LM2576 ısı sorunu

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Ağustos 2008, 18:00:17

Erol YILMAZ

Cihan PWM devrelerin  performansı PCB layout ile
direkt alakalıdır. Bunun için temel hatalardan birini yaptı isen,
devrenin çalışmaması veya yanlış çalışması
kontrolden çıkması ( ısınması, gerilim değişimi vs...)
mümkün hale geliyor.
Örnek olabilecek bi uygulama değil ama
en azından kendi devren ile kıyaslaman için
göstermek istedim...

Diyot: 1N5819 1A Schottky
Enduktans: 220uH

debi

Bu başlığın nasıl sonuçlanacağını ben de heyecanla bekliyorum.. Ben şahsen malzemeden kaynaklı olacağını zannetmiyorum..

Bu arada giriş ve çıkış(yüke bağlı iken) değerlerini de akım gerilim olarak yazabilir misin?

Maxim

datasheete baktımda ,

bobin değeri giriş voltajı ve çekilen akıma göre değişmesi gerekiyor ,
LM2576 -5 yani 5.0 volt sabit çıkışı olan için ve gene eğer giriş 12 volt ise ,çıkış akımı 1.2 amper ise bobin değeri 220uH verilmiş .

ek:
değer ,220uH ile 150uH arasında sınırda ,sanırım 150uH de olur

bymrz

Hocam benim de kanaatim bobin yönünde. Bazı arkadaşlar bobini direnç tipi olanlardan alıp takıyorlar ve onların da akım değeri düşük.

Bobini alırken kondansatör tipi seçmeleri gerek sanırım...

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Diyelimki hesap kitap ardindan 100uH enduktansa ihtiyac olundugu anlasildi.

O kadar cok  100uH lik bobin sarilabilirki olctugunuzde hepsi de 100uH cikar ama bu tip uygulamalarda hic biri de calismayabilir.

Peki sorun ne?

Sorun ilgilenilen frekans ve akim degerinde o bobin hala 100uH davranis gosteriyormu gostermiyormu ona bakmak lazim.

Nuvelerin max amper sarim degeri asilirsa o bobin doyuma gider. Nuveye ince telden sarim yaparsaniz bu kez omik kayiplar artar.

Sen en iyisi ufak olmayan komur bir nuve bul ve 1mm civari capta telden 10-20 sipir sar. Bosver enduktansin ne oldugunu bilmeyiver. Bir daha calistir ve sorunda bir degisiklik olacakmi ona bak. Gerekiyorsa sarim sayisi ile oynarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "z"Sorun scopsuzluk.

PWM regulator devrelerini çalıştırdıktan sonra hemen
yük akımında ve değişik gerilimlerde yüksek frekans anahtar çıkışını
skopla incelerim. Sinyalin beklediğim gibi olmaması halinde hatayı
aramaya başlarım. Sonuçları izlemek açısından oldukça faydalı bir yöntem.

aslan_korhan

Sorun kesinlikle bobinden kaynaklanıyor.
Hurdalardan söktüğün birkaç çeşiti ile deneme yap bence.
Komple Ferrit içinde olan ve bakır teli gözükmeyen bobinler en iyi sonucu veriyor.

Denildiği gibi eski laptopların bobinleri en iyi sonucu veriyor.
Böyle bir bobin (SMD) ile 2A sıfır ısıyla çekebiliyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Fixxer

Bu devreden yaklaşık 2 amper çekiyorum giriş voltajım 50v  kullandığım (2576hvt 5v)  

...............................

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "z"Sorun scopsuzluk.
Ah hocam tam üstüne bastınız. Kör sağır iş yapmaya çalışıyorum :cry:

Bu devreyi delikli plakete kurdum.Pdf dekinin aynısı. Yolları Allegro hocamın dediği gibi en kestirme ve sağlıklı bir şekilde bağlamaya özen gösterdim. Keza elemanların yerleşim şeklide öyle
Çeşitli LM entegreleri ve bobinler denedim. Hepsinde sonuç aynı ve 1.2A lik bir akımda çok güzel ısınıyor hatta lm35 ile direk ısı derecesinide ölçtüm. Değerler şu şekilde:
Normal oda sıcaklığında devre çalıştırışdığında 40-45 derecellik bir ısınma oluyor
Çok daha sıcak bir ortamda çalıştırıldığında bu değer 60 dereceye kadar çıkabiliyor.
Bütün gün ısı testlerini yaptım normal oda ortamında 45 derecenin üstüne çıkmıyor.
Fakta tabi bu ölçümler oda içinde ve devre herhangi bir kutunun içine alınmadan yapıldı. Normalde bu devre bir kutunun içinde ve dış mekanda çalışacak yani doğrudan güneşin altındada çalışabilecek bütün gün. Hal böyle olunca LM ye soğutucuda ekledim. Kasanın içinde güneş altında çalıştığını düşünürsek bu ısı değerleri kritik midir?
Soğutucusuz olsaydı ilerde sıkıntı çıkarırmıydı?
Not1: Devre gün içinde en fazla 18 saat açık kalacak.
Not2: Sıcaklık ölçümleri soğutucusuz olarak yapıldı.
Isı değerleri ile ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılar, sevgiler.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Fixxer aynı bobini kullanıyoruz. Ben 2.5 Amperde çektirdim 3 amperde...
dediğim gibi o akımı veriyor alet ama çok ciddi ısınıyor.
Ancak seninkide aslan_korhan hocamın dediği gibi 2 amperde dahi ısınmıyorsa aynı bobini kullandığımıza göre sorun nerede :roll:
(Yaklaşık 5 farklı yerden 5 farklı kılıfta bobin denedim)
Hurda bir laptopumuz yokki sökeyim :o
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

OG

Cihan, bilirsin ki hiç soğutulmayan eleman birikim sonucu bir süre sonra ciddi ısınır. 2-3A de zaten hemen ısınır. Küçük de olsa bir soğutucu ister sanıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Teşekkürler hocam. Bende riske atmamak için bir soğutucu taktım. Kartta pek yer olmadığı için soğutucudan kaçmak istemiştim esasında ama taktığım iyi olmuş öyleyse...

Maxim

LM2596
acaba bu piyasada varmıdır ?
aynı akım değerlerinde gereken bobin değeri 33uh civarında ,
osilatör frekansı 52khz den 150khz çıkarılmış ,
gene 3Amper
kısacası daha geliştirilmiş versiyonu .