Döngüler ve Pic Basic ve Pic assembly arasındaki Farklar

Başlatan ercinatay, 03 Nisan 2008, 01:52:36

ercinatay

Bu döngü belirtme olayında,

SAY1   EQU   0X0C        
SAY2   EQU   0X0D          

Sürekli

SAY1 EQU  H'10'
SAY2 EQU  H'11'

Olarak görüyordum.  hexadesimal değerde ama, forumda veya başka örneklerde sizin yaptığınızı anlayamıyorum. Mantığı nedir.

SAY2   EQU 0X0D
SAY2   EQU 0X0E
SAY2   EQU 0X0F

Şeklinde görüyorum. Biraz açıklama yapabilirlermi, acaba merak ediyorum bu döngülerde hep karıştırrım, birde burda pratik bir yol varmı programı yazarken, ezberci yaklaşmadığım halde, sürekli karıştırıyorum aa şuraya etiket koymamışm bb şu butonu test edip 1 işlemine tabi tuttuktan sonra, 0 işlemini unutmuşum.  

Acemi programcılar için ne öneriyor usta programcılarımız.

Bu topic altında yada başka, konu başlıkları altında,  program yazarken, dikkat edilmesi gerekenler, yada bu ufak ayrıntıları, nasıl yakalıyabiliriz.
Tek başına, yardım almadan, birde Pic Mikrodenetleyicisine ait yazılımları assembly dili ile yazmakmı, Mantıklı Picbasic ilemi yazmak mantıklı, ikisi arasında nasıl bir değerlendirme yapabiliriz.
Microchip firması assembly diyor. Picbasic kimler için, picbasic ile yapılması daha uygunsa neden ? assembly ile daha uygunsa, neden?  bunları hep merak ediyorum.

murbay

SAYI1 EQU H'0C' yada SAYI1 EQU 0X0C aynı şeydir.

Burada yapılan işlem SAYI1 değişkenine bir Hafıza adresi tanımlamasıdır.
Hafıza nın bir bölümünü genel amaçlı kaydedici olarak kullanabilirsin. Burada öyle yapılıyor. Örneğin pic16f84'de H'0C' Den H'4F' arası adresleri değişkenler için kullanabilirsin. Bu sana kalmış.

Aslına bakarsan program yazma mantığını geliştirmek için asm bilmek çok faydalı diye düşünüyorum. Asm'yi biraz ilerletince de diğer üst düzey dillere (basic yada C) geçmek daha kolay olur bence.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...