KAYAN YAZI FULL(CCS C) SHT11,DS1302,MAX485(PAYLAŞIM)

Başlatan atila, 16 Nisan 2008, 11:45:02

berkay_yalan

atila kardeş devreyi kurdum 32 sütun olarak biraz titriyor fakat 17 karakterden fazla almıyor. eeprom taktım 24c512 kodlara ne eklemeliyim.

XX_CİHAN_XX

Titreme ve yavaş çalışma gibi olaylara fazla takılmayın bu tür zamanlama ile ilgili sorunlar genelde proteustan ve bunla bağlantılı olarak pc nizin hızından kaynaklanıyor olabilir.
Arkadaşı böyle bir paylaşım yaptığı için tebrik ederim. Belki 50 çeşit kayan yazı projesi paylaşıldı. Ama hepside sanki birbirinin kopyası gibi oldukça amatör projelerdi.
Eline sağlık.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

M_B

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Titreme ve yavaş çalışma gibi olaylara fazla takılmayın bu tür zamanlama ile ilgili sorunlar genelde proteustan ve bunla bağlantılı olarak pc nizin hızından kaynaklanıyor olabilir.
Arkadaşı böyle bir paylaşım yaptığı için tebrik ederim. Belki 50 çeşit kayan yazı projesi paylaşıldı. Ama hepside sanki birbirinin kopyası gibi oldukça amatör projelerdi.
Eline sağlık.

merhaba hocam;
Hepsi bir birinden amatorce demişssiniz.
Merakımdan soruyorum. Profosyonel derken neyi kast ediyorsunuz.
Satır taramanın mantıgını daha once bana kısaca anlatmıstınız.
Bunların dısında daha nasıl bır yontem var ?. ( Sutun tarama harıc )
Tesekkurler
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

XX_CİHAN_XX

Bir kayan yazının(yada herhangi bir ürünün) profesyonel olması için bana göre piyasada satılan benzer ürünlerle eşdeğer yada yakın özelliklere sahip olması gerekir. Daha doğrusu satılabilir bir ürün olması gerekir. Elbette arkadaşın paylaştığı projede bu açıdan bakıldığında tam anlamıyla profesyonel bir çalışma değil, birçok eksikleri var ancak şimdiye kadar üyelerin paylaştığı projeler arasında bana göre hepsinden daha iyi özelliklere sahip(ancak denemek gerekir)
Benim daha önce karşılaştığım k. yazı örneklerinin hiç biri yukarıda yaptığım profesyonellik tanımına uymuyor (buda dahil). Büyük bir çoğunluğunda pc den yada klavyeden yazı girişi yok. Sabit hafızadaki bir yazıyı kaydırıyor, saat - tarih, animasyon, ısı ölçümü vb. birçok özellik yok. Arkadaşın devresinde en azından bunlardan bazılar var. Ne derece sağlıklı çalıştığı konusunda tabiiki net birşey diyemem.
Amatör ile profesyonel arasındaki farki iyi anlamak gerek. Çok farklı düşünülüyor bu konuda. Amatör demek kar amacının güdülmediği tamamen istekle yapılan birşeydir. Profesyonel ise daha çok işin ticari boyutları düşünülerek yapılan işlerdir.
Saygılar, sevgiler
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

M_B

Acıklamanız ıcın teşekkür ederim.
Simdi kafama daha ıyı oturdu.
Otururken de animasyonların nasıl yapıldıgı takıldı.  ( Register ve maskeleme ile yapılıyor dıyebilirsiniz ama nasıl )
Bu konuda arastırma yapmaya çalışayım bakalım neler bulacagım.
Tesekkurler
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

atila

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"atila kardeş devreyi kurdum 32 sütun olarak biraz titriyor fakat 17 karakterden fazla almıyor. eeprom taktım 24c512 kodlara ne eklemeliyim.

devrenin baskısını henüz bitiremediğim için titreme ile ilgili bişey diyemicem.

harici eeprom kullanırsanız kodları şu şekilde değiştirirseniz olur sanırım.
#include <2402.c>

write_ext_eeprom(msj_index,mesaj_1[msj_index]);

mesaj_1[i]=read_ext_eeprom(i);

harici eeprom similasyonlarında proteus problem çıkarttığı için bu kodları deneme imkanım olmadı.

c_merhametli

mrb  projeyi yapan arkadasa bisey sorucagım bu projenin en son halinde sorun var galiba acılmıyor proteusla sebebi nedirrr??

atila

Alıntı yapılan: "c_merhametli"mrb  projeyi yapan arkadasa bisey sorucagım bu projenin en son halinde sorun var galiba acılmıyor proteusla sebebi nedirrr??
proje proteus 7.2 sp2 ile hazırlandı. sizdeki sürüm daha düşükse açmayabilir.klasör içerisinde ".SEC" uzantılı dosyayı proteus ta "file/import section" la yolunu göstererek açabilirsiniz.

berkay_yalan

Merhaba bu devrede picden 595 e data bilgisi sürekli 0 olarakmı gidiyor. yani demek istediğim tpic595 kullanılabilirmi?

Birde tpic5b ile tpic6b arasındaki fark nedir?

TA7R

Atila Hoca  projenizi yeni fark ettim ve proteus sorununu çözüp simülasyonu izledim . Harika bir proje sizi hem tebrik ediyorum , hem teşekkür ediyorum.
2006 da gerçekleştirdiğim bir mesaj panosu projesi vardı . 4x8 adet 8x8 dot matrix displayi (32x64 pixel) ,32 adet max 7219 la sürüyorduk . Günlerce uğraşıp devrenin çift taraflı ares çizimini yaptım , istanbulda pcb sini bastırdım , epeyce bir uğraştan sonra devreyi çalıştırdım . Programının geliştirilmesi lazımdı animasyon saat vs ilave etmek için , epeydir kenarda bekliyor , MikroC ye yeterince zaman ayıramadım . Sizin projenijle şahane çalışabilecek bir pano hem ilavelerde devpano haline de gelebilir . Resmini ve projenin rapid adresini gönderiyorum , harfler animasyonda ters ancak panoda sorun yok . İlgilenirseniz pcb ares çizimini de gönderebilirim pcb çok güzel oldu matrixlerin arasında boşluk yok ...
Not : Projenin sadece ares pcb çizimi bana aittir. Şema ve MikroC kodları  GEDO , Günal bey tarafından geliştirildi .

indirme link : http://rapidshare.com/files/181238546/Max7219_dot_matrix_display.rar.html

resim : http://img75.imageshack.us/my.php?image=resimlers003abrr7.jpg

hunterxt41

fatefate420

Alıntı yapılan: "atila"
Alıntı yapılan: "berkay_yalan"atila kardeş devreyi kurdum 32 sütun olarak biraz titriyor fakat 17 karakterden fazla almıyor. eeprom taktım 24c512 kodlara ne eklemeliyim.

devrenin baskısını henüz bitiremediğim için titreme ile ilgili bişey diyemicem.

harici eeprom kullanırsanız kodları şu şekilde değiştirirseniz olur sanırım.
#include <2402.c>

write_ext_eeprom(msj_index,mesaj_1[msj_index]);

mesaj_1[i]=read_ext_eeprom(i);

harici eeprom similasyonlarında proteus problem çıkarttığı için bu kodları deneme imkanım olmadı.

eeprom ayak bağlantıları  hakkında bilgi verebilirmisiniz! ne nedir nasıl bağlanır
malum çok fazla bilgimiz yok  :oops:

mihri

Bu başlıkta verilen kodu pratikte deneyen oldu mu hiç?
"Eppur si muove!"

ayurdakul18

rapid patlamış tekrar upload ederseniz sevinirim

gevv

Alıntı yapılan: atila - 22 Nisan 2008, 12:00:36
//efekt_1(320,1);
önündeki "//" slashları kaldırıp derlerseniz yazı kayma başlar.
yazıyı değiştirmek için visual basic yüklemenize gerek yok. sadece "virtual serial port" programını kurmanız yeterli.sonra istediğiniz mesajı "mesaj panosu.exe" ye yazarak gönderebilirsiniz.
kayma hızına gelince projeye onu da ekledim.fakat 4shared.com a koymadım çünki aynı projeden 3 tane olacaktı.bu yüzden rapide yüklüyorum. proje bu haliyle max 54 karakter kaydırabiliyoruz.ancak ufak değişiklerle 256 karaktere de çıkarılabilir. harici eeprom eklersek dahada fazla olur.titreşim olayına gelince, pcb sini yapmadım henüz ama bu haliyle titreşim olacağını sanmıyorum.çünki yaklaşık 4 ms de ekranı tarıyor.yani sn de 250 defa tarama yapıyor.
for(i=0;i<96;i++)

ben 12 adet matris kullandım 12x8=96 sütun
16 matris kullanırsanız 16x8=128
sadece yukarıdaki kodu değiştirerek matris sayısını arttırabilirsiniz.
içine virtual serial port programınıda ekledim.
linki:
http://rapidshare.com/files/109465525/oezd_pano_SHT11_.rar.html

Not: yönetici arkadaşlar diğer dosyaları 4shared.com dan  kaldırıp, bunu koyabilirler.en son hali bu.

yukarıdaki link sağlam açılan sayfada sağ alt köşede "download" butonu var