Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

Analyzer

Selam,

Delikle ayarlamak yerine küresel vana ile by-pass yaparsanız, tablanın çekim kuvvetini ayarlayabilirsiniz. Yani süpürge emiş kısmına bir TE koyarsınız bir ucunu tablaya bir ucuna da küresel vana koyarsınız. Vana tam açıldığında; hava için en kısa yol vana tarafı olduğu için tabladaki çekim gücü azalır, siz biraz kısarak istediğiniz kuvveti alırsınız.
Bu arada tebrik ederim güzel çalışma olmuş.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Lydra

@Teknikelektronikci

Öncelikle teşekkür ederim. ben öncelikle, Rhinoceros programında 3boyutlu modelleme yapıp bunu .stl dosyası olarak kaydediyorum. sonra MeshCAM programından açıp kalem yollarını vs herşeyi ayarladıktan sonra g-coderini çıkarıyorum. arkasındanda mach3'e atıp start veriyorum. (malzemeyi tanıtıyorsun vs gibi yerleride var tabi.) sonra istediğim şekil oluşuyor.

@Analyzer

Teşekkür ederim. benimde aklıma geldi. aslında havayı çekip hapseden bir mekanizma gibi birşey düşünmüştüm. vakumum azaldığında tekrar devreye girip çekiş yapıp tekrar duracak bir sistem. bu sayedede elektrik süpürgeme daha az zarar vermiş olurum. onun için bir barometre bir kesici devre vs kullanmam gerekiyor. bu komponentleride düşünücem ilerleyen günlerde. şimdilik sadece nazar dediğim yere takmış durumdayım. vakum tablasının şasini kazıdım :( üzerini düzeltik değişebilir bir delikli kontraplak koymak istiyorum. eskidiğindede yenisiyle değişebilen birşey yapıcam...

Analyzer

Selam,

Aslında bu iş için sadece Z eksenine takım sıfırlama yapılabilir. Tablanın bir köşesine 10mm x 10mm metal bir bölüm yapıp, takımı oraya değdirip bir sıfırlama yaparsınız. Veya takım sıfırlama saatleri vardır. Onunla da sıfırlama yapılabilir. Ancak tabi bu iş için bir de el-jog'u yapmak lazım :)

Analyzer

iyildirim

Analyzer 'ın söylediği metale değdirip sıfırlamayı PCB kazırken kullanıyorum. PCB'ye pull-up edilmiş int bacağını bağlayıp kazıma ucuna şase veriyorum. PCB lerin eğriliği vs. nedenlerden oluşan hataları ciddi şekilde engelledi ve PCB kalitesi oldukça arttı.

Lydra

doğru ben sıfırlamak için ince kopya kağıdı kullanıyorum.. çok ilkel... neyse 60lık palanya bulabilirsem marangozda yarın 1 mm kadar kazıtıp o kötü görüntüyü ortadan kaldırmayı düşünüyorum. 8mmlik mdfyi bu şekilde kazıyabilirmiyiz? kopma kırılma olmaz diye tahmin ediyorum ama hiç 45 cm genişliğinde bir alanın palanyada kazındığına tanık olmadım. umarım sorun olmaz. neyse sonrada 2. bir kontraplağa tekrar aynı delikleri açık üzerine oturtmayı düşünüyorum. yanlarınada tabla boyunca bir ray olabilir. çok yıprandığındada atıp yenisini takacağım... ama bunlar benim düşündüklerim tabi. yada bu cizikleri görmezden gelip (ki titiz olunca hep gözüme çarpıyor) üzerine direk değişebilen mdf tabla koyucam... başka fikri olan varmı acaba?

KAZIMUGUR

Bu güzel resimleri bizlerle paylaşıp bizi de gaza getirdiğin için teşekkür ederim.
CNC si olan biri planyayı napsın ? ::)
Hırdavatcılarda ağaç işlemek için ucuz frezeler var mesela 20mm çapında tak spindle ,git gel,
dümdüz olur.

http://www.sonmezoglukesici.com/uretim2.html

Lydra

Çok teşekkür ederim Kazım üstadım. sizin sayenizde :)

sahteker

hocam tek kelimeyle muhteşemsiniz, inanın şu gördüğüm fotolar karşısında söyleyecek bir söz bulamıyorum!
gerçekten imrenerek bakıyorum sizin gibi insanlara..
babamda böyledir piyasada çok farklı işerde çalıştığı için bi eskiciye girdiğinde neyin nasıl bir iş yapabilecğeni
yada işe yarayıp yaramayacağını gözleriyle değil direk BEYNİYLE görür..
ama iş-güç dünya  telaşı derken böyle güzel ve yararlı zevklere ayıracak çok vakti kalmıyor pek..
hiç olamadım onun gibi, sizler gibi... :(
elinize sağlık hocam tekrardan süper olmuş gerçekten ,
paylaştğınız içinde ayrıca teşekkür ederim...:)
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?

peko

Resimlerde görülen ortamın bir ev ortamı olduğu aklıma geldikçe tebrik etmekten başka söz gelmiyor aklıma :)

Eline sağlık..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Lydra

değerli ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim sizlere... bir müddet sorunsuz kullanmak istiyorum artık...

peko

Pahalı freze ucu neden pahalıdır  ? :)

Soldaki 5 TL
Sağdaki 30 TL

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Analyzer

Selam,

Soldaki takımın ucu sağlam mıydı işe başlarken? Kesmemiş de daha çok kırık uçla tartaklamış sanki?

Analyzer

Lydra

makinanın en önemli parçalarından biride o ufacık bıcak... tamam mantıkende öylede.. makinayı yapayım gerisini bulurumda demekle de olmuyor. ekrem abi güzel iş olmuş alman malı kalitesi ortada. :)

peko

@Analyzer

Her ikisinin de ilk kesimi.

gumush

Alıntı yapılan: peko - 27 Aralık 2010, 19:15:27

Pahalı freze ucu neden pahalıdır  ? :)

Soldaki 5 TL
Sağdaki 30 TL

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Kestiginiz malzeme g10 mu ? Ornek olarak bu kesimde kullandiginiz pahalli ucun modelini verebilir misiniz ?

Hikmet Gumus  izmir