100A 0.2V DC guc kaynagi

Başlatan z, 15 Temmuz 2008, 17:38:19

z

Daha once pek cok guc kaynagi yaptim ancak bu beni dusunduruyor.

DC 0.2V 100A

Onerisi olan varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alti ustu 20W lik bir guc kaynagi yapacagim. Yardimci olabilecek yokmu?

KAZIMUGUR

Eee ne var bunda , altı üstü özel sarım + geri beslemeli bir trafo... :)

z

20V 1A trafom var. Simdilik devredeki tum kayiplari ihmal edelim.

Step down regulatorle 0.2V 100A elde edebilimiyim?

bigbey

DC 0.2v 100A hakikaten komponent bulmakta sorun yaşanabilir.
Yine de SMPS modüllerinden yola çıkmak gerekir diye düşünüyorum.
Burada yük'ün değişimine göre çıkış geriliminin değişkenliğini kontrol etmek zor olabilir. (sanırım kaynak işlemi için kullanılacak.)
TA6R

KAZIMUGUR

R=0,2/100= :D

Hocam azıcık konuyu açsanız,dc mi olacak ne doğruluk da,o gerilimle kaynak olurmu? gibi...

Sıradan dediğiniz trafolara dediğim özel sarımları sığdırmak güç ,çok sarım paralel bağlanıyor. ve ya lamadan-yaprakdan sarılıyor,zaten sarım denen 1-2 sp. :) Buysa az  daha kolay, dc dedinmi   :roll:

http://www.electroscheme.ru/datasheet/Power/ST-SG3525.pdf

Bu elemanla bir şeyler yapılabilirse de @bigbeyin dediği gibi yf de eleman sıkıntısı olabilir(saç nüveyle zaten olmaz).

Aşağıdaki adamın garip elemanları oluyor.

http://www.ixysrf.com/

z

Bu dogrultucunun ne amacla kullanilacagini cok merak etsem de bana da soylenmiyor.

DC guc kaynaginda akim regule edilecek. Kontrolde %10 gibi tolerans var.

Parasi da cok iyi. :D

OG

Aralarında 0,2V fark olan, voltajı işlenebilecek (kontrol edilebilecek) min değerde 2 farklı kaynak ve bu kaynakları ters seri bağlayarak kullanmayı denerdim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

%10 değilde %0,5-1 deseydin akım trafosu mu kalibre-test edecekler derdim.
1980 ülkenin ilk akım trafolarını üreten bir fabrikanın kalıntılarında çalışırken görmüştüm.O büyücek bir trafoydu ve bissürübissürü ucu vardı.Bi o kadar da komütatör.Çoğu sökülmüş kopmuş bağlantılı bir pano ve içerisinde lambalar.O yıllarda fazla yayın yoktuki okuyalım,Beyazıt tan hurda kitap toplardık pazar günleri.İnternet yoktuki soralım.Hatta okusford bile çok uzakta idi.
Meğer doyumlu reaktör denilen çok yüksek akımları çok iyi kontrol eden bir sistem imiş.Öğrendiğimde elimin altında değildi. :oops:
Hoş şimdilerde de pek bilen yok ya, gerek de kalmadı zaten.Yaşasın moslar.Yaşasın da bu kadar küçük gerilim de nasıl yaşar bilemem.
Edit : Başka ne olabilir,özel tip galvonoplasti işimi ?
Yoksa kuyumcuların potasımı ?

z

Biraz kafa yordum aslinda cok sorun yok.  :D

Trafo cikisinda elde edilecek 2-3V tepe degerli PWM voltaj dogrultulup enduktansdan gecirilince cikistaki C kapasitesinde 0.2V elde edilir.

Geriye PWM darbe suresiyle oynayacak devreyi kurmak kaliyor bunu da herhangi bir pwm regulator cipi yapabilir.

Kritik elemanlar cikistaki kapasitor, enduktans ve tabiki dogrultucular. 100A yerine 20A gibi bloklar yapilirsa, guc kaynaklari da faz kaymali sekilde senkronize calistirilirsa is daha bir kolaylasir.

Sadece sorun verim sorunu. Ona da yapacak cok fazla bir sey yok. Senktron dogrultucularla iyilestirme yapilabilir.

bigbey

Alıntı yapılan: "z"Sadece sorun verim sorunu. Ona da yapacak cok fazla bir sey yok. Senktron dogrultucularla iyilestirme yapilabilir.
1. Kullanılacak olan yük'ün değişkenliği nedir? Bilmek gerekir.
2. Oluşturulacak olan kaynağın iç direncinin yük direncine göre kompanze edilmesi gerekecektir.
TA6R

raltin

selamlar,
bence Proje için Anakart CPU beslemeleri örnek alınabilir, yeni nesilden tam emin değilim ama bir önceki P4 işlemcilerini beslemek için 50-100A arası akım kullanılıyordu. devre basit şekilde 12 volttan 1.2-1.8 volta smps'le dönüşüm yapıyor ve regüleli akım sağlıyor.