Arkadaşlar yazdığım program pic 16f877 ye sığmıyor ya

Başlatan hollywoodlu, 04 Haziran 2008, 08:46:04

hollywoodlu

Arkadaşlar herkese selamlar. Bir program yazdım pic 16f877 nin hafızasına sığmıyor.Ram dolduğu için programı derlemiyor.Yerine başka bir entegre denedim o da lcdde çok sapma yapıyor.Program hafızası geniş bir entegre kullanıyorum.16f877 kadar iyi bir lcd çıkışı alamıyorum.bazı harfleri göstermiyor.lcdnin 2. satırına yazdığım kelimeleri 1. satırda yazıyor.Bana önerebileceğiniz entegre falan var mı?
Alt program deneyerek yapsam olur mu?
Ama onu da denedim bn tam alt programı çalıştıramıyorum.Alt progrma yazdığım komutlar çalışmıyor.Yardımcı olur musunuz?

elektronik

hollywoodlu

Arkadaşım bu entegrede lcd de kayma yapıyor hatalı çıkarıyor
16f877 de kullanılan komutları kullanıyorum buunda da
komutlarda değişiklik yapmama gerek var mı?

Gurkan-Demirbas

Derleyici olarak ne kullanıyorsun?
PBP?
MPLAB?

Alıntı YapBir program yazdım pic 16f877 nin hafızasına sığmıyor.Ram dolduğu için programı derlemiyor.
RAM'dan kastın program memory midir? yoksa General Purpose Registerleri'midir?

Çok enteresan; 877'de gayet iyi çalııyor ama diğer pic'de yamuluyor; bunun nedeni ya osilatör hızların farklı olması yada programda bir farklılık olması demektir.
Osilatör frekansları farklı olabilir mi? 877 ile daha sonra denediğinin?

Kullandığın pic'in Program memory organizasyonu 877 ile farklılık göstermiş olabilir mi?
uzun GOTO veya CALL komutlarından önce PCLATCH'in 3 ve 4'üncü bitinin dallanacağı yerin page'ine göre configure edilmeli. Aksi taktirde program sapıtabilir.

Neden harici bir seri eeprom koymuyorsun? Böylece pic'in programını da şişirmemiş olursun.

iyi çalışmalar

Gürkan

zafzaf82

lcd için kullandıgın hadder dosyasında sorun vardır. onu değiştir ve 18f452 kullan kolay gelsin...
Mikroişlemci bi araçtır, amaç değil.....

hollywoodlu

Çok sağolun arkadaşlar tek sorun osilatördeymiş.!6f877 de 20mhz kullanıyordum 18f452 de 4mhz kullandım sorun kalmadı.Hepinize teşekkürler tekrar tekrar sağolun.kolay gelsin.