Laser kesim mini CNC projesi (resimli-videolu)

Başlatan sezgin05, 09 Haziran 2008, 19:12:57

hoguz

Sezgin ustam öncelikle ellerine sağlık çok güzel olmuş.

Benim şaseye gelince hemen hemen tamamlandı(Şu sıralar işlerimdem dolayı vakit bulamıyorum).Miller kesilicek sadece yerine göre.Bittkçe bende resimlerini koyarım şimdilik son durumu bu.Daha önceki versiyonumda bulunan esneme hataları giderilmiştir.Tamamen orjinal vida,mil,rulman ve yataklara göre çizimi yapılmıştır.Yani lego gibi topluyorsunuz.Tezgahın ebatları 100x70 cm'dir.

Ham halinin videosu ama haraketi hakkında fikir verir.Bitince tam çalışma videosunuda koyarım.

http://rapidshare.de/files/39671569/Cnc.3gp.html

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cyurdalan

çok iyi ya resimler çok güzel, ayıptır sorması ne kdr patladı bu mekanikler hoguz? Z?
İki çalışmada laser kesim değilmi?
Malzeme olarak çelik galiba (Z)
Oguz beyin kide sanırım alu.
Ne kdr'a patladı acep çok merk etiim malzeme + kesim ücreti olarak yazsanız sevinirim...Ununtmadan birde tezgah ölçüleri?
  Sezgin bey sizin resimler gözükmüyor acaba bende mi problem?

trademy

gerçekten iyi iş çıkarılmış. tebrik ederim...
acaba birleşimler kaynakla mı yoksa punta ilemi yapıldı,

ugurtelefon

yaklaşık 1 aydır forum sessiz sakin gidiyordu.
bende dedimki herhalde millet yaz tatiline çekildi.
meğerse fırtınadan önceki, sessizlikmiş :D
maşallah :!: patır patır mekanik incileri dökülüyor.
kime soru sorsam şaşırdım valla.

@sezgin hocamın ki hesaplı bir mekaniğe
@hoguz'un mekaniği lineer yataklamalar sebebiyle daha tuzluya benziyor.
her ikinizden böyle bir bomba bekliyordum.

ama @z arkadaşımızdan gelen mekanik resimleri beni çok şaşırttı.

hepinizi tebrik ediyorum.çok güzel işler,insanın ağzını sulandırıyor. :D

yanlız şunu belirteyim;
hergün vakit buldukça nette dolanıyorum.yine üyesi olduğum bir TR sitede
rulman+delrin yataklama ila yapılmış(@sezgin ve @z gibi) mekanik gördüm.oradaki arkadaş isteğe göre bu mekaniklerden yapıyoruz diye mesaj atmış.gerçi fiyat bilgisi için hiç bağlantı kurmamıştım.ama yukardaki resimlere(segin hocamızın hariç) çok ama çok benziyor.
arada herhangibir bağlantı varmı acaba??

elektronik

hocam çok güzel orjinal olmuş elinize sağlık. bende 2 yıldır yapmak istiyordum ama birtürlü başlayamadım.

soru yağmurunda benimde birkaç damlam olsun :) malzeme çizimlerini hangi programla yaptınız?  lazer kesimini nerden ve ortalama ne maliyetle yapabiliriz?.
iyi çalışmalar.

hoguz

Sezgin ve z ustanın şaseler aynı şase arkadaşlar.

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
@hoguz'un mekaniği lineer yataklamalar sebebiyle daha tuzluya benziyor.

Eğer Sezgin usta gibi çanak motoru mili kullanırsanız arada çok fark olacagını zannetmiyorum fiyat açısından.Para tutan vidalı mil ve somunu çünkü.

Alıntı yapılan: "cyurdalan"
Oguz beyin kide sanırım alu.
Ununtmadan birde tezgah ölçüleri?
  Sezgin bey sizin resimler gözükmüyor acaba bende mi problem?

Mozillada bendede açılmıyor explorer ile dene açılması lazım.

Benim şasede 3 mm saç lazer kesim.Autocad'de tarafımdan çizilmiştir.100x70 ölçüleri.

ixir

Sezgin ustam öncelikle hayırlı olsun eline sağlık güzel olmuş
fiyat ve performans olarak güzel bir sistem yapmışsın

sevligili hoguz hocamın son çalışmalarınıda merakla bekliyoruz
orjinal ve sorunsuz bir sistem yapacağına eminim
kolay gelsin başarılar dilerim

z

Gonderdigim resimde gorulen govde bana ait değil. Bir arkadasima teklif edilmis fakat almamis ancak suruculeri ve guc kaynagini hatta Nema23 motorlarini (?) almis.

Elindeki motorlari ve suruculeri gorunce bu hantalliktaki bir govdeden uzak durmasini onerdim. Nedenine gelince oldukca agir tablalarin kucuk motorlarla ivmelendirilmeleri cok zor.

Sonucta govde calisir ve is yapar fakat ilerlemeler cok yavas olur.

Boyle bir tezgah icin en az 3 stackli  Nema23 hatta Nema 34 serisi sart.

Yada en iyisi servo kullanmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ugurtelefon

@z arkadaşım,olayı şimdi anladım,çünkü neredeyse aynı şaseye ait bir sitede satılık-imal edilir gibisinden fotolar var.sizin sattığınızı yada satın aldığınızı düşünmüştüm.yinede doğru düşünmüşüm.
ben bir kaç ay önce bu verdiğiniz resimdeki türden şaseyi incelemiş,sizinde dediğiniz gibi biraz hantal olduğunu düşünmüş ve vazgeçmiştim.inanın fiyatını bile sormadım.
bence step motor ve sürücüyle yapılan sistemlerde son basamak 2 ila 3Amper gibi düşünülmeli,daha fazla güç ve hız isteniyorsa Nema 34 motor ve sürücüden ziyade hiç oyalanmadan servoya geçilmeli.

@sezgin hocam
mekaniğin çizimlerinin @hoguz arkadaşa ait olduğunu yazmışsınız.
hanginizin fikri bilmiyorum ama şasenin laser kesim metal olması bana göre  o kadarda ilginç değil,
ama hareketi sağlayan rulmanların bulunduğu yere alüminyum yataklara  fiber(yada delrin)  oturtup lineerliği sağlama fikrine hasta oldum.çok akıllıca düşünülmüş bir yöntem.fikir sahibini canigönülden tebrik ederim.

hoguz

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
@sezgin hocam
mekaniğin çizimlerinin @hoguz arkadaşa ait olduğunu yazmışsınız.
hanginizin fikri bilmiyorum ama şasenin laser kesim metal olması bana göre  o kadarda ilginç değil,
ama hareketi sağlayan rulmanların bulunduğu yere alüminyum yataklara  fiber(yada delrin)  oturtup lineerliği sağlama fikrine hasta oldum.çok akıllıca düşünülmüş bir yöntem.fikir sahibini canigönülden tebrik ederim.

Lazer kesim olması önemli aslında çünkü hersey birbirini karşılıyor kasıntı vs. problemler minimuma iniyor el  yapımında istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor.Delrinden yatak yapmaya gelince evet o guzel bır fikir yalnız şöyle bir sorun var eğer tornacı arkadaşınız yoksa o delrin yatakları yaptırmak daha pahalıya gelebılır.Orjinal SCU 16 EE rulman yatak 20-25 ytl bu fıyata tornacı yaparmı bılmem yapsada orjinal kadar sağlıklı olurmu?

Alıntı yapılan: "elektronik"hocam çok güzel orjinal olmuş elinize sağlık. bende 2 yıldır yapmak istiyordum ama birtürlü başlayamadım.

soru yağmurunda benimde birkaç damlam olsun :) malzeme çizimlerini hangi programla yaptınız?

Autocad ile cizdim ben kesimleri.

ubahcivan

akdaşlar şase icin önerileriniz var mı?
mdf veya aliminyum gibi ve cizimler var gönderirseniz sevinirim

dhan000

Alıntı yapılan: "z"Elindeki motorlari ve suruculeri gorunce bu hantalliktaki bir govdeden uzak durmasini onerdim. Nedenine gelince oldukca agir tablalarin kucuk motorlarla ivmelendirilmeleri cok zor.

Sonucta govde calisir ve is yapar fakat ilerlemeler cok yavas olur.

Boyle bir tezgah icin en az 3 stackli  Nema23 hatta Nema 34 serisi sart.

Yada en iyisi servo kullanmak.

hocam kısaca bu resimlerde görülen sizin ve @sezgin hocamın gönderdigi resimlerde görülen şase biz amatorler için uygun  değilmi sonuçta bizim kullanacagımız motorlar 2-3 amperlik motorlar..
kolay gelsin..

hoguz

Tabiiki öyle hantal değil 1.sayfada verdiğim videoyu izlerseniz ne kadar rahat  haraket ettiğini göreceksiniz zaten hersey lineer sistem üzerinde haraket ediyor.

dhan000

filmi izlemiştim resimleride baya bir inceledim ama insan elle tutup yakından görmeyince emin olamıyor. o yüzden sordum siz yakından gördünüz.incelediniz.

@sezgin hocam
bu şase için ticari düşünmüyorum demişsiniz peki biz amatorler için uygun fiyata ticari olmadan üretmeyi düşünüyormusunuz..zaten sayının çok olacaktıgını pek sanmıyorum. on kişiyi geçmez diye düşünüyorum nedeni ise sla7062 de 100 adete ulaşamamış olmamız..yinede durum belli olmaz..
kolay gelsin