Bakır Plaket (PCB) temizliği

Başlatan demirbilek, 06 Eylül 2008, 12:43:22

ozansevinc

sıcak su veya vim'le temizledikten sonra sıcak hava tabancasıyla baskı devreyi ısıtmak da pek iyi bir yöntem değil.sonuçta elemanlar ince lehimle tutuyor ve sıcak hava tabancası da lehimleri sökebilir.ona dikkat etmek lazım.suyla yıkama fikri, pek iyi bir fikir değil.ne dersiniz? :roll:

erkmenliharun

Arkadaşlar suyun içindeki uz ve diğer minareller bakır yüzeyinde oksitlenme yapar hiçmi hiç tavsiye etmem ya tiner kullanın yada kimyasal temizleme maddeleri ile temizleyin iki ğün sonra oksitlenme olursa kafanız çok ağrır.

ozansevinc

ben tienrle bika defa denedim.biraz temizledi ama ne kadar bilemiyorum.tinerlerin de çeşiteri var.selülozik tiner.sentetik tiner. selülozik tiner,baskı devrenin üzerindeki malzemeleri eritebilir.bu açıdan riskli. sentetik tiner ise ne derece temizliyor.bilinmez.
bence siz en iyisi baskı devre temizleyici İzoPropil Alkol ile temizleyin.  :lol:

z

Bakiri oksitleyen oksijendir.

Bakir plaketi neyle temizlerseniz temizleyin havayla temas ederse zaman icinde oksitlenir.

Bakira su deydi diye bakiriniz hemencecik oksitlenmez.

Eger bakirin ustunde oksit tabasi varsa bunu ya mekanik ovalama yontemiyle ya da kimyasallarla temizleyebilirsiniz. Ancak bu kimyasallar kesinlikle alkol ve tiner olamaz. Zira alkol yada tiner sadece plaket uzerindeki yagi yok eder.

Ovalama tekniginde cif, vim guzel sonuc verir. Ardindan bol su ile durularsiniz. Durularken de acaba su plaketimi oksitlermi diye dusunmezsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TURKSofTURKEY

Alıntı yapılan: "z"Bakiri oksitleyen oksijendir.

Bakir plaketi neyle temizlerseniz temizleyin havayla temas ederse zaman icinde oksitlenir.

Bakira su deydi diye bakiriniz hemencecik oksitlenmez.

Eger bakirin ustunde oksit tabasi varsa bunu ya mekanik ovalama yontemiyle ya da kimyasallarla temizleyebilirsiniz. Ancak bu kimyasallar kesinlikle alkol ve tiner olamaz. Zira alkol yada tiner sadece plaket uzerindeki yagi yok eder.

Ovalama tekniginde cif, vim guzel sonuc verir. Ardindan bol su ile durularsiniz. Durularken de acaba su plaketimi oksitlermi diye dusunmezsiniz.

...Dediklerinize Aynen Katılıyorum...
Gönül'ü Sözle, Sevgi'yi Saygıyla, Aşk'ı Sâdakâtla, Dost'u Güvenle, Para'yı Azimle Elde Et!  Vatan'a Millet, Millet'e Bayrak, Bayrak'a Kan, Kan'a Can, Can'a Canan Gerek!  Lütfen Türkçemizi Düzgün Kullanalım!

mcn

Oksitlenme her türlü oluyor hava ile temas olduğunda.Aynı bastığınız günki gibi kalmasını istiyorsanız,devre tamamen bittikten sonra lehim yüzeye şeffaf oje sürün.Farkı görün
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

evren1623

Alıntı yapılan: "gokhangokcen"slmar plaket kesme konusunda bende testere kullaniyordum fakat gordumki falçata daha kullanişli bakır plaket keserken bakır olmayan yüzeyde falçatanın tersi ile keskin olmayan tarafi ile düzgün bir parça yardımıyla cetvel... vs.  gayet güzel kesiliyor 3 yada 4 kere falçatayı sürdükten sonra(tabi bu kesme ve bastırma gücünüze bagli :D) biraz derin çizgi oluşturdukdan sonra plaketi çizdiginiz yone kivirin gayet güzel bi şekilde kesiliyor ve bakır yüzeye hiç zarar gelmiyor...
saygılar...
plaketi ocakta bir miktar ısıtırsanız makas ile oldukça rahat bir şekilde istediğiniz boyuta kesebilirisiniz

ilker_32

Ütü ile ısıtmak daha mantıklı, ocak pcb için zararlı olabilir.

arsima

slm arkadaşlar geçen bir baskı devre yapayım dedim ütü ile baskı devreyi temizlemek için 1,5 numara falan bir zımpara kullandım ama gözenekler yarattı plaketin üzerinde ve istediğim gibi bir baskı devre çıkmadı baskı devre yüzeyini cif bulaşık deterjanı gibi malzemelerle temizlemek uygun sonuçlar veriyor mu hem baskı devre yüzeyide çizilmemiş olur dediğiniz gibi

mezire

ben 0 numara zımpara kullanıyorum. bittikten sonra yıkayıp kurutuyorum. başka şeye ihtiyaç yok.

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "Gurkan-Demirbas"==> Eğer plaketinizin daha kaliteli olmasını istiyorsanız; Yukarıdaki vim + sünger + kurutma işlemlerinden sonra, ince kaporta cilası ve bir parça pamuk ile hafifçe cilalamak gerçekten güzel sonuçlar veriyor

GürkaN

muratxxx

selam arkadaşlar benim cözümüm ise pnp yada temizlema işlemi icin olsun 180 numara sünger zımparayı tercih edin derim.sonuc mükemmel.zınparayı her türlü yapı markete bulamk mümkün.ve pnp kazarken cok pürüzsüz ve daha az zarar veriyo zımparaya göre.kalay gelsin herkese
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)