4KV bu koşulda atlama yapar mı?

Başlatan osmanpasali, 19 Şubat 2008, 10:24:05

osmanpasali

selam,

bir dip soketin iki ardaşık pini arasından besleme yolu geçiyor. bu pinlerden biri cihazın on/off düğmesinin sense ucu. besleme hattına 4KV parazit  basıldığında cihaz kapanıyor. acaba parazit bu aradan geçerken sense ucunda voltaj mi endüklüyor?
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

otm

4000voltluk bir gerilimin o aralıkta atlama yapması gayet normal.çok iyi bir şekilde yalıtmanız gerekir.hatta yalıtmak bi yana o hattı pinler arasından bir şekilde çıkarmalısınız.

burak_82

Anladigim kadariyla CE veya EMC icin gerekli olan testleri yapiyorsunuz. Yakin olan pini pull-up ya da pull down yapmayi denediniz mi? Ya da GND ile PIN arasina 100nF baglayabilirsiniz.

Bu tur testlerin 3 sonucu vardi yanlis hatirlamiyorsam.

Class A: Cihaz parazitten hic etkilenmez, normal calismasina devam eder.
Class B: Cihaz calismasinda gecici problem olur. Ancak kapatilip acildiginda normale doner.
Class C:Cihazda kalici hasar olusur.

A ve B testten gecme kosuludur.

Göktuğ

Besleme girişinde line filter kullanıyormusunuz ?

osmanpasali

line filter kullanmıyoruz. maliyet artıyor. bizim cihaz 4KV'ta kapanıyor. düğmeye basıldığında tekrar açılıyor. herhangi bir hasar meydana gelmiyor. bu durumda burak arkadaşımızın dediğine göre testlerden geçeriz. bu arada besleme ucu o noktaya gelene kadar birkaç paralel kapsite ve ferrite filtreden geçiyor. yine de o noktaya 100nano bağlasak faydası olur mu?
Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum. M.Akif ERSOY

Göktuğ

Smd filtreler var. onlardan kullanabilirsiniz. Ancak sorununuz sadece düşündüğünüz noktayla alakalı değil. Muhtemelen mcu nun reset girişi veya baska bir yerde bu 4kv pik degerli voltaj, bir takım kilitlenmelere sebep oluyor.
Bu sunu gosteriyor. Besleme üzerinden tüm gürültüler devrenize girmekte. Herhangi bir engelleyici devre koyamamıssınız.

Devrede kullandıgınız elemanlar bozulmuyor gibi duruyor. Ancak bu hiç bir seyin garantisi değil. Sattıgınız urunlerin geri dönmesi sonucunda imaj ve mali kayıplar yüksek olabilir.

Birde su var bu sekliyle belgeyi alacagınızı ben sanmıyorum. Test gecmeyle ilgili ayrıntıları burak_82 kadar iyi bilmiyorum. Ancak line filter kullanımı cok yaygındır. 10kv luk bir test daha var diye hatırlıyorum.Belki yanlıs hatırlıyorumdur. Sanırım ürünlerin sınıflarına göre test sartlarıda degişiyordu...

Ya bu sekilde devam edeceksiniz. Belgeyi veriyorlarsa baska bir sey yapmazsınız sanırım. Yada bu gürültüyü filtreleyebilecek kapasiteye ulastıracaksınız devreyi.

Maliyet konusuna da deginmek lazım. 5-10k belki 100k üretecekseniz ufak eklemeler cok buyuk etkiler gösterir. Ancak daha az üretecekseniz, 0.5$ altında bir elemanı eklemekten kacmamak gerekir.Aylık 500 adet üretip satan bir firma biliyorum. 2. revizyonda 3 tane line filter koydu farklı girişler için. Karaköyden 3-5k lık adedlerde baya uygun rakama alıyorlar diye biliyorum.

kemalguler

Test yapılan cihazın dış devre ile giriş-çıkış bağlantıları varsa farklı frekans bastırma özellikleri olan ferit nüveler kullanmanız fayda edecektir.Ferit üzerinde 2-3 sipir dolaştırınız.Blendajlı kablo kullanmanız faydalı olacaktır.Mcu beslemesinde ACkısmında 10 nF,100nF,470nF kapasiteler bağlayın.Regüleden önce ve regüleden sonra da aynı kapasiteleri tekrarlayın.Pcbin muhtelif dc beslemelerine de 100nF ko.ile şaselemeler yapın.Aynı olayları ben de yaşadım.Bir kaç testi tekrar etmek zorunda kaldık.Bu düzenlemelerden sonra testi geçtik.