elektronik balast

Başlatan adex16, 21 Temmuz 2008, 21:03:09

erkan614

Alıntı yapılan: "gladi"bunları biliyorsun yapanları üç kişiler ... paton , keyfi ve kahyası .. model model yapıp satıyorlar
nasıl olsa hertürlü çalışıyor

erkan614

iyi çalışmalar

https://www.picproje.org/index.php/topic,2572&postdays=0&postorder=asc&start=0

boncuk nüveyi kaldırıp şok bobinine 15 tur sardım iki transistöre birbirine ters olarak bağladım florasan bir/5 sn parıldadı sonra gitti neden olabilir
referans şema yükliyim mi?

NOT: konuya kimsenin bakıp bakmadığı da bi alem, bilen yokmu yoksa, hani ben bilmiyorum nasıl hesaplama yapılır nerden öğrenicem

ayrıca elektronik balastların inceliklerini ve hesaplamalarını öğrenmek istiyorum nereye başvurayım

z

Bu devrelerde boncuk nuve sistemin kalbini teskil diyor.

Cunku nuvenin doyma degeri akimin tepe yapacagi noktayi belirliyor. Kafana gore sarim sayisini degistirirsen otomatik olarak sistemin calisacagi gucu degistirmis olursun.

Nuvenin doyma degeri de sarim sayisina ve icinden akan akima bagli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

burdaki şemaya göre tr 10/1 oranında olmalı diyordu sadece transistörü kafama göre koydum

z

Transistorlu guc katlari icin konusursak, hangi nuve icin 10/1 bu cok onemli. Transistorun hfe si de.

Nuvenin tipi, boyu, markasi degistimi hersey allak bullak olur.
Nuve, hem osilasyon icin pozitif geribeslemeye aracilik ediyor hem de yuk akimini belirliyor.

Hartley, Colpist gibi osilatorlerde geri besleme voltaj tipinde iken bu osilatorlerde akim geribesleme yontemi kullaniliyor.

Bu cihazlarin patlamayip catlamamasinin altindaki sir da bu.

erkan614

peki iyi bir hesaplama yaparak herşeyi dahil ederek yukardaki şemaya benzer boncuk nüvesiz bir balast yapmak ne kadar sağlıklı?
bu şema st sitesinden referans olrak vermiş hani bu adamlar yapmışsa bir olur yolu vardır bende kendime göre bir tasarım yapabilirim ve saglıklı çalışır diyebilirmiyim?

z

Akim geribeslemesi yaparsan olur tabiki. Fakat pahaliya mal olur.

erkan614

florasan lambanın iki ucu arasına bağlanan değeri 2.7 ile 3.3 nf arasında değişen kapasitor ne işe yarıyor?