USB tabanlı harekete Göre yönlenen Kamera

Başlatan mahmutdur, 17 Temmuz 2008, 17:28:58

mahmutdur

merhaba arkadaşlar KTU Bilgisayar Müh Okuyorum Bu Sene yaptığım Usb Kontrollü Projemde Baya İyi Bir Noktaya Geldim

şu anda projem üzerinde kullandığım 18f4550 ile 3 adet step motor 4 tane dc motor ve 6 adet giriş olabilecek interrupt giriş ve çıkışlarını pic i programladım (bu sayıyı istediğimiz sayıya cekebilirim) şu anda göderdiğim bitleri çözen decoder entegresinide istededim oda gelirse bu cıkışlarında kat kat fazlasını yapabiliriz veya girişler

şu anda step motorları istediğim adımda istedğim hızda ve istediğim sürede kontrol eden delphi programını yazdım
örnegin motor1sagadon(10,10) yazdımızda süresi 10 adım sayısı 10 olan bir dönme yapılıyor yani donanım kontrölü tamami ile bitti sayılır.

şu anda bilgisayardan kamera ile görüntüyü alıp analiz edip görüntüde hareketi algılıyabiliyorum.sadece görüntüye göre kamerayı hareket ettirme kaldı. bunuda yaparsak herşey tamam olmuş olacak proje artık daha üst versiyonlarna geçebiliecek duruma gelmiş olacak

sizden ricam projemde benim gibi bu proje ile ilgilenebilecek arkadaşlarım varsa beraberce bi donanım ve yazılımla desteklenmiş bir cihaz geliştirmek isteyenlerle birlikte projemi tamamlamak istememdir ilgilenen arkadaşlarım için pic proje şemamı ve ilk önce hex i ve anlatan dökümanı yolluyacağım güvene bağlı olarakta pic yazılımını yolluyyacağım(anlayış gösterirsininizki baya biir emek harcadım)

isteyen ve benimle projemi geliştirmek isteyen arkadaşlardan ricam iletişime gecebilirlerse bu sitede bir gurup oluşturarak güzel projeler yapıp piyasaya proje arkadaşlarımla ortak olarak pazara sunmaktır.
derseniz hareket algılı kameralar var derseniz bende çıkış ve giriş sayılarım baya artıyor bu nedenle eklemek istediklerim örneğin sıcaklık,nem sensörü,harekete yönleneme,zoom gibi artı özellikler ekelencek başka fikirlerede açığım pic içerisine sicaklık kısmınıda yazdım.

delphide yazılımı geliştiriyorum. delphi bilinmesi önerimdir.

katkısının olabileceğine inanan arkadaşlarım mahmutd@gmail.com adresini msn den ekleyi proje hakkında konuşabiliriz

ayrıca ilgi olursa projenin bazı kısımlarını siteye yükleyebilirim.

amuhurcu

hocam merhaba,
ben de senin gibi kişiler arıyordum... tam prof. çalışmalar yapmak isteyenler.... benim ileri düzey donanım tasarımı ve kontrolü ayrıca ileri düzey pic yazılımı ve bilgisayar delphi yazılım bilgisi var... Aslında burada binlerce üye var .... Eğer hepiz bir guç olabilirsek yapacagımız tasarımlarla ülkedeki tüm yabancı yalancı tasarımları çöpe atıp %100 yerli üretim sanayi, askeri..... sayısız prof. çalışmalar yapabiliriz.....
... aramızda üniversite hocaları (benim gibi) var yani teorik destek verecek veya bulacak, sanayide çalışanlar var yani malzeme bulma sıkıntımız da yok ...... eeeeeEEEEeee ne duruyoruz ... bu ülke için prof. bir şeyler yapma zamanı değilse ne zaman olacak... yabancıların 1liralık malı sırf mikro yazılımı var diye 1000Euro ya satmaları daha ne kadar sürecek.....
.... hocam ben seninle prof. calışmaya varım .... inş. başka arkadaşlar da bize katılırlar.....

mahmutdur

Gerçekten benim gibi kararlı birşeyler yapmak isteyen arkadaşllarımın oluğunu görünce gerçekten sevibniyorum bu projemizin inşallah sonuca ulaştıracağız

XX_CİHAN_XX

Benzer bir çalışma ne zamandır aklımda dolaşıp duruyordu.
Sitede biraz dolaştım bu konuyla ilgili pek ele avuca sığacak bilgi bulamadım.
Sizin çalışmalarınız ne seviyede merak ettim.
Ayrıca sitede eminim benzer çalışmalarda bulunmuş arkadaşlar vardır.
Onlardanda fikir almak isterim.

Şuan yapmak istediğim olay Pic24 yada benzeri seviyede bir işlemci kullanarak usb yada tavsiye edebileceğiniz daha kullanışlı bir kamerayı okumak ve kısmen kayıt yapmak. Sonraki aşamalarda bu kaydı pc ye aktarmak yada grafik ekranda izlemek gibi aşamalara ulaşmayı hedefliyorum. Bellek olarakta MMC kartlar olabilir.

Bu konuda tecrübesi yada fikri olan arkadaşlardan tavsiye ve yönlendirme gelirse çok sevinirim.

Herkese selamlar.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

alpaslan

Bu sitede yardım isteyen veya eden kişiler kodları üstünden görüşlerini belirtiyorlar. Bilmem farkında mısınız?

Birçok arkadaşın emek harcadığı projeler burada var. Ama benim sizin bu tutumunuzu görünce yardım edesim, dur bir adama özel bir mail atayım diyesim gelmedi, gelmez de... Paylaşacaksan paylaşırsın, soru soracaksan sorarsın.

Yapmaya çalıştığın şeyi internette tüm şema ve kodlarıyla birlikte bulabilirsin. İlgileniyorsan adresin yarısını yollayayım, samimiyetine göre kalanını sonra yollarım.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "alpaslan"Bu sitede yardım isteyen veya eden kişiler kodları üstünden görüşlerini belirtiyorlar. Bilmem farkında mısınız?

Birçok arkadaşın emek harcadığı projeler burada var. Ama benim sizin bu tutumunuzu görünce yardım edesim, dur bir adama özel bir mail atayım diyesim gelmedi, gelmez de... Paylaşacaksan paylaşırsın, soru soracaksan sorarsın.

Yapmaya çalıştığın şeyi internette tüm şema ve kodlarıyla birlikte bulabilirsin. İlgileniyorsan adresin yarısını yollayayım, samimiyetine göre kalanını sonra yollarım.

İlginç.
Sanırım bir yanlış anlama var!
2003 ten beri üye olup sadece 19 mesaj yazdığınıza göre paylaşmayı pek sevmediğinizi düşünüyorum. Yada pek aktif bir üye olmayabilirsin. Bu nedenlede benim hazırcı biri olmadığımı bilmiyor olabilirsiniz.

Bu başlığı açan arkadaşlar sonucu bildirmemiş bende sonucu merak ettiğimi belirttim ve bunun gibi birkaç sonucu netleşmemiş başlık gördüğüm içinde genel olarak üyelerimizin neler yaptığını öğrenmek istediğim.
Siz ne anladınız acaba :)
Bu arada nacizane görüşüm gereksiz tartışmalarla uzatarak forumu kirletmeyelim lütfen.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

alpaslan

Elbette bir yanlış anlama var. Yazılanlar başlığı açan arkadaşa idi. Sizi bu formda uzun zamandır biliyor/görüyorum.

Profesyonel çalışalım demek yanlış değil, sadece samimiyetine güvenirsem kodu yollarım denmesi komik, sanki uzay gemisi apömış veya ışınlamayı bulmuş....

Ben o çalışmanın yapıldığını, bildiğimi ve çok da zor olmadığını söylemek istedim. Doğru kişiden doğru şeyi doğru uslüpla isterseniz sonuç alırsınız. Bu da benim görüşüm.

XX_CİHAN_XX

Konun açıklığa kavuşmasına sevindim.
Eleştirinizi yönelttiğiniz kişiden alıntı yapmadan yazımın altına yazınca bende yanlış anlayıp üstüme alındım kusura bakmayın.  :)
Bu konuda ben ve başka arkadaşlarında faydalanabileceği bir web adresi yada bilgi varsa paylaşmanızı rica ederim.
İnternette dolaşırken cmuCAM ları buldum.
Bizim forumumuzdada biraz bahsedilmiş.
Bunlarlı kullanan arkadaşlar varsa görüşmek isterim.

Saygılar, sevgiler...

alpaslan

Burada motor uygulaması yok ama tespit ve kayıt var. Motor kontrolünü eklemek zor değil.

http://www.riccibitti.com/witnesscam/abstract.htm

orhanc

Yerli üretim için söylenen şeyler güzel ancak yurdum insanı daha basit projeleri bile paylaşmaz iken bu tür çalışmaların yapılması imkansız gibi gözüküyor.

herkese kolay gelsin
i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com