Elektrik tasarruf cihazı işer yararmı acaba?

Başlatan ayhani, 19 Eylül 2008, 18:39:31

muhendisbey

Alıntı yapılan: ferittt - 20 Ekim 2012, 21:43:00
cebine zarar ama hatlara rahatlık veriyon sen rahatlamasanda  :D
Yazımı okumamışsın. Hatlara rahatlık verdiği yok. Elektrik dağıtım şirketlerinin belirli bölgelerde tabiri yerindeyse "kapasitör" merkezleri var. Bu merkezler hatlara kapasitif yük basarak ev kullanıcısı kaynaklı ve hatların kendisinden kaynaklı indüktif yükleri sıfırlar. Her şehirde yok. Yani bu cihazların çok daha büyüğü var ve dağıtım şirketleri tarafından kullanılıyor. Bir de yeni makinelerde indüktif yükü kompanze etmesi için zaten kapasitör mevcut.

Yani bu cihaz sadece kazıklanmaya yarıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Kapasitör merkezi yükten uzaksa merkez ile yük arasında reaktif akımlar akmaya devam eder bu da hatta kayıplara neden olur.  Kondansatörü endüktif yükün dibine koyarsan reaktif akımın aktıgı yol kısalır bu da hattı rahatlatır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Evlerde kullanılan yüklerin çok fazla reaktif güce sahip olduğu söylenemez. Bununla birlikte bülent hocam haklı.

Eğer bir tasarruf yapmak isteniyorsa

50Hz den 60Hz'e çıkılmalı
220V tan 110V'a düşülmeli
Kablo kesiti artırılmalı.

Kompanzasyon yapılırken kapasitör sürekli olarak devreye bağlı olmamalı. Reaktif güce göre kapasitör devreye alınıp çıkarılmalı. Hangi tasarruf cihazında bu var? Ben şemeda böyle bir sistem gözlemleyemedim? Kapasitörün devreye sürekli bağlı kalması da kapasitif yük harcanması demek.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

F.T

Hocam ben evlerdeki hatlardan bahsediyorum. :-[ zaten hatları zorlamasamda devlet sen zorluyon diye  parasını pisi pisi alıyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ferittt - 21 Ekim 2012, 11:28:27
Hocam ben evlerdeki hatlardan bahsediyorum. :-[ zaten hatları zorlamasamda devlet sen zorluyon diye  parasını pisi pisi alıyor.

Orası öyle, kayıp kaçak bedeline hiç girmeyelim...

F.T

hani kesiti zayıf seçilmiş olan evlerde akımın azalmasına yol açarda rahatlama saglar diye demiştim.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

camby

ev tıpı elektrık tasarruf cıhazlarının yanında hedıye olarak Hatim indirme seti veriyorlar.....

muhendisbey

Alıntı yapılan: camby - 21 Ekim 2012, 19:59:30
ev tıpı elektrık tasarruf cıhazlarının yanında hedıye olarak Hatim indirme seti veriyorlar.....

Milleti kandırarak günah kazandıkları için bir nevi günahtan arınma işlemi :P

mir_as82

eski yazıları okumadım ama konunun başlığına bakarak şunları söylemek istedim.
Bu işi yapan bir firmaya girdim ve ikinci gün işten ayrıldım. Kartın içinde kondansatör ve 8 bacaklı pic vardı (12f serisiydi galiba) . Düşündüm düşündüm bu devrede pic in işi ne diye sonunda bulmuştum :). Sadece led yakmak içik pic kullanılmış. : ).

F.T

drmp

belki ilk versiyonları basit bi şey göründüyse biraz komplex olsun  veya hani kopyalamasınlar diye kullanmış olabilirler !!!

tuggy

Dolandırıcılık olduğunu burada yazan, anlatan olmuştu, kimse dikkate almadı, bu suçtan yargılanmadı, EMO yazdı, basına sundu, bakalım yine dolandırıcılar cezalarını çekmeyecek mi? Hafta geçmiyor çevremde alan,kullanan,soran biri olmasın!

fgokcegoz

SAU - Doç.Dr.Ayhan Özdemir e kulak verelim bence bu konuda... Son noktayı koyacak nadir hocalarımızdan biridir.

http://www.haber.sakarya.edu.tr/gundem/elektrik-tasarruf-cihazlarina-dikkat/
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Andromeda

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 22 Ekim 2012, 16:07:22
SAU - Doç.Dr.Ayhan Özdemir e kulak verelim bence bu konuda... Son noktayı koyacak nadir hocalarımızdan biridir.

http://www.haber.sakarya.edu.tr/gundem/elektrik-tasarruf-cihazlarina-dikkat/
"Tasarruf Cihazlarının Çoğu Kandırmaca" ve  "Ciddi Firmalar ve Tasarruf  yapan Cihazlar "

ifadeleri tüketicileri yanıltabilir.. :)

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Doğru tüketiciyi yanıltabilir düzeltme yapalım: Tasarruf cihazlarının tamamı kandırmaca. Tasarrufun bana getirisi ne? Önce kaçak elektrik kullananları ortadan kaldırsınlar, işte o zaman fiyatlar bu kadar kabarık olmaz.

Başka bir tasarruf aleti söyleyeyim: telefon.
Alıyorsun eline telefonu, elektrik dağıtım şirketini arıyorsun kaçak kullanan birisini ihbar ediyorsun. Bu kadar basit. Bazı şirketler ihbar edenlere özel indirim bile uyguluyor...