Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

SMD ENTEGRE LEHİM

Başlatan amuhurcu, 05 Ağustos 2008, 12:25:25

amuhurcu

Arkadaşlar merhaba
smd entegre lehimlemem gerekiyor... bunu nasıl başarabilirim... normal bir havyayı alıp, ucunu inceltip olur mu .... özel havya almamak şartı altında...

remzi

Benim yanıma gelmeniz gerekli hocam...

Anlatarak zor...

ugurtarlaci

@ amuhurcu

dostum havya ucunun ince olması şart değil ancak kaliteli bir havya olması yeterlidir. Isı kontrolün doğru olmalıdır. Havyan elektrostatik korumaya sahip olmalı ve kaçak yapmamalıdır. Tüm bunları yaptıktan sonra eğer SMD entegren BGA değilse çok problem yaşamazsın.

İlk olarak SO ,TQFP ve PQFP kılıflar ile başlayabilirsin.

1- SMD entegreyi doğru biçimde yerine bir cımbız ile bırak.
2-Doğru yerleştiğine emin ise bir bacağını lehimle
3-Tekrar tüm padlarin oturduğuna emin ol ve çarpraz bir bacağı daha lehimle.
4-Son bir kontrol ile tüm padlar oturuyor ise , entegrenin bir yönündeki tüm bacakları bol lehim ile rastgele lehimleyebilirsin. Sonra diğer taraftaki padlari aynen lehimle.
5- Daha sonra Bu fazla lehimleri pasta,flux ve lehim alma teli kullanarak alabilirsin.
6- Havya ısını 350 nin üzerine pek çıkarma. Enfazla birkaç sorunlu lehimlemeden sonra bu teknği BGA hariç birçok smd chip lehimlemede kullanabilirsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mustafa_cmbz

ilk önce lehim yapacağın plaketin yüzeyine de ince bir ön lehim at..daha kolay lehim yaparsın entegre ısınmadan lehim bitmiş olur..

fatihvelid

Arkadaşlar, çok ayaklı TQFP veya PQFP entegreleri için, ayakları tek tek lehimlemeyip,  ince uçlu bir haviya ile pinlerin üzerinden geçip pratik bir şekilde lehimlenebiliyormuş.

Örneğin AT91RM200 ARM9 tabanlı işlemcisinin 208 ayağı var. Tek tek lehimlemekle bitmez. Pinleri birbirine çok yakın olduğundan çok iyi bir büyüteç kullanmak gerekir.

Böyle bir chipi lehimlemenin daha kısa ve kolay yolu var mı? Tek tek lehimlemek de bir çok problemi beraberinde getiriyor. Az eliniz titredi mi yada yanlışlıkla yandaki pinle kısa devre ettiniz mi zaman kaybı.

Bu tür lehimleme tekniği kullanan arkadaşlar tecrubelerini paylaşabilirler mi?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

peko

Kendi kullandığım ve yüzlerce IC lehimlediğim bi yöntemden bahsedeyim.

1 ) IC' nin lehimleneceği yüzeyin dümdüz/tertemiz olması sağlanır. Pad'lere abartmamak kaydıyla çok çok az miktarda flux sürülür.
2 ) IC üstten bakılarak kabaca yerine oturtulur, başparmak ile sabitlemek amacı ile hafifçe tutulur ve 1 numaralı pin'in doğru yerde olduğu bir kez daha kontrol edilir.!
3 ) Diğer el yardımı ile havya alınır ve IC'nin dört köşedeki tek ayakları lehimlenir. Böylece IC artık kıpırdayamaz. Eğer bi kayma vs olursa, havya ve kayan köşeceki pin yardımıyla hafifçe düzeltme işlemi yapıabilir..
4 ) Yukarıdan bakıldığında IC 'nin pinleri PAD' lerin tam üstüne gelecek şekilde ve 1 numaralı pin doğru yerdeyse lehimleme işlemine geçilebilir. 1 numaralı pin'in bulunduğu yere 5 pin'i birden kaplayacak şekilde lehim verilir.  ( Damlamış gibi )
5 ) Plaket havya'nın ucu IC'nin ayaklarına paralel gelecek şekilde yukarı doğru tutularak lehim damlattığımız noktadan aşağıya doğru tüm pinlerin lehimleneceği süre yavaşlığında havya ile gezilir. En son pin'e gelindiğinde kalan lehim artığı IC'nin köşesinden aşağıya doğru havyanın ucunda kalacaktır. Diğer köşelerde bu yöntemle lehimlenerek işlem çok kısa sürede hatasız bi şekilde tamamlanabilir.
6 ) Lehimleme sırasında bi duraklama olduysa ve IC pin aralarında lehim çapağı kaçma olasılığına karşı gözle yada varsa büyüteç yardımı ile kontrol edilir.  Eğer varsa o kısım lehim emici tel yardımı ile inceden temizlenebilir..
7 ) İnce bi fırça sellozik tinere batırılarak ( abartmadan! )  IC'nin ayaklarındaki flux + lehim artıkları temizlenirsegörüntüde güzel olacaktır.

İşlemi yazmak uzun sürdü ama 208 pin'li bi IC bu şekilde 1 dk gibi kısa sürede yerine lehimlenebilir. ( eskisi sökülüp, yenisi monte edilirse 3 dk )
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

elektronik

normal havya ile zor olur hatta olmaz normalde ama zor bela belki takabilirsin.
bu iş için sıcak hava üfleyen havyalar var cep telefon tamircilerine bak istersen hepsinde var.

ilker_32

Tabiki havya ile lehimlemeyeceksin. Bunun için özel pasta halinde lehimler var. Sürüp sıcak hava ile lehimliyorsun. Biraz araştırma yapın.

Havya deydirirseniz bozarsınız...

peko

12v veya 24v uygun ebatlı bi havya ucu ile yapıldığında herhangi bi problem olacağını düşünmüyorum.  Zaten chip'lerin iç yapıları da bu lehimleme ısısına uygun olarak dizay ediliyor. Tabii lehimleme süresi hem pcb yüzeyindeki pad'in, hem de chip'in içersindeki yapının hasar görmemesi açısından çok önemli. Bugüne kadar bir çok profesyonel cihazın entegrelerini bu yöntemle değiştirdim. Yöntemi kullanacak arkadaşların atıl birkaç pcb üzerinde sökme takma işlemi yaparak yeterli el alışkanlıkları olduğunda rahatlıkla lehimleme yapabileceklerine eminim.

Bunun aksine davranmak yani lehimleme esnasında panik yapmak, hasar vermekten korkmak, aynı bölgeyi sürekli ısıya maruz tutmak, chip'i doğru oturtmamak ve ikinci kez sökme takma işlemi yapmak çok daha kötü sonuçlar verecektir.

Lehimlemeye kendinize güvenerek başlarsanız, pinleri çok ince ve sıklıkta olan chipleri bile rahatlıkla lehimleyebilirsiniz..

Unutmadan,bu konuda dikkat edilmesi gereken bi hususta;
Yeşil maske yapılmamış olan pcb'lerde lehim yapılırken, lehim bakır pcb yüzeyine dağılabileceğinden lehimi akıtmak zorlaşır. Lehim miktarını iyi ayarlayarak dağılması önlenmelidir. Yeşil maskesi yapılmış bir pcb'de zaten lehim maske nedeniyle dağılmayacaktır.

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

amuhurcu

Arkadaşlar tamamdır, lehimledim..... Hem de normal havya ile ve yaklaşık 30adet TQFP. 3saatimi aldi......  ama ne yapayım cok gıcık kapmıştım... inatlaştım oldu.. hem de cok iyi oldu... pinleri büyüteç altında şu kollu kıskaçlı olanlardan ile pinleri tek tek lehimledim.... 40Wlik havya ve 25Wlık uç yardımı ile bu iş oluyor :)

peko

ORC

Alıntı yapılan: "amuhurcu"Arkadaşlar tamamdır, lehimledim..... Hem de normal havya ile ve yaklaşık 30adet TQFP. 3saatimi aldi......  ama ne yapayım cok gıcık kapmıştım... inatlaştım oldu.. hem de cok iyi oldu... pinleri büyüteç altında şu kollu kıskaçlı olanlardan ile pinleri tek tek lehimledim.... 40Wlik havya ve 25Wlık uç yardımı ile bu iş oluyor :)
helal olsun ne denir baska  :D

fatihvelid

@peko,
IC lehimlemek için kullandığınız lehim telinin Kurşun-Bakır alaşım oranı nedir?

Havya'ı kaç dereceye kadar ısıtıyorsunuz ?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...