desibel metre yapımı

Başlatan uardal, 13 Ekim 2008, 15:12:25

uardal

merhaba

telekom bakır hatlarındaki sinyal zayıflamasını ölçecek bi desibel metre yapmak istiyorum ama tam olarak nasıl çalışır bilmiyorum, desibelmetrelerin çalışma sistemi hakkında fikir sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. çalışma mantığını anlarsam gerisini getirebileceğimi düşünüyorum.

ipek

Telekom hatları genelde 450hz ac sinus hat sesi piyasadan kolaylıkla alabileceğiniz bir gelişmiş el tipi avometre işinizi görür üzerine ac rms yada true rms ifadelerine olmasına dikkat ediniz bu tip taşınabilir aletlerlerde genelde db ölçüm posizyonu bulunmaktadır sakınca sadece 600
ohm üzerinden ölçüm yapabiliyorlardı...

eğer sabit bit ses değilde konuşmayı ölçmen gerekiyor isen işin zor SSM2110 AD606 gibi ABS peak konverterle ihtiyaç duyulur.. bu IC leri bulmak çok zor....

uardal

ben data hatlarının geçtiği kabloları ölçmek istiyorum, yani kablonun sinyalini kesip boştayken iletim kalitesini ölçmek istiyorum,

MC_Skywalker

sanırım UTP kablolardan bahsediyorsun.
Bu kabloları testeden değişik cihazlar var ve bayağı pahalılar. kablonun bir ucun çıkartıp cihaza bağlıyorsun, diğer tarafta PC yada layer 2 siwtch olması farketmiye çok hassa şekilde test ediyor.

http://www.flukenetworks.com/fnet/en-us/products/DTX+CableAnalyzer+Series/Overview.htm?categorycode=CPTT  ten hem CAT 6 hemde fiber test eden cihaza baka bilirisin.