FPGA konusunu yeniden alevlendirelim!

Başlatan CoşkuN, 18 Şubat 2008, 09:31:53

CoşkuN

Bence yarışma konusu farketmez.Bu konulara ilgiyi artıracak, Türkiye'de yaygınlaşmasını sağlayacak herşey çok önemli.
Galiba şu zamanlarda en büyük sıkıntı geliştirme kitlerinin elde edilmesi.Bu konuda birçok kişi sıkıntı yaşıyor.

mp3dragon

@CoşkuN,
Kit temin etmek gelişmiş donanımları öğrenmek isteyen herkesin ortak sorunu.Biz bu amaçla ARM9 kiti hazırladık. Sizlerde benzer bir organizasyon yapabilirsiniz. Kendi yapmanız şart değil toplanıp hazır geliştirme kitide getirmeye çalışabilirsiniz. Veya beklerseniz ben 2. versiyon kitte ARM11+FPGA düşünüyorum.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

MC_Skywalker

CPLD mi FPGA mı?

Yeni başlayacak biri için CPLD starter kit 99$ iken FPGA Spartan 3 starter kit 149$ (Xilinx sitesinde indirmde normal fiyatı199$)

ben programlana bilir lojik ile igilenmem kayan yazı için kullanılan 1 adetten fazla 4 to 16 demux ların yerine tek bir chip kullana bilirmiyiz düşüncesi ile yaklaştım. sonra çizgi elektroniğin sitesindeki dokünamları keşfetim onlar ile haşır neişir olmaya çalışıyorum. Birde denemelr için Xilinx ISE indirip kurdum.

şimdi sizce nasıl bir başlangıç yapmalıyım. uraşı seviyemi söyle tarif ede bilirm PC sistem ve network desteği ile uğraşmaktayım elektronik biligi seviyem okuldan çıktığı kadar + PIC ile basit kunularda uğraştım.

picusta

Tavsiyem budur :
Spartan 3A (400k) FPGA 39 dolara evaluation kit. Yaninda bir adet PSoc da cabasi.
içine 32-bitlik sade bir Microblaze softcore islemci atilabilir veya 50 tane 8-bitlik Picoblaze (PIC'tarzi softcore).
Herhangi bir PIC demo board'undan ucuz.
Tek eksigi Ethernet, onuda harici bir kart yapip ilave edebilirsiniz.

Key Features

* Xilinx XC3S400A-4FTG256C Spartan-3A FPGA
   * Four LEDs
   * Four CapSense switches
   * I2C temperature sensor
   * Two 6-pin expansion headers
   * 20 x 2, 0.1-inch user I/O header
   * 32 Mb Spansion® MirrorBit® NOR GL Parallel Flash
   * 128 Mb Spansion MirrorBit SPI FL Serial Flash
   * USB-UART bridge
   * I2C port
   * SPI and BPI configuration
   * Xilinx JTAG interface
   * FPGA configuration via PSoC®

Target Applications

* General FPGA prototyping
   * MicroBlaze™ systems
   * Configuration development
   * USB powered controller
   * Cypress® PSoC evaluation

http://www.em.avnet.com/evk/home/0,4534,CID%253D46501%2526CCD%253DUSA%2526SID%253D32214%2526DID%253DDF2%2526LID%253D32232%2526BID%253DDF2%2526CTP%253DEVK,00.html?SUL=spartan3a-evl
99 dolar CPLD kit için çok fazla. Daha ucuzlari da bulunur.

SpeedyX

@picusta,
Bu kit ellerinde yok, acil başka ucuz kit önerebilir misiniz?

Logan

FPGA ile haşır-neşir olmak istediğim şu günlerde @Coşkun, çok güzel bir giriş yaptı. Bu konuya benden sonuna kadar destek. Gelişmeleri merakla takip ediyorum...
İmza.

mans

FPGA ile yapılacak projeler hepimiz için faydalı olacak.
FPGA deryasında dolaşmaya bende varım

CoşkuN

Spartan 3e kitim öylece duruyor masamda.Akşamları kafa yorgunluğundan pek bakamıyorum bu aralar.Ancak ufak tefek örneklerle Veriloga ısınmaya çalışıyorum.
Sizler ne alemdesiniz?

Logan

@Coşkun, en azından elinde bir kit var ve küçük çaplı da olsa birşeyler yapabilme, uğraşabilme imkanına sahipsin. Ben hangi kiti almalıyım, nereden almalıyım, hangi programla derlenir, nasıl kullanılır onu bile bilmiyorum. @picusta bir öneride bulunmuş fakat sanırım temini oldukça zor. Bu işi bilen birisi konuyu açıklayıcı bir şekilde toparlarsa çok sevinirim.
İmza.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "Logan"@picusta bir öneride bulunmuş fakat sanırım temini oldukça zor. Bu işi bilen birisi konuyu açıklayıcı bir şekilde toparlarsa çok sevinirim.
Ben geçen ay onu alacaktım ama malesef stokta yoktu... Sanırım başka ucuz kit de yok.

CoşkuN

Aslında ilk aşamada,eğer illa canlı çalışan birşeyler görme isteğinize engel olabilirseniz, geliştirme kartını gerek yok. XILINX ise ortamında her türlü kodlama,sentez ve simulasyon işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.En azından kart edinene kadar belirli bir süre böyle çalışılabilir.

KoFTeKmEk

FPGA konusuyla ilgili olarak bir forum bulmak açıkcası çok hoşuma gitti. ilgilenen arkadaşlara yardımcı olmak isterim.

speak48

KoFTeKmEk arkadaşım bu soruma cevap verirsen sevinirim
frekans bölme

Logan

@KoFTeKmEk, aramıza hoş geldin. Sanırım FPGA kullanıyorsun. Bu konuda biraz açıklama yapar mısın? Mesela hangi programı hangi kit ile kullanıyorsun? Kolaylıkla temin edilebiliyor mu? Elinde döküman, örnek program vs. vs. var mı?
İmza.

KoFTeKmEk

hoşbuldum.öncelikle yaklaşık 3 sene kullandım.xilinx firmasının SPARTAN-3/SPARTAN-3E/CPLD Serilerini kullandım.
kit konusunda çalıştığım firma sayesinde alım yapmıştık.Xilinx firmasının türkiye dist. serbest bölgeye kadar ürünleri.çekimini firma kendisi yapıyor.
döküman internetten indirebilirsiniz.
www.xilinx.com