rüzgar tribünü şarj kontrol kartı yardım...

Başlatan mustafa_cmbz, 08 Temmuz 2008, 21:41:15

picusta

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"hocam o devrede diren dediğiniz yere rezistans bağlamış nedenini ise dinamo boşa dönmesin akü doşlduğunda direkt rezistansa versin gibisinden...eğer bu rezistansı bağlamazsak akünün akımı dolduğunda akü uçlarını keseriz olur biter aslında...
Arkadasim, konuya dogrudan girecegim kusura bakma, sana birkaç uyarida bulunmak istiyorum:
1. Konuyu neden 2 kere açtin? Birlestirmekte fayda var.
2. Konuyu yeniden açmasaydin ve bir önceki konunun son mesajini okusaydin üstekki soruna cevabin olurdu:
Alıntı Yap
Rezistansa gelince, rüzgarın çok fazla olduğu zaman mesela fırtınada türbinin kendisini korumaya alması gerkiyor. Her türbinin max dönme hızı var bu hız aşıldığında türbin kendini parçalıyor. Rezistans sayesinde türbin kendini frenleyerek hızını düşürüyor.
3. Lütfen mesajlarinda ve baslikta "tribün" yazdigin yerleri "türbin" olarak degistir.

sdonmez

Aşırı rüzgardan pervaneyi korumak için pervanenin kanat açıları da değiştirilebiliyor.

Klein

Transzorb
bazı üreticiler transient voltage supressor diode TVS diode olarak
bazıları Breakdown diode der.
Yönlü olanları aynen zener gibi çalışır. devreye ters bağlanır. Zeneden farkı , Eğrisi daha keskin , daha hızlı ve anlık akım taşıma kapasitesi zenere göre çok yüksektir.  Yönsüz olanları da birbirine ters bağlanmış iki zener gibidir.

Klein

Alıntı yapılan: "mihri"Bağlantılar düzeltildi. R5, R6 ve C1 orda filtreleme yapıyor. Ayrıca "transzorb" nedir ilk defa duydum.

evet R5 ve C1 filtre ama , R6 gerilim bölücü. O direncin değerindeki  değişimler (ısı vs.. sebepler ile)  o devrenin çıkış gerilimindeki kontrolsüz değişimin en önemli sebebi olacaktır.

mustafa_cmbz

@picusta hocam alsında konuyu 2kez açmadım ilk açtığım konuda sadece rüzgar türbin'i için şarj kontrol kartında kullanmak üzere pic'in adc özelliğini nasıl kullanabilirim gibisinden sordum veya bu özelliği op-apm'lar ile nasıl yapılabilir gibisinden bir soru yönelttim...burada ise farklı bir devre yayınlayarak bunun üzerinden bişeyler kapmaya çalışmak ve anlamadığım yerleri sormak tı amacım...yanlışım olduysa aff ola...

@mihri hocam bu bahsettiğiniz sensörden almayı düşünüyorum fakat bulabilirmiyiz bilmiyorum...hadi bulduk diyelim pic'ile bunu değerlendirebilecekmiyiz acaba?örnek kod vs. var ise elinizde paylaşma imkanınız varmı?

birde dediğiniz gibi bu sensör ufak türbinlerde kullanılabilinir...bizim usta 100amp gibi değerlerden bahsediyor bu kadar büyük değerli ölçecek sensör vardır belki ama bizim boyumuz okadar uzayamaz...böyle büyük değerleri ölçmek için ferit nüveli bir sensör yapmayı planlıyorum evi bozuk pc güç kaynağı ile doldurdum...bu home made sensör için nasıl bobin sarılacağı hakkında da biraz bilgi verirseniz deney borad yapıp çalışmalara başlayacağım....kolay gelsin...

kelime hatalarını da düzelteceğim...