Farkli bir mantik, farkli bir mikro step surucu

Başlatan z, 15 Mayıs 2008, 14:04:19

mustaphaerdem

@z hocam aynen dediğiniz gibi işlemcinin işlem yapma hızını(mips) i arttırdığınızda diğer kullandığınız bütün elemanların hızlarının da aynı hızı kaldırabiliyor olması gerekiyor. iki kesme arasında kalan zamanınızı artırmak içinde işlemcinin hızının artması gerektiği şüphesiz.

peki hocam benim bildiğim şuan piyasada olan devrelerde motorun akımını ayarlamak için önce chopping devresi kullanılıyor bunun bi frekansı var. ve ayrıcada mikrostep olayını gerçekleştirmek için digital analog çevirici kullanmak yerine pwm genliği ile mikrostep modlarını gerçekleştiriyorlar. yani mikrostep için 2 tane pwm çıkışı gerekiyor motorun her bir fazı için bir tane. bir de bunlardan tamamen bağımsız olan benim chopping diye tabir ettiğim fakat sizin devrenizde sample alma diye tabir ettiğiniz sistemin frekansı var.

sormak istediğim soru önceki mesajlarda bahsettiğimiz frekanslar benim chopping dediğim(sizin sample alma) dediğiniz frekansın dışında mikrostep modları için üretiler 2 adet pwm nin frekansı neye göre belirleniyor yada bu chopping frekansına etkisi nedir. benim gördüğüm devrelerde chopping frekansı ile aynı frekans kullanılmış. sizin devrenizde de bu böyle mi?

Bu arada böyle bir devrenin benim gözümde değeri çok daha yüksek ama Türkiye şartlarını ve piyasayı düşündüğümüzde 40-50$ arasında bir fiyata satılması uygun olur kanaatindeyim. Dediğiniz gibi çok kaliteli bir sürücü yapılamaz değil ama ticari olarak düşünüldüğünde hedef kitle çoğunluk olacağı için sürücü hakkında bu kadar detay bilgileri çoğunluğun bilmediği için maliyeti ön planda düşünmek en akıllıcası olur.

iyi çalışmalar.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

z

Chopping (kıyma) frekansını belirleyen en büyük faktör rıpıl genliğidir. Kaliteli bir sürücü, motor sargılarından olabildiğince saf sinüsel akımlar akıtmalıdır. Bu, ancak çok büyük mikro step sayısı ve çok yüksek kıyma frekansı ile mümkündür.

Fakat bu değerlerin artması beraberinde pek çok sorunu getirir ve belli bir endüktans aralığındaki motorlar için 20...40Khz arası değerler çoğunlukla kabul edilebilir sonuçlar verir.

Öte yandan L / J oranı da kıyma frekansını belirleyen bir diğer faktördür.

Özel mesaj kanalından bir arkadaş haklı olarak şu soruları sordu.

Alıntı Yap1-Bu tür hybrid kullanma kullanıcıya ne türlü yarar sağlayacaktır?. Maliyeti ilk elden siz üretici olarak düşüremediğinize göre ...
2-Maliyeti en fazla etkileyen sadece mosfetler ve varsa sürücüleri midir?
3-Ürün, ticari ve ya hobi amaçlı kullanıcılar içindir diye ayrım yaptınız mı?
4-PLC kullanan bir çok firma elt. devre tasarımı yapmaktan uzak veya zahmetine katlanmadıklarından sizin ürünüzü nasıl kullanacaktır?.
5-Herkesin ayrı ayrı PCB yaptırmaları kullanıcılar için maliyeti daha da artırmaz mı?
6-Kaç adet satış ve ne kadar YTL kazanç beklentiniz var?. Beklentinizi yurtiçi-dışı pazarları olarak bir tanesinden mi yoksa her ikisinden mi karşılamayı düşünüyorsunuz?.
Cevaplayayım.

1)  Kullanıcının MCR1207 hybridiyle yada herhangi bir yarıiletken firmasının çipiyle devre yapması aynı anlama gelir. Avantajı ne derseniz, hybrid sizi, motor akım ve gerilimi konusunda sınırlamıyor.

Farklı voltaj ve akım değerlerinde  sürücüler yapmaya kalkarsam farklı MOS, elektrolitik kapasite, varistör,  baskı devreler stoklamak durumundayım.

Hybrid içi devreleri ana pcbye yayarsam her bir baskı devrenin yüksek kaliteli çift yüzlü delik içi kaplamalı olması zorunluluğu doğuyor.

Halbuki  sadece hybridin çift yüzlü olması yeterli oluyor bu da kullanıcının yapacağı pcb nin tek yüzlü dolayısı ile daha ucuz olması demek. Üstelik kullanıcı ütü  tekniği gibi yöntemlerle  pcbyi son derece ucuza basabilir.

Ama ben maliyeti düşük olsun diye ütü ile basılmış pcbden oluşan sürücüyü piyasaya ürün diye çıkartamam.

2) Mevcut yapıda maliyeti en fazla etkileyen mosfet+sürücüsü+pcb. Hybrid içindekiler 100mA motor için de 10A motor için de aynı ve hiç değişmiyor.

Hybrid içindeki MOS sürücüsünü dışarı alıp almama konusunda tereddütlerim var. Bu benim maliyetimi azaltır. Daha az çip daha az pcb alanı işime gelir.

3) Hybridi kim nerede isterse orada kullanır.  Teknolojik ya da maddi imkansızlıklarımdan dolayı çip üretemediğimi bunun yerine hybrid yaptığımı varsayın. Çipler hoby yada ticari amaçlı diye ayrılmıyor.

4) PLC kullanan firmalar hybridle uğraşmak istemez tabiki. Fakat birileri çıkıp bu hybrid ile ticari sürücüler yapabilir.

5) Hoby amaçlı bir şeyler yapanların ütü harici yöntemlerle pahalıya mal olacak pcb yaptırdıklarını düşünmüyorum. (Devrelerimin bazılarını hala delikli bakırlı pertinaxa döşüyor ve öyle kullanıyorum.)

6)  Bu üründen gelecek gelirle geçimimi sağlamak gibi düşüncem yok. Ancak tabiki menfaatim olmalı. Gene de sorunuza cevap olacak net rakamlar düşünmedim.

Herşeyden önce hybrid, ürün yelpazemi genişletecek, belki de ticari anlamda isim yapmamı sağlayacak.

Hybridi birilerinin yapacağı  ticari sürücülerin üzerinde görmek beni, hele hele yurt dışında kullanıldığını bilmek hepimizi gururlandırır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Hybrid icindeki islemci bir tek step motoru cevirebilmek adina yukarida blok semasi verilen islemleri zar zor yerine getiriyor.

Oysa ayni cip, asagida resmi gorulen koca makinanin 3 adet servo motorunun kontrolu icin 3 ayri PID algoritmasi isletirken arta kalan zamanlarda da interpolasyon islemlerini yurutuyor. Encoderleri okumasi da cabasi.

Sanirim sorun bende. Step motor cevirmeyi beceremiyorum.

mustaphaerdem

hibrid içindeki chipi merak ettim doğrusu.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

sunalk

Ürünü merak ediyorum, bu arada arkadaşların verdiği fiyatlar inanılmaz derecede düşük, bahsedilen rakamlara kendilerinin olan bir ürünü satarlarmı orasını bilemiyorum. Kaliteli ürünü çoğu zaman fiyat belirler, fiyatıda maliyetler. Referans PCB'si dahil olmak üzere her türlü teknik detayı standartlara uygun halde sağlayabileceksiniz ben projeyi komple satın almaya talibim.

sezgin05

@SUNALK:
Benim gibi arkadaşların verdiği fiyat piyasadan entegre alır gibi verilen fiyatlar.Bu aşamada üretim maliyeti,ar-ge masrafları gibi üreticiyi ilgilendiren kısımları kimse hesaba katmaz.
Projeyi komple satın aldığınızda sizin belirlediğiniz fiyat ne olurdu merak ediyorum.

sunalk

sezgin05

Proje satın alma fiyatı elbette satıcıyla alıcıyı ilgilendirir.Ben malzeme birim fiyatı demişitm..

z

Step motorlar için MCR1207 hybrid (light version) ile mikrostep sürücü tasarımı (%100 test edilmedi)

Yüklemek için tıklayın. (180K Rar dosyası)

ugurtelefon

hocam çok iyi bir exe.
inceledim.bu mesajı yazarken ilk başta çok şey soracaktım.ama her sorumu bir kere daha düşününce exe içerisinde zaten verildiğini farkettim.

sizin konuyu açtığınızda bahsetiğiniz hybrit bumu?
yoksa başka bir versiyon yada ayrı bir tasarımmı?
bence bu bile çok işe yarayacaktır.
mcr yani IC2 zannedersem sizin tasarım oluyor.

z

Ilk basta bahsettigim hybrid buradaki IC2 den biraz daha farkliydi.  En basitinden Mos surucu de IC2 nin bir parcasi olarak dusunuluyordu.

Ancak mos surucu temininde sikinti cikti ve bunun uzerine kolay temin edilebilir meshur L298, surucumuzun surucusu olarak secildi ve hybrid disina alindi. Boylece hybrid de ufaldi.

Drain voltajlarini izleme isini de bu hybridde devre disi birakmak zorunda kaldim. Bu da demektir ki ilerleyen donemlerde bir kac farkli hybrid ailesi olacak.

Bir iki gun icinde bazi video ve scop goruntulerini verecegim.

z

z

trademy

hocam bu hybrid  modüle  ne fiyat biçtiniz.

z

Bir firma ile anlasmak uzereyim. Fiyat bu asamadan sonra netlesecek.