Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

3 PIC'i haberleştirmek

Başlatan ranadilara, 16 Mayıs 2008, 16:14:28

ranadilara

arkadaşlar merhaba,
ben 3 PIC'i haberleştirmek istiyorum, 1.picten 2.pice veri gönderip bu veriyi 2.picin kendi işlemleri sonucu oluşturduğu veriyle karşılaştırıp, karşılaştırma sonucunu 3.pice göndermek istiyorum. bunun için nasıl bir rs232 ayarı yapmalıyım,
1.picten 2.ye int_rda kesmesini kullanarak veri gönderiyorum, 2.picten 3.ye ise kesme kullanmadan göndermek istiyorum, kodları ayrı ayrı çalıştırdım, yani 1den gönderdiğimi 2de aldım, 2den gönderdiğimi 3te aldım, lakin 1,2 ve 3ü nasıl birlikte çalıştırabilirim. stream mi kullanmalıyım? ve nasıl kullanmalıyım

mesela 1.pic için
#use rs232 (baud=600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7,ERRORS, stream=pic1)

2.pic için
#use rs232 (baud=600, xmit=PIN_B0, rcv=PIN_B1, ERRORS, stream=pic2)

#use rs232 (baud=600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7, ERRORS,stream=pic1)

3.pic için
#use rs232 (baud=600, xmit=PIN_B0, rcv=PIN_B1, ERRORS, stream=pic2)

bu şekilde bir şey mi yapmam lazım, stream olayını bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim

ErsinErce

RS-485 mantığıyla hareket edip piclere ID(numara) verirseniz sizin için daha kolay olur. Dahili transmiter/reciever ı kullanarak hem hafızadan yer kazanırsınız hemde pinlerden ayrıca kesmeylede çalışabilirsiniz

RS-485 i forumda rahatlıkla bulabilirsiniz

sagamen

peki nasıl  bir ID numarası verecez  pice
herkEse kolay gelsin

ibrsel

Alıntı Yap
peki nasıl bir ID numarası verecez pice

Bilgiyi gönderirken bilgi sinyalinden önce bir kod numarası gönderirsin.
Örneğin;
Göndereceğin veri "15" olsun. Bunu 2 nolu pice göndermek isteyelim. Bilgi sinyalinden önce "02" bilgisini göndeririz. Bu arada "02" nolu PIC bilginin kendisine geldiğini anlar. (Gelen ilk byte lık bilgiyi sürekli kontrol ettirirsin,gelen ID bilgisi o pice ait ise diğer bilgiyi de alıp işlersin)

sagamen

buna kucuk bir ornek verebilirmisin
herkEse kolay gelsin

OG

Önce bir Header, sonra ID no, sonra bilgi.

Header başlangıçta beklenen sabit/sabitler, genelde string.

Header arkasından gelen data ID no.

Sonra gelen data gereken işlev (iş, sorgulama vs)

Header= "NANELIMONKABUGU"
ID=1 veya 2 veya 3
İşlev=1 gelirse şunu yap, 2 gelirse bunu gönder vs.

Data treni:

"NANELIMONKABUGU",2,4   gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sagamen

beni cok güzel aydınlattın  o en sonundaki nane limonu nasıl yapacam

şaka bir yana   masterden  once uyandırma sinyali yollayacam hatt buyuk bir ihtimal sonra ardından adresi sonra  datayı  doğruysa buraya kadar tamam
herkEse kolay gelsin

OG

Uyandırma ile Header ı aynı anlamda kullanmadım. Header ile kastettiğim tanımlama dizisi. Yani bütün PIC ler önce tanımlamayı bekler ve bunu yakaladıktan sonra hemen gelecek olanı bilirler ki ID bilgisi. ID no kendisini ilgilendiriyorsa, kendisine ait ise ID'den hemen sonra gelecek olan data ile ne yapması gerekirse onu yapar. ID kendine ait değilse pasgecer tekrar tanımlamayı yani NANELIMONKABUGU" nu gözler.

Uyandırma ise genelde RF taşımada kullanılır, kabloda gerek yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.