lcd sorunu

Başlatan deserteagle, 07 Haziran 2008, 22:26:10

deserteagle

iki gündür lcd ile çalışmalar yapıyorum fakat ne oldu ise artık lcd de yaptığım tüm devreler proteusda çalışmasıına rağmen uygulamada çalışmıyor.önceden yaptıklarımın hepsi çalışıyordu.
#include<pic.h>
#include<delay.c>
#include<lcd.c>
#include<stdio.h>
void main(void)
{
 int sayac=0;
unsigned char ssayac[]="";
TRISA=0;
TRISB=0xf0;
CMCON=0x07;
lcd_init();
lcd_puts("SAYIM :::");
lcd_goto(0x40);
lcd_puts("0");
for(;;)
{

while(!RB7)
	{	
	sayac++;
	sprintf(ssayac,"%d",sayac);
	lcd_goto(0x40);
	lcd_puts(ssayac);
	}

}
}

aslında çok basit bir sayaç.kompleksliğinden olduğunu sanmıyorum.lcd ye sadece
...
lcd_puts("DENEME");
...

bile yazssam ekrannda üst satırdaki tüm pikseller tamamen yanıyor.alt satırda ise hepsi sönük yani boş.acaba unuttuğum birşeymi var.derleyici olarak ht picc9.60 ve hitide arayüzünü kullanıyorum.

şema ise

[/URL][/img]

forsa1975

LCD bozuk olabilir. LCD yi devreye bağlamadan besleme verildiğinde; seninde yazdığın gibi alttaki karakterler tamamaen siyah üsttekiler boş oluyordu. Başka bir lcd ile deneme şansın varsa kontrol et derim.

deserteagle

hocam dediğin gibi bende baktım fakat sorun aynı .üst ssatır hepsi yanıyor alt satırın tümü ise boş.şimdiye kadar onlarca devre yaptım ve böyle birşeyle katşılaşmamıştım. fakat önceden hitech in 8.02 sini direk kendi siyah ekranında kullanıyordum.hi tech in9,60 ını kuralı hi tide ile kullanıyorum.acaba yapmam gereken özel bir ayar vs varmıdırki.bilemiyorum.mesela siyah ekranda full  optimization u seçiyordum.gibisinden

F493

selam ;

Config ayarlarını yapmamışsın WDT açıksa ekranda göremezsin.

esen kalın;

ibrsel

programının LCD tanımlamalarını yaptığın yerin altına(veya inc dosyayı tanımladığın yerin altına) 500 ms civarında bekleme ekle..LCD nin hazır hale gelebilmesi için..

Erol YILMAZ

LCD yi çalıştırabildin mi ?