samsung glcd yardım

Başlatan mikro29, 24 Eylül 2008, 17:54:46

prof_81

evet ikiside aynı kişi altına yazmıştım sanırım. :)siparişi dün vermiştim bugün elime ulaştı. aslında bu lcd yoktu listemde son anda belki bir işe yarar diye aldım ticari işletme değilim kendi çapımda birşeyler yapmaya kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

elt42at

Çok güzel arkadaşlar! Bu lcd leri zaten bir çok kişi kendini geliştirmek için almakta ve bir çok şey paylaşmaktalar!

Ben paylaşmayanların düşünce tarzlarından dolayı söyledim!

Evet ben bu lcd leri bir çok kez çalıştırmayı denedim. 2008 temmuzda almıştım bir sene önce tanesi 25TL den. Şu an ise 5TL ve 5 tane alın kesin ekstra gönderir.

Ben bu lcd lerin kullanıldığı Philips telefondan da aldım. İnverter son derece basit. H-gate gibi sürmüşler. O sebeple bir kaç mesaj önce sanırım sayfa 2 de ahmet2004 e bunu basitçe ferrit nüveli bir bobinle yapabilirmiyiz diye sormuştum. Flip-flop u 400hz ye ayarlayıp basıp geçecektim.

Bu arada ekran arka ışıklandırma olmadanda çalıştığında görülebiliyor. Ben dediğim gibi zamanlayı tutturamadım.

Özetle herkese bu GLCD için bir katkıda bulunup aynı ARM9 projesinde olduğu gibi güzel bir kaynak oluşturmayı öneriyorum.

Aksi halde piyasada VGA lar, dokunmatikler vs. çok çok daha uygun. Bol dökümanlı, temini garanti vs. vs.

SED1335 le sürmeyip mikrokontrolörle çalıştırma ısrarım ise sanırım ASM ile program yazmaya sevk edeceğinden benim için de güzel bir deneyim olacağı inancındayım.

:)

Analyzer

Selam,

Şu datasheet daha kullanışlı görünüyor.

http://rapidshare.com/files/255818294/samsunglcd.pdf

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

elt42at

Evet bu benim 2. sayfada eklediğim datasheetin özeti.

Orada STN GLCD lerde sürerken ekranın kapatılması mı ne gerektiği gibi notlar mevcut.

UG-32F02 ile 01 arasında fark yok. Sadece bizim kullandığımız STN diye bir özellik içeriyor. Sanki 2 adet ayrı tarama yapyormuş gibi.

elt42at

Arkadaşlar! Test edildi denendi! Gittigidiyor üzerinden e_sale satıcısından aldığımız samsung 5" UG32F02 ekranın uçları:

01 - FRM ( ilk satır işareti - satır sayaçlarını sıfırlayıp ilk satıra
kayıt etmemizi sağlıyor )

02 - MODE ( Bu uç sayesinde devre üzerindeki negatif gerilim
üretecinin seviyesinden hangisinin kullanılacağı seçiliyor )

03 - CL1 ( clock 1:  satır pulce'i. Her darbesinde satır sayacı bir artıyor )

04 - CL2 ( clock 2: sütun pulce'i. Her darbesinde 4 bitlik shift
register i kaydırıyor. 80 pin destekleyen 5299 için 20 darbede bir
kayıt yapılıyor!)

05 - /DisplayOFF (ekran +Vcc de açık, GND de kapalı)

06 - Data0
07 - Data1
08 - Data2
09 - Data3

10 - +VCC (lojik entegreler için 5V)

11 - GND ( toprak )

12 - Vo ( LCD ekranın manuel ekran konstrat ayarı pini)

13 - Vee ( LCD için negatif gerilim kaynağı)

14 - Ekranın dışındaki kafesin toprağı ( faraday)

Alıntı Yap
Selam,

Şu datasheet daha kullanışlı görünüyor.

http://rapidshare.com/files/255818294/samsunglcd.pdf

Analyzer

Bu datasheet te bulunan zamanlamayı kullanarak işlemlerimizi gerçekleştirelim.

ASM bilgim kötü olduğundan bu kısımda direkt asm ile kod yazabilen arkadaşlardan yardım beklemekteyiz!

ilker_32

Arkadaşlar şuan çıkmam lazım şuraları bir incelermisiniz. Belki birşeyler çıkar. Ayrıca şu SED1335'i türkiye'den bulabilirmiyiz ve nerede?

http://home.subnet.at/mnemonic/projects.html

http://home.subnet.at/mnemonic/info-spezialgebiet.pdf

http://en.radzio.dxp.pl/sed1335/

ilker_32

@ilker_32:
Tahrik edici yazılar, uygunsuz üslûp forum kuralları gereği yasaktır ve gereği de bulunmamaktadır. Konuyla alakalı yapabildiğiniz bir kısım varsa ve paylaşmak istiyorsanız lütfen devam edin, değilse konuyu meşgul etmeyin. Bunu uyarı olarak alın. - Analyzer

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "ilker_32"Lcd alan arkadaşlar neredeler! Yoksa lcd'leri kullanmadan çöpe mi attınız.

Neden şuraya çalışan bir kod çıkarmıyoruz?

ve birkaç gün önce...

Alıntı yapılan: "ilker_32"Neden sadece picproje ve Türkiye içine odaklanıyorsunuz anlamadım. Biraz ülke dışına açılın, internet gibi bir nimet elinizin altında. İnanın aramadığınız herşeyi bulacaksınız. Ayrıca yabancı dilinizde açılmış olacak. Bir zamanlar bende picproje delisiydim meğersem yanlış yapmışım. Şimdi az takılıyorum öz takılıyorum. Bütün vaktimi picproje'ye ayırmıyorum çünkü picproje gibi birçok site var. Mesela elektrotekno'da istemediğin kadar proje var.

Araştırın nette çok örnek var.

Bir lcd'yi abartmışsınızda abarmışsınız.
Başkalarının eline bakmaya devam ederseniz hiç birşey öğrenemezsiniz.

Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin ekmek aslanın ağzında herkes

yaptığı küçücük bir şeyi gözünden sakınıyor. Paylaşım yanında halt etmiş.

Bende diyorum bak, neden paylaşayım kardeşim banane.

Kendi el emeğimle yaptığım proje'yi yada kodu neden paylaşayım.

Yanlış alğılamayın lütfen beni.

Hepinizi buraya bekliyorum.

Şaka gibi :D

Analyzer

Selam,

LCD'miz controllerless, yani kontrolcü entegre içermiyor. En uygun alternatif SED133x serisi görünüyor. Nasıl bağlayacağımız konusunda ise bu link işimizi görür :

http://forum.lcdinfo.com/viewtopic.php?t=1348

Ahmet hocam siz lcd'yi alabildiniz mi? Eğer arşivinizde hex ve şema içeren dosya duruyorsa tekrar upload etmenizi rica ederim. En azından Atmega8'e yazıp lcd yi bir görmekte fayda var.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

elt42at

Arkadaşlarım, hocalarım!

Tabiki SED1335 Epson etegresi işimizi görüyor!

Ancak çok eski olmakla beraber pahalı da!

Ebay da kontrolcüsü olan ve dokunmatik sıfır ekran bile 25$ iken 5tl diye temin ettiğimiz bu lcd leri herhangi bir MCU ile çalıştırma taraftarıyım.

Dediğim gibi, lcd nin arkasındaki OKI M5299 entegresinin sürülmesi işimizi görüyor. Bu çalışma sayesinde belki LCD sürmek değil de arkadaşlarımız uygun ücretle 320*240 grafik lcd ekranlarda uygulama yapabilir hale gelecekler.

Ben fırsat buldukça bakıyorum.

elt42at

Bir şeyi düzeltmek ve vurgulamak istiyorum!

LCD sürmek için gereken negatif gerilim kaynağı yani -20..22 volt üreteci

satın aldığımız 5" Samsung 320*240 STN GLCD de var. Arkadaki özel veya kapıları ve opamplar bu gerilimi üretiyor.

Bu konuyu dikkate alınız. LCD lerle oynamaya başlamak için de inverter önceliğini bir kenara bırakalım. Arka ışıklandırma olmadan da işlem yapabilir ve görebilirsiniz.

Ve Ve ve özetle OKI M5299 entegresi satır sürücüleri olan M6595 entegresini kontrol ediyor. Hatta 4 adet m5299 dan 1. si diğer 3 m5299 u da kontrol ediyor.

Bize kalan

FRM ile ilk satır işareti vermek

CP1 ile satır clock palci yaratmak

cp2 ile stün clock palsi yaratmak

data uçlarını doldurmak

felan.

Dediğm gibi 5299 un sürülmesi olayına yoğunlaşalım.

ahmet2004

Arkadaşlar dosyaları ancak bulabildim.Yerde ararken gökte buldum cd'lerin birisinden çıktı.

Ben diyorum ya ne varsa www.picproje.org da var gerisi yalan... ;)

Yanlız bendeki resimler ile elt42at nin koyduğu LCD resimleri birbirine benzemiyor.

Yani pin bağlantılarına dikkat edin.Lcd'i başka işler araya girdiğinden isteyemedim yani lcd yok elimde.

O yüzden kendi düzenlediğim kodları önce analyzer e göndereyim.

Bir çalıştırsın sonra buraya ekler herkes yararlanır.(Tüm TÜRKİYE)

İsteyen geliştirebilir kodları ama değmez bu eski Lcd için uğraşmaya...

Yeni Şema Çizdim:

samsung5_UG-32F02_320x240_Karakter_Lcd Şema Linki...

Not
Analyzer:
Mail adresin varmı ÖM atabilirsen dosyaları göndereyim?

elt42at

KAtılıyorum. Gerçekten değmez. 50-70 kare arası görüntü yayınlatacağız diye  kontrolcüsüz bir lcd yi kullanıp MCU muzu yormaya değmez. Ben hobi olarak bakıyorum.

ebay da inceledim, dokunmatik ekranlı, kontrolcülü, renkli ekran ücretsiz kargo ile 25$ civarı. İsteyen paypal ile öder ve 2 haftada gümrüğe takılmadan eline alır.

Bu arada SED1335 biraz tuzlu.

Belki bir kişi çıkar aramızdan, 5" Samsung 320*240 lcd sürücü entegresi diye gittigidiyor da pic16f877 tarzı bi ürünü satmaya başlar :D

Yukarıda verdiğim bacak bağlantıları UG-32F02 nin, yani gittigidiyorda "e_sale" nin sattığı lcd için olan bacak açıklamaları.

bu güne kadar 2008 in temmuzunda yaklaşık 8 tane falan aldım. Tümü aynıydı.

ahmet2004

Alıntı Yapebay da inceledim, dokunmatik ekranlı, kontrolcülü, renkli ekran ücretsiz kargo ile 25$ civarı.

Dokunmatikli Lcd 25$ a kim veriyormuş.Link verebilirmisin.

elt42at