Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ANFİ girişi

Başlatan halil, 12 Kasım 2003, 00:29:51

Elektrolexs

Arkadaşlar pc ses kartından anfiye sinyal girmeyle anfi zarar görmez ama anfide herhengi bir kısa devre sonucu anfi girişine dc kaçırabilir buda ses kartının hatta işlemcinin yanmasına sebeptir. Birçok kişi bu sebepten dolayı anakartını çöpe atmış. Anfinin girişine seri direç bağlamyla falan iş olmaz. Anfinin sinyal girişine 10uF/50V bir kondansatör bağlayın. Ama kondansatörün artı (+) ucu anfiye girecek eksi (-) ucu ise ses kaynağına bağlanacak. Dolayısıyla anfiden gelen Dc kaçaklar kondansatör tarafından önlenmiş olacaktır. Sonuçta kondasatör AC geçiren DC geçirmeyen pasif bir devre elemanıdır. Bu kondansatöre DC Kuplaj kondansatörü denir. Bu elemanı birçok anfinin girişinde görebilirsiniz. Bunun yanında girişe 10K lık bir pot bağlamalısınız. Eğer bu pot koyulmazsa anfinin girişi havanın nemini bile kapar. Bu pot sayesinde hem ses seviyesini ayarlamış olursunuz hemde anifinin girişindeki kondansatör şişerse veya ters bağlanırsa DC kaçırabilr. Bu pot da ses kartı ile ampli arasında yük görevi görür ve DC kaçağı üzerinde tutar. Anfilerinizin paratiz yapması ve ses kartlarınızın yanması bu iki basit elemana bağlı. Dediklerimi yapmanızı tavsiye edrim. Eğer bi sorun olursa yardımcı olurum. Kolay gelisn ... ;)

teknikelektronikci

yanitlarin hepsini okumadim ama
yillardir
ses cikisindan olsun kulaklik cikisindan olsun line-out cikisindan olsun profesyonel anfiyede ses girdim amatör anfiyede ses girdim hic bir sey olmadi ama siz kalkar var olan basit ufak anfili haporlorün cikisini anfiye girerseniz bozulmasi gayet normal degilmidir ?

simdilerde kafamdaki diger proje ise ses cikisini fiberoptik kablo ile aktarmak,en azindan  daha saglikli zaten artik hemen hemen bütün pc ve notbook larda fiberoptik ses cikisi var creative marka anfilerde de fiber ses girisi var olmayanlar icin ise bir devre bulmak gerek fiberi ses sinyaline dönüstüren bence cok güzel olur :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Elektrolexs

Arkadaş fiber optik kablolarla veri iletimi çok yüksek bi teknolojidir. Bunu yapabileceginden emin misin? :D Anfilerin girişlerine göre kalteli blendajlı DECK kabloları var. Hatta bazı deck ler altın kaplamadır. Buda ses iletiminde büyük kayıpları önler. Çok güzel bi fikir aslında ama bunu yapsalardı senden önce ünlü seslendirme firmaları yapardı. Demek ki adamların bi bildikleri var. Yada ben böyle bi sistem görmedim. Yapamazsın demiyorum ama seninkide çok abrtılı olmus be kardeş.  ;D inş. yaparsında bizde görörüz. Bekliyorum projeni. Sana başarılar ve kolay gelsin. :D))))))))

Elektrolexs

Çözüm basit kardeş 155. Gece 12' den sonra açık havada yüksek seste müzik yayını yapanlara 1000TL ceza var :D

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Elektrolexs - 18 Temmuz 2010, 23:46:35
Arkadaş fiber optik kablolarla veri iletimi çok yüksek bi teknolojidir. Bunu yapabileceginden emin misin? :D Anfilerin girişlerine göre kalteli blendajlı DECK kabloları var. Hatta bazı deck ler altın kaplamadır. Buda ses iletiminde büyük kayıpları önler. Çok güzel bi fikir aslında ama bunu yapsalardı senden önce ünlü seslendirme firmaları yapardı. Demek ki adamların bi bildikleri var. Yada ben böyle bi sistem görmedim. Yapamazsın demiyorum ama seninkide çok abrtılı olmus be kardeş.  ;D inş. yaparsında bizde görörüz. Bekliyorum projeni. Sana başarılar ve kolay gelsin. :D))))))))

selam zaten yapacak vaktimde yok sadece fikir ama zaten böyle bir sey var media markt da bilgisyarlar icin fiberoptik kablo var zaten creative in de fiber ses girisi var daha ne olsun ? zaten ses dijital ollarak gidiyor fiber kablo normal ses girisine baglaniyor yani amerikayi icat etmeye gerek yok sadece fiber girisi olmayan sistemler icin dijital analog dönüstürücü v.s bir devre yapmak gerek
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

erkan614

bende can sıkıntısından bi anfi yapmak istiyorum da karar veremedim geçen karaköye gittim vitrinlere öylesine bakıp döndüm pcb sini odağa yaptırcağımdan şöyle kaliteli ses veren bişiy yapmam lazım boşuna okadar pcb parası vermiyim ama neyapsam

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: erkan614 - 20 Temmuz 2010, 10:28:39
bende can sıkıntısından bi anfi yapmak istiyorum da karar veremedim geçen karaköye gittim vitrinlere öylesine bakıp döndüm pcb sini odağa yaptırcağımdan şöyle kaliteli ses veren bişiy yapmam lazım boşuna okadar pcb parası vermiyim ama neyapsam

odak numune de basiyormu ? fiyatlari ne aralikda acab ? 1 adet tek yüzlü numune veya  20 adet kadar cift tarafli hic yaptirdinizmi ?