ıgbt lerin sürülmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Başlatan birgili, 12 Ağustos 2008, 10:32:13

birgili

Vgs geyt voltajı aşılmıyorsa ds arası sunuber devresiyle korunduğu halde ıgbt ler bozuluyorsa sebebi ne olabilir

leblebitozu

drain source arasına bir skopla bak, back emk voltajı nerelere kadar yükseliyor.Igbt'ler endüktif bir yükü ya da trafo'yu sürüyorsa back emk ds'nin kaldırabileceği sınırların üstünde olabilir bu da igbt yi deler.

birgili

back emk dan kastınız zıt emk ise 1,5ke350a transil diyotlla ds arası korunuyor osiloskobla bakmadım ama mantıken zıt emk büyük olsa ( ıgbt 55a-600v)bu diyot koruması gerekmezmi devre çalışma masası üzerine serilmiş durumda geyt tetikleme devresi ile ıgbt arası 15cm iki adet kablo ile bağlı. Bir yerde okumuştum belli bir mesafe söz konusumudur.geyt devresindeki zener 13v 5w sağlam çıkıyor

sezgin05

Aşağıdaki resim SMPS prensibi ile çalışan bir kaynak makinesine ait. Özellikle Gate ayağındaki ters zenerler belki bir fikir verebilir..

birgili

Teş.
Uygulamaya çalıştığım devrede benzerdi. zenerler şekildeki gibi bağlı
Beni düşündüren tetikleme devresiyle ıgbt arası 15cm gibi mesafeydi.veya yüklendiğinde zenerle w olduğu için sağlam kalıyor sunuber devresi korumuyor diye düşündüm tekrar denediğimde sonucu bildiririm

birgili

Devreye her baktığımda ihtimaller çoğalıyor zenerlere bağlı 3,3k direnci nasıl belirliyoruz.RG=10 ohmluk dirençler data sheette veriliyor.bu direnci 1k yapsak ne olur.ıgbtler değiştiğinde bunu nasıl belirliyoruz.