye hatırlıyorum (yanlış olabilir üzerinden 6 sene geçti)

Yurt dışında www.towerhobbies.com üzerinden bu tip cihazlara ulaşabilirsiniz.
İzmirde de alsancak garının o taraftan Kıbrıs Şehitlerine dogru giden yolda sağtarafta bir dükkan vardı ismini hatırlamıyorum dükkanın.

Birde www.hobbyrc.com/ diye bir site var güzel bilgiler edinilebilinir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

thehun

Digimensch

Bu verdiğim ilk linkteki zip dosyasının içindeki şema ve hex dosyası sanırım videoda olan UFO nun devresi benim anlayabildiğim. Zaten zip uzantılı dosyayı indirirsen içinde bu UFO yapımını anlatan pdf var. Ama almanca. Almanca bilmediğim için sana kesin bişey diyemem.

İkinci sorun için zaten bu devrede ESC adı verilen motor hız kontrol devresi kullanmış her motor için bu devrede hazır satılan bişey.

Benim bulduğum kaynaklar bu tarz ve kötüsü hep almanca. Kaynak konusunda yardımı olan olursa sevinirim.

Hazır satılan ESC örnekleri;

http://www.modelmerkezi.com/mm/products.asp?category_id=003009

Digimensch

Ben motoru problem olarak görmüyorum.
Yurt disinda yasadigim icin saniyorum motoru bulabilirim.
Ama gyro devresinde atmel kullanilmis, bende daha önce hic atmel programlamadim.
Bunun PIC serisine uyarlanmisini bulmak imkansizmi?
HEX kodlari mevcut ama keske pic icinde c veya ccs kodlarida olsaydi.
En iyisi cogu malzemeyi hazir satin almak.
Baska yolu yok.Herseyide hazir aldigimda bana ne yalan söyleyim bir isi basarmisim tadi vermiyor.

ta1p

Selamlar Arkadaslar

Bu bahse konu olan xufo cihazlarını ben baya bir inceledim. burada kullanılan sensorlar sadece gyrodan ibaret değil. bunlarda daha stabil uçması için 3 eksen manyetik sensor, 3 eksen accelerometre , 3 eksen gyro sensoru kullanılmakta . bunlara ilaveten yüksekliği basınç sensoru ile okumakta veya gps ile okumakta. mikro işlemci devresi dört tarafta bulunan brusless motorları kontrol etmekte ve bunların devirlerini kontrol ederek aletin manevralarını yapmasını sağlamakta. brushless motorları süren sürücüler esc olarak adlandırılan sürücüler olup motorlara 3 faz gerilim vermekte ve frekansı değiştirirerek hız kontrolu yapmakta. normalde bu parçaları rc uzaktan kumanda modelleri satan heryerde bulabiliyorsunuz fakat bu parçalar uzaktan kumandanın ppm sinyalleri ile düzgün çalışmadıklatı için daha stabil çalışsın diye ppm sinyalleri mikroişlemcide işleniyor ve esc leri kontrol ederken i2c veri yoluyla haberleşme işini hallediyor. sistem haberleşmesi hem daha hızlı ve daha güvenli hale getirilmiş oluyor.

ta1p

Selam

Brushless motor yapmak isteyenler için de pek çok bilgilerin olduğu bir internet sitesi  

http://www.powercroco.de

frat

Merhaba arkadaşlar,
Ben İtüde okuyorum. Bu yıl Otomasyon ve kontrol klübü olarak İTÜRO'yu düzeneldik. Robotikle ilgiliyseniz İtü robot olimpiyatlarını duymuşsusnzudur. Otokondan 4 arkadaşım bu tür bir quadrotor tasarımıyla uğraştılar gyro kullanarak atmel mikro işlemci kullanarak 4 adet fırçasız motor ve 4 esc ile. Gövde karbon fiber çubuklardan oluşuyordu. Sistemin stabil olması için günlerce çalıştılar birçok matematik modellemeyle uğraştılar. Hatta bu konu üzerine İTÜRO'da sunum da yaptılar.  Şu an İTÜ uçak mühendisliği aviyonik lab. da projeyi geliştiriyorlar. Proje uçuyordu tabi. Eğer istanbuldaysanız üniversiteler açıldığında benimle yada otokonla bu konu üzerine irtibata geçebilrisinz size yardımcı olabilir arkadaşlarım.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

SpeedyX

neden esc alıyoruz ki? yapmaya çalışsak olmaz mı? kimse yapıp açıklamamış mı bunu?

mesela 4 motor için 12 pwm sinyali gerekse, herhangi bir arm7 işlemci ile bu sorun çözülemez mi?

tayyar

Alıntı yapılan: "ta1p"Selamlar Arkadaslar

Bu bahse konu olan xufo cihazlarını ben baya bir inceledim. burada kullanılan sensorlar sadece gyrodan ibaret değil. bunlarda daha stabil uçması için 3 eksen manyetik sensor, 3 eksen accelerometre , 3 eksen gyro sensoru kullanılmakta . bunlara ilaveten yüksekliği basınç sensoru ile okumakta veya gps ile okumakta. mikro işlemci devresi dört tarafta bulunan brusless motorları kontrol etmekte ve bunların devirlerini kontrol ederek aletin manevralarını yapmasını sağlamakta. brushless motorları süren sürücüler esc olarak adlandırılan sürücüler olup motorlara 3 faz gerilim vermekte ve frekansı değiştirirerek hız kontrolu yapmakta. normalde bu parçaları rc uzaktan kumanda modelleri satan heryerde bulabiliyorsunuz fakat bu parçalar uzaktan kumandanın ppm sinyalleri ile düzgün çalışmadıklatı için daha stabil çalışsın diye ppm sinyalleri mikroişlemcide işleniyor ve esc leri kontrol ederken i2c veri yoluyla haberleşme işini hallediyor. sistem haberleşmesi hem daha hızlı ve daha güvenli hale getirilmiş oluyor.

Cyro dediğin cihaz 2 modeldir birisi mekaniktir digeri elektroniktir
elektronik olanı mma7260 entegresidir basitce 3 eksen olarak ivmelenmeyi analog olarak cıkısa verir 3.3 voltta çalışır. Ayrıntılı bilgi için datasheetine bakabilirsiniz.

"accelerometre" dedigin olay budur zaten ivmelenmeyi ölçmektir

3 eksen manyetik sensörü ne için kullanıcaksın anlamadım fırçasız dc outrunner motorlarda statorun nezaman nerde oldugunu anlamak ve ona göre tetiklemek için hall effect sensörler var bunlarımı kastediyorsun?
eger bunlardan bahsediyorsan bu motorların dönmesi için illahaki gerekli şeyler değil. model uçakların nerdeyse hiç birinde yok bunlardan. kaldıki sürücülerine baktıgında sürücülerdede sensörlerle ilgili bir giriş yok.

Sürücüye gelince sürücü konusunda haklısın 3 faz dc kare dalga vererek çalışıyor

Daha önce hiç sürücüyü eline alanınız varmı bilmiyorum ama besleme kabloları oldukca kalınlar. xufo tarzı bi aleti kaldırmak için yaklasık olarak 25 amperlik motorlar ve sürücüler gereklidir. ve bu akımı stabil olarak lityum polimer piller saglayabilir. Uçus süreside genellikle 5-20 dk arası değişmektedir

Ayrıca motorlardan 2 tanesi sağa dönerken diger 2 tanesi sola dönmelidir. Yoksa araç rotasyona girer ve kendi etrafında döner. Bu durumu bir çok kişinin ilk aklına gelen "pervaneleri ters takarız olur biter" mantığı çözmez hiç bir zaman.  Çünkü genel olarak uçaklar ve helikopterler için tasarlanmışlardır. Ters yönde hava üflemesi için "pusher" tipinde pervaneler kullanılmalıdır yada motorları ters koyabilirsiniz ki bu tasarımda büyük sıkıntılar çıkartabilir.

Kullanılacak tip pervanler rahat kalkış için 11 yada 10 luk olmalıdır (10-11 inç=25 cm civarı). Küçük olursa motor zorlanır yükü kaldıramayailir. Ancak şuda unutulmamalıdır ki büyük pervaneyi hızlandırmak güç ister nasıl arabamızı 1. viteste kaldırıp daha sonra üst viteslere geçerek hızlandırıyorsak burada da motor sürücümüzden "soft start" seçenegini aktif hale getirmeliyiz.

Not: Sürücüler biraz zeki aletler sadece mosfet gibi güç elemanlarından oluşmayıp programlanabilir özellikteler
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

CoşkuN

Klein

@tayyar   gyroscope ile accelerometer arasında farklar var. birbirinin aynı şeyler değil. lütfen biraz daha dikkat.  konuya hakim olmayan arkadaşların yanlış bilgilenmesini  engelleyelim lütfen. Ayrıca bu tip bir araçta düzgün bir kontrol için gyroscope ve accelerometer bulunmak durumunda. eğer onlar olmazsa sadece stabil hava şartlarında basit manevralar yapmanın ötesine geçemez.

metameta

bu konu hakkıdan bilgisi olan lütfen yardımcı olsun  bu sisteme fena kafayı taktım

çonçon

Arkadaşlar,

Aşağıda linkini verdiğim adreste, bayağı iyi bir çalışma var. Source kodlar vs. bana çok yardımı oldu.

gerçi burada gyro ve ivme sensörlerinin kullanım örnekleri bulunmakta, bu link aslında "Turkish ginger purocesi" topic'ine daha uygun..

http://www.elex.camosun.bc.ca/programs/2004/htv/HTVFinalReport.pdf