1. PicProje.NET - PIC Projeleri Yarışması

Başlatan DumrulBey, 14 Kasım 2003, 06:20:37

PicProje

ben bekliyorum ama sonuc gene ayni olucak eminim...
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

Veli B.

Ben de ne hayaller kurmuştum Üstat,
Bordumuzun en iyi projelerini çıkartacaktık.Gidip diğer bordları dövecektik.

:twisted: Sonra şu Avustralyadakilere kafa tutacaktık. Heyyy Heyyyy!!! :cry:

PicProje

yaa katana iste boleee :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :(  :(  :(

fsan

üzülmeyin arkadaslar yaw :)
ne yapmak istediginizi tam anlamadim ama bir Picbasic pro hastasi olarak yarismalara

bende katilmak isterim.

proje önerim:
----------------------------
Picbasic pro / ( asm-interrupt)

PIC-16F628, 2x16 LCD, (DS1621), 4MHz

X-tal

* Alarm Clock - Back light
* Takvim - dd,mm,yy
* Termometre -  xx.x C
* istenilen bir tarihte: yil/ay/gün/saat/dakika da activ edilecek bir

røle.

iyi calismalar, iyi yarismalar.. :)

elektromer

Merhaba arkadaşlar...

Sizleri sıkmıyacağımı ümit ederek, bazı mesajlardan alıntılar yaparak görüşlerimi belirtmek

istiyorum.
1).
02.Ocak.2004 tarihinde,
Alıntı yapılan: "derwish"
Bende bu konuda fikirlerimi belirtme geregi duydum.

Eger yapılacak

olan bir proje yarısması ise bence islemci BELİRTİLMEMELİDİR.

Cunki ben PIC serisi islemcilerden fazla anlamam.. 8051 ciyim.

......
DerWish

05.Ocak.2004 tarihinde,
Alıntı yapılan: "DumrulBey"
....
Yani sadece PIC ile ilgili bir yarışma olsun. Yoksa bu sitenin ismi

8051proje.com veya elektronikproje.com da ben mi yanlıyorum?
......
Kalın sağlıcakla...

05.Ocak.2004 tarihinde,

Alıntı yapılan: "Electronicman"
İyi güzel hoşta tasarımda standart olmaması gereken şeylerde olmalı, isteyen PIC isteyen MCS-51, isteyen 6502 vb.

kullanabilmeli.

derwish ve electronicman, arkadaşımızın yanlış anlamasını istemiyorum ama bu site Pic Microlar ile ilgili bir site, bu nedenle yarışma elemanın Pic

Micro temelli olması gerektiğine inanıyorum.

Çünkü yazmış olduğu kaynak kodları incelemek istediğimde, kullanmadığım bir işlemci kodu olacağından anlamamız (En azından ben)

mümkün olmayacaktır.

Yarışmanın özü ise birçok arkadaşımıza Pic micro teknikleri veya kolaylıklarını en kısa yoldan öğrenmelerini

sağlamak.

2).
06.Ocak.2004 tarihinde,
Alıntı yapılan: "katana"Bir konuda itirazım var,
Sevgili Bunalmış işlemcinin gücüne

göre puanı düşsün diyor ama ben buna katılamıyorum.Nihai amaç, en az malzeme ile en verimli ve en ekonomik sistemi kurmak değil mi bizim

mesleğimizde?
........
Sevgiler...

katana'ya bu noktada katıldığımı belirtmek istiyorum.

Bana göre işlemcileri ayrı

kategorilerde ve herbirini kendi içerisinde tek proje veya ortak özellikleri kullanacak projeler oluşumunu sağlamak gerekir diye

düşünüyorum.

3).
06.Ocak.2004 tarihinde,
Alıntı yapılan: "bunalmis"İşlemci gücüne göre puan katsayısı düşşün fikri aslında mantıklı.

Ben tutupta manyak güçte bir işlemci ile kullanarak PIC ile 100 satırda yapacağınız bir programı 10 satırda yazsam acaba bu başarı benimmi yoksa işlemciyi dizayn eden firmanınmı

sorusuna cevabı düşünürsek haklılığımı anlarsınız. Biribiriyle 1 kaç dolar fiyat farkı olan iki işlemciden güçlü olanı üzerinde elde edilen başarı kime ait

olacak?

......

bu düşünceye 2. maddede cevap vermek ile birlikte, şu soruyuda akılda tutmak gerekir diyorum.

Yapılan projenin hex dosya

boyutunun küçüklüğünün başarısınıda, Picbasic, PicCC, Jal veya diğer derleyicileremi bağlayacağız. Yoksa proje tasarımcısının düşünme yeteneğine mi? Bunuda tümüyle ASM yazan (benim gibi)

kişiler için soruyorum.

Buna Örnek olarakta Dotmatrix LCD, Seri haberleşme vs verilebilir.

Son olarak derlemek gerekirse;
1. Yarışma sadece Pic Microları

içersin.
2. Pic Microlar Gruplara ayrılsın. (Yeteneklerine göre, PWM, ADC, USART vb.)
3. Yazılım dili belirlensin veya gruplansın.
4. Pic Micro gruplara ayrılırsa, Mutlak surette

tek proje veya kullanılacak özellikler belirlenmeli.

Şimdilik aklıma gelenler sadece bu kadar...

Ve artık yöneticilerimiz süratle koşulları belirleyip yarışmanın tarihlerini belirtmeliler

diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

Erol YILMAZ

Merhaba;
Bence; kapsamli bir proje olacak ise Hangi Pic olup olmadigina bakmak cok onemli değil. Piyasada

adam bir proje yapiyor. Mcu'nun fiyati,
Projeye cekilen fiyatin bilmem kacta biri oluyor. O yuzden "hangi pic?" olayini fazla abartmadan kullanmak gerek. Adam kart delici yapmis.  

Yaptigi harcama mesela 400-500 $, bunun yaninda 3$ 'dan kurtarmak icin ayriyetten caba gostermesi bence  zaman israfi olur. Cunku pic kadar zaman da bir giderdir. Onu da hesaba katmak

lazim.
Ayrıca bir entegrenin pin kullanimi ne kadar zorlanirsa yazilim bakim masraflari da (zaman) karesi oraninda artacaktir.

elektromer

Tekrar Merhaba...

Sevgili Erol arkadaşım, söylediklerinin kökeni benim yazdıklarımdan kaynaklanıyor ise

yanıtlamak isterim.

Sanıyorum burada yapılmak istenen yarışma endüstriyel projeler oluşturmak üzere değil. Kaldı ki endüstriyel (ticari) amaçlı yapılan projelerini insanlar buraya

göndermez.

Benim anladığım kadarıyla, buradaki yarışma, Pic Micro'lar ile çalışan arkadaşlara farklı bakış açıları yakalamalarını sağlayabilmek veya takıldıkları algoritmalarda

(rutinlerde)pratik ve doğru çözümler bulabilmelerini sağlamak.

Tabii bu söylediklerim, senin söylediklerine katılmadığım anlamına gelmiyor.
Sözünü ettiğin kriterler endüstriyel

tasarımlar için nerdeyse olmazsa olmazlar..

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

Prof.EleCTroN

Kullanılan programlama diline kısıtlama getirilmemeli. Mesela BASIC ile program yazan biri sırf bu yarışma için ASM'ye

geçmez. Ayrıca katılımda böylece azalır. İsteyen istediği dili kullanacağına göre kullanılan MCU'nun çokta  fazla önemi kalmıyor. BASIC dilinde MCU özelliklerini ilgilendiren bilgiye pek fazla

ihtiyaç duymadan MCU programlanabiliyor. Birde her derleyicinin kod üretme özelliği farklılık gösteriyor. Mesela A derleyicisi aynı işlemi 5 kod ile yapıyorsa B derleyicisi 3 kod ile yapabiliyor.

Bunları kısıtlamak katılımıda düşürecek hatta yarışmanın öncekinden farksız bir şekilde sonuçlanacağını düşünüyorum. Jurilerden yarışmaya katılmak isteyen varsa (DumrulBey olabilir.) juri olayını

iptal edelim ve herkes oy kullansın. Oy kullanma işlemine sıra  geldiğinde PicProje tüm üyelerimize email yoluyla haber verebilir. Hatta mail yoluyla bir yarışma olacağı haberi şimdi verilirse belkide

katılım dahada artar. Anladığım kadarıyla yarışmaya katana, fsan katılıyor. elektromer, derwish, demogro da istekli gibi geldi.

Veli B.

Alıntı yapılan: "DumrulBey"
Ankete katılımı arttırmak için şöyle bir şey

yapılabilir: Siteye ilk giren forumun(phpBB) anket uygulaması dışında basit bir anket ile karşılaşsın ve ankete katılmadan foruma giriş yapamasın. Böylece ankete katılım artar diye düşünüyorum.

Bence bizim tartışmamız gereken yarışma süresi ve seçim kriterleri gibi önemli şeyler. Ayrıca jüri konusunda tartışmaya bile gerek yok. Bu forumun müdavimler ve yöneticileri kendi

aralarında toplanıp, biz jüriyiz derler olur biter.  Dolayısıyla jüri konusunda genel tartışmaya da gerek yok.

Bu veya benzer yöntemler ile katılımı artıramaz

mısınız.? :evil:
Benim de umudum kırılmaya başladı. :cry:

PicProje

Ama bu cok emrivaki olur arkadaslar kimse katilmak istemiyorsa buna kimseyi zorlayamayiz :(

Veli B.

Hayır bence emrivaki olmaz.Dumrulbey yada ben herkes zorla yarışmaya katılsın demiyoruz ki! Haberi olmayanların bir

şekilde haberdar edilmesi diyebiliriz buna.

Alıntı YapOy kullanma işlemine sıra geldiğinde PicProje tüm üyelerimize email yoluyla haber verebilir. Hatta mail yoluyla bir yarışma

olacağı haberi şimdi verilirse belkide katılım dahada artar.

Electronicman' in önerisi de gayet mantıklı ama ne kadar zahmetli bilmiyorum.
Ama kanımca sorun

herkesin olaydan haberdar olmaması.

mesela:
Forma ilk girişi yaparken küçük bir pencere ve okumak yada bakmak zorundasın. Diyor

ki:

http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=2178 adresinde bir yarışma başlayacaktır.Kendi gelişiminiz açısından

bir göz atmanız menfaatinizedir .

gibi.

aster

haddiiiii artık
ben iki led yakıp söndürmekle katılıyorum
yokmu başka arttıran ?

Veli B.

Al benden de o kadar üstat!!! :evil:
Neden yarışma deyince eskilerin tırstığını şimdi anlamaya başladım. :x
Siz de

Eyüp sabrı varmış vesselam hele Üstad Picproje'de.  :!:  :!:  :!:

DumrulBey

Merhaba,

Yeni bir haftaya giriyoruz. Bayramada az kaldı! Hadi yapıyor muyuz?

Sevgiler,

saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

PicProje

:roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:

bekliyoruz ne yapalim