Mosfet Çeşitleri ve P Tipi Mosfet Yardım

Başlatan protech06, 26 Nisan 2008, 00:41:17

protech06

Arkadaslar daha oncede mosfet surme konusunda baska bir devrede farklı konuda sorun yaşamıştım yine aynı sekilde mosfet surme işleminde sorun yasıyorum forumdaki ornekleri inceledim ve nettede biraz ornekler baktım fakat bir sonuca ulasamadım. Kullandıgım mosfet P tipi IRF9540N ve kullandıgım devre asagıdaki sema ile aynı amacım 2 ayrı led grubunu bir kac saniye aralıklarla yakıp sondurmek devrede fazla sayıda led olacagından   (Örnek semada az sayıda var)  ihtiyacım olan 3A ve uzerinde o yuzden mosfet tercih ettim   devremde ledler ortak Katod ve pic uzerinden anotlarını aktif etmem lazım asagıdaki semaya gore yaptıgımda calısmıyo ve netten aldıgım ornek cizimlerde asagıdaki gibi  bu devrede sorun nerde bir turlu anlayamadım PIC uzerinden kod olarak bir hatam yok cunku gate ucuna artı yada eksi vereyim farketmiyor gecis daima var elektrik verdigim anda ledler yanıyor ve kontrol yok pic cıkarttıgımda ise fetler voltaj gecirmiyor gate uclarına dokundugumda aktif oluyo yani tetik alıyo fakat pic taktıgım anda pic uclarından artı voltaj versemde calısıyo normalde ( - ) verdigimde tetik alıp calısması lazım değilmi _?  daha once bu sorunla karsılasan arkadaslar varsa yardımlarını bekliyorum

Benim Sema

Netteki P tipi Kullanımına ait semalar

z

P mosun source ucunu PICi besledigin gerilimden daha yuksek gerilimle beslersen dedigin gibi olaylar olur.

Mosu dogrudan sureceksen PIC'i 5V ile besliyordan mosu da 5V ile beslemelisin. Aksi takdirde mos ile pic arasina surucu devre kullanman gerekir.

PICi 5V ile besler mosu da N kanal secer Source ucunu saseye, ledleri de besleme ile Drain arasina baglarsan sorunun kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

protech06

Hocam soylediginiz gibi eger mos N tipi bir mos olursa o zaman sorun olmuyo IRF540N olanı N tipi ve onuda denedim sorun yok calısıyor fakat benim kullanıcam led kısımdaki devre hazır bir modul ve ledlerin saseleri ortak yapılmıs sadece artı vererek kontrol etmem lazım buna bir oneriniz varmı_?

veya surucu devre kullanmak eger sartsa en kısa yoldan nasıl halledilir bu surucu devre kısımı _?

z

O zaman soyle bir devre onereyim.

P mosun Source ile gate ucu arasina 1K direnc bagla.

NPN transistorun Kollektoru ile Mosun Gate ucu arasina 1K direnc bagla.

Transistorun Emetoru sasede olsun.

Base ucunu 4K7... 10K gibi bir direncle PIC cikisina bagla.

Sorun duzelecektir.

NPN olarak 100mA 30V herhangi bir sey kullanabilirsin.

Ancak yuksek hizda anahtarlama tarama vs yapacaksan golgeleme turu sorunlar yasayabilirsin. (Onerdigim surucu yuksek hiza uygun değil)

protech06

Hocam Taramalık bir durum yok sadece bir kac saniye aralıklarla yanıp sonecek ledler o kadar yani sinyal gibi dusunun

Yani hocam P tipimosfeti NPN bir Transistor uzerindenmi tetikleyecez _?
hangi transistoru kullanayım NPN olarak _?   P tipi mosfetin Gate Ucu guclu olmalı galiba ben bu NpN olacak olan transistor yerine NPN bir mosfet kullansam olurmu mesela IRF540N gibi _?

CLR

Merhaba,

Aşağıdaki şemayı kullanabilirsin.

Buz171 yerine istediğin P kanalı kullan.

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

z

NPN in guclu olmasi gerekmiyor.

Besleme voltajiniz 24V ise 30V herhangi bir sey olur. 2N2222 bile olur.
NPN yerine IRF540 kullanacaksaniz olur ama yazik olur.

protech06

Surucu devresi kullanmak yerine ULN2003 entegresi kullanılabilirmi bu entegrede 50V kadar  ve cıkıslardan sase alınıyo P tipi mosfeti tetiklemede kullanılabilirmi _?

elektronikman

yük ile votaj girişi ters s ucundan 24 volt  girecen yuk d ucunda olmalı  ayrıca  47k dirnci 20k yaparsan sorunun  çözülmesi sorunun çözülmesi gerek.

protech06

devredeki 47k direnci 20k yaparsan sorunun çözülmesi gerek

Şemada yuk D ucunda ve 24Vise Source Ucunda hocam zaten bir yanlıslık olmasın ?

Hocam Hangi Devredeki 47K değiştirilecek 20k olarak   ?

Benim Şemamı yoksa arkadaşın çizmiş olduğu devremi ?

elektronikman

sizin şemadaki 47 k ayrıca yanılmıyorsam voltaj girişiniz ters uçtan.
bugün bende IRF9540N  la çift yönlü motor kontolü yaptım 15A 24v saglıklı çalıştı

protech06

Bende IRF9540N kullanıyorum ve Datasheette bu sekilde bu mosfet P tipi  ve bende ona göre bağladım peki sizin calıstırmış oldugunuz devrede nasıl kullandınız bir şema ornegi gondermeniz mumkunmudur ?

Bu Baglantı Yanlısmı ?

protech06

Hocam yonlendirmiş oldugunuz baslıgı daha once inceledim fakat sorun ordada çözülmüş değil  konu tartısılıyor yani her iki sekilde tartısılıyo fakat kesin olarak P tipi mosfetin pic ile nasıl sürüleceği verilmemiş.
Daha önce P tipi mosfeti pic ile kullanan arkadaşların yardımlarını bekliyorum ve asagıdaki sema uygunmudur ?

refik1

kardeş konunun sonlarında benim gönderdiğim bir şema var bu çalışıyor.

ama dersenki ben mosfetden başka araya transistör kullanmadan süreceğim voltajım 5voltdan büyük vede (+ yı)anahtarlamam gerek bak bunun yolu yok işde  yada ben öyle biliyorum.