''CNC laser kesim'' genel çalışma sistemi nedir????

Başlatan ugurtelefon, 01 Mayıs 2008, 19:41:21

MC_Skywalker

Arkdaşlar bir soru sormak isitiyorum.

1W, 70W gibi lazerleriniz olduğunu söylemişsiniz kaça aldınız acaba. zira ben Coherent maraka 150mW lazer sorduğumda (ülkemizde temsilcisi yokken) Kargo+gümruk vb. dahil teslim çok uçuk bir rakkama mâl oluyordu. (150mW laser Heat + Konrtoller.)

150mW laser Heat
----------------------
http://www.coherentinc.com/downloads/Compass315M_DSrevC_3.pdf

kontrollerin modelini hatırlayamadığım için link veremiyorum.

Heat ın fotolarını bulursam onlarıda yüklerim demiştim bulamadım yeni çektim. cep telefonu ile çektiğim için biraz kalitesiz

Adnankaplan

Arkadaslar bu laser diodları nereden temin edebilecegimiz ve fiyatları konusunda bilgisi olan var mı?

Cetinal

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"arkadaşlar bu lazeri hallettik diyelim peki step motorları ne tür bir program ile kontrol ediyorsunuz...bu konudada biraz bilgi verebilirmisiniz.?

mcu ile uğraşmak istemiosanız

http://www.fastltd.net/tr/Urunler/CNCKontolorler.asp

hazır cnc kontrol üniteleri var fiyatları kontrol edeceğiniz eksen sayısına gore değişiyor  gerye kalan hassas bir mekanik yapı

Klein

Lazerin tahta, çelik , alüminyum kağıt gibi materyaller üzerindeki etkisi , doğrudan gücüyle ilgili değil. Daha çok malzemenin hangi dalgaboyunu absorbe edip hangisini yansıyyığı ile ilgili. Örneğin materyalimiz 1064nm dalgaboyundaki lazer hüzmesini %10 absorbe ediyorsa ,  ve 850nm dalgaboyunu da %90 absorbe ediyorsa , aynı işi ,850nm lazer ile 1064nm lazere göre daha daha az güçle halledebiliriz.
Genelde metal kesme markalama işlerinde 1064nm kullanılıyor. Benim aldığım 70w diyot 905nm. fiyatı 20-30 euro civarıydı sanırım. Fiyatı çok düşük bulabilirsiniz. Optik düzeneği , soğutma sistemi vs.. olmadığı için bu kadar ucuz. OsramIın sitesine girerek inceleyebilirsiniz.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "Klein"Lazerin tahta, çelik , alüminyum kağıt gibi materyaller üzerindeki etkisi , doğrudan gücüyle ilgili değil. Daha çok malzemenin hangi dalgaboyunu absorbe edip hangisini yansıyyığı ile ilgili. Örneğin materyalimiz 1064nm dalgaboyundaki lazer hüzmesini %10 absorbe ediyorsa ,  ve 850nm dalgaboyunu da %90 absorbe ediyorsa , aynı işi ,850nm lazer ile 1064nm lazere göre daha daha az güçle halledebiliriz.
Genelde metal kesme markalama işlerinde 1064nm kullanılıyor. Benim aldığım 70w diyot 905nm. fiyatı 20-30 euro civarıydı sanırım. Fiyatı çok düşük bulabilirsiniz. Optik düzeneği , soğutma sistemi vs.. olmadığı için bu kadar ucuz. OsramIın sitesine girerek inceleyebilirsiniz.

hımm .. ozaman soru ve cavap şu şekilde olacak.
ne işlemek istiyoruz,işlenecek madde nedir??
bu maddenin dalgaboyu eğrisi nedir??
bu maddeye göre hangi dalga boyundaki lazer uygundur?

şeklindemi??
yoksa her lazeri sürücü devre vasıtasıyla istediğimiz dalgaboyunda çalıştırabiliyormuyuz??

Klein

Lazer'i alırken ona göre almak gerekli. Lazerin dalgaboyu ile oynayamıyoruz. Bazı optik yöntemlerle değiştirilebiliyormuş ama detayları bilmiyorum.

mesmert

Alıntı yapılan: "Klein"Lazerin tahta, çelik , alüminyum kağıt gibi materyaller üzerindeki etkisi , doğrudan gücüyle ilgili değil. Daha çok malzemenin hangi dalgaboyunu absorbe edip hangisini yansıyyığı ile ilgili. Örneğin materyalimiz 1064nm dalgaboyundaki lazer hüzmesini %10 absorbe ediyorsa ,  ve 850nm dalgaboyunu da %90 absorbe ediyorsa , aynı işi ,850nm lazer ile 1064nm lazere göre daha daha az güçle halledebiliriz.

hocam bu ürünü Türkiyede mi aldınız, telefon v.s varmı adresi

mhmter

üststlar lazer kesim makinaları ile alakalı bir gelişme yokmu,bu işi çözen üstat olsada hobby amaçlı bir tanede biz yapsak

haciman

Benim beklediğim başlık sonunda açıldı oleyyy:D

MAdem cnc yaptık artık işi biraz ileriye götürmenin vakti geldi. 4. Eksenden çok ilgimi lazerli kesim tezgahları celbediyor. Bende iyiden iyiye bu işe sardırmış durumdayım ve bütçe ayarlamaya başladım şimdiden. Bu ara araştırma yaparak mekanik ve elektronik kısımların çalışma mantıklarını çözmeliyim derken sonunda bu başlık açıldı.

Hobby amaçlı iki tip lazerli kesim sistemleri gördüm. Birinci sistemlerde lazer diyotlar ve onu kontrol eden elektronik bulunmakta. Ben bu başlıkta telaffuz edildiği gibi öyle 70W olanı görmedim, en güçlüsü 1W gibi bir güçteydi. Bu lazer gücü ile daha çok markalama, kağıt, karton gibi malzemelerin kesiminin videolarını izledim. Sistemin bizim cnclere adaptasyonu çok kolay. Spindle motor yanına lazer diyotun bağlanması ve uygun Z eksen yüksekliği ile 2D çizimler ve basit kesimler yapılabilir. Ebayda uygun fiyatlara bulunabiliyor bu lazer diyotlar. Fakat bu sistem beni kesmez. Ben akrilik, mdf, kontraplak gibi malzemeleri kesmek istiyorum o nedenle bu yöntemi eledim.

Hobby amaçlı diyebileceğim (Pahalı makinalar bunlar aslında hobby sayılmaz) ikinci tip makinalarda CO2 lazer tüpü kullanılmakta ve bu tüpler 30W ile duruma göre 200W hatta daha üzeri güçte lazer enerjisi üretmekte. Haliyle nasıl tür malzemeler kesecekseniz duruma göre tüp seçiyorsunuz. Bu sistemleri bizim cnc lere adapte etmek oldukça güç. Nedeni uzun bir lazer tüpünden çıkan lazer ışınını yansıtıcı aynalar kullanarak kesici kafa tabir edeceğimiz torçdaki lense ulaşmasını sağlamak gerekiyor. İş bununla bitse iyi. Lazer tüpünün yüksek gerilim güç kaynağina ihtiyaç var ve bu güç kaynağının darbeli yani pwm mantığında çalışması gerekiyor. Lazerin 0 ile %100 güçte çalışmasını bu şekilde ayarlayabiliyoruz. Ayrıca lazer tüpünün içinden soğutma sıvısı dolaştırarak soğutulmasınında sağlanması gerekiyor.

Aşağıda bir lazer kesim makinasının konstrüksiyonunu gösteren birkaç resim mevcut.

CO2 lazer tüpü

Kesici kafa (Torc)

Yansıtıcı ayna ve tiriger kayışlı tahrik sistemi

Çalışma mantığı şöyle. Lazer tüpünden çıkan lazer ışını hemen tüpten sonra ilk yantısıcı aynaya çarpıyor. Burdan yansıyan lazer ışını 3. resimdeki gördüğünüz hareketli X ekseninin üzerinde köşede sabit bulunan aynaya geliyor. Burdan yansıyan lazer ışını ilk resimdeki lazer kesici kafasının üzerinde bulunan sonuncu yansıtıcı aynaya geliyor ve yerdüzlemine dik olacak şekilde yanısyor. Son yansıtıcı aynanın hemen altında bulunan lens lazer ışınını oadaklayarak malzeme yüzeyine akmasını sağlıyor ve mazleme kesiliyor. Her iki ekseninde tahrik şekli step motor + tiriger.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

mhmter

Hobby amaçlı iki tip lazerli kesim sistemleri gördüm. Birinci sistemlerde lazer diyotlar ve onu kontrol eden elektronik bulunmakta. Ben bu başlıkta telaffuz edildiği gibi öyle 70W olanı görmedim, en güçlüsü 1W gibi bir güçteydi. Bu lazer gücü ile daha çok markalama, kağıt, karton gibi malzemelerin kesiminin videolarını izledim. Sistemin bizim cnclere adaptasyonu çok kolay. Spindle motor yanına lazer diyotun bağlanması ve uygun Z eksen yüksekliği ile 2D çizimler ve basit kesimler yapılabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=PW4Ft8C8xq4&feature=related

Sn, Haciman bu sistem benim işimi görüyor aslında yalnız mekanik neysede , örneğin bir çizim markalayacağım.Bunu önce pc de hangi programda çizip ve aradaki sürücüler kartlar vs. lazer diyota kadar nasıl getirip lazere komut veriyorum detaylı ve örnekli açıklarsan sevinirim.
Mekanik olarakta 3 eksen basit cnc routere diyot bağlayarak kullanmak istiyorum.Artı mekanik elektroniğinide içine alan kapsamlı akışı bildirirsen sevinirim

haciman

@ mhmeter

Videoyu izledim. Basit sade bir mekanizma yapmışlar. Bu mekanizmadaki benim bahsettiğim lazer diyotun tıpkısının aynısı :D. İsterseniz bu mekanizma üzerinden konuşalım. Madem işinizi görecek bu mekanizma konuyu burdan devam ettirelim.

Bu sistemi dörde ayıralım. 1- Mekanizma (x ve y ekseni tahrik sistemi :step motorlar ve triger kayış)
                                         2- Elektronik (Motor sürücüleri güç kaynağı v.b.)
                                         3- Kontrol yazılımı (Mach3 , g ve m kodları )
                                         4- Lazer 

Bunlardan ilk üçü hatta dördü birbirine bağlı. Siz neyi ne kadar biliyorsunuz önce bunu öğrenmek için bu başlıklarla ilgili ne biliyorsanız yazın. Bizde bildiğimiz kadarıyla eksik noktaları tamamlayalım, yanlış bildiklerinizi düzeltelim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

mhmter

sn haciman merhaba,
şehir dışında olduğumdan yeni fırsat buldum yardımınız için teşekkür ederim
1-mekanik step motor triger hallederim sanırım ama linkteki makinaya benzer bir proje olursada süper olur
2-elektronik güç kaynağı hazır temin sorun olmaz
3-kontrol yazılımı işte benim için sorun burada 2 boyutlu markalama yada kesim için ,jpg veya başka resim formundaki çizimi nasıl lazere göndereceğim bu kodları kendi üreten yani resmi koda çeviren yazılım vs varmı ve işlenen parçada 1mm derinlik yannında 2 mm derinlik gibi farklı yakma işleride kodlar ilemi çözülüyor
4-lazer diyot olarak 4 mm kontra kesebilecek bir diyot lazer varmı nereden temin edilir bu lazer işide sorun