4.196 mhz kristal varmıdır

Başlatan yanki, 03 Kasım 2008, 21:56:35

yanki

arkadaşlar yıllar önce  pic 16f84 ile frekansmetre yapmıştım  şemadaki  kristal 4 mhz idi devreyi yaptım randıman alamayınca  bir kenara attım  randıman alamadım derken  ben bunu 27 mhz halk bandı telsizin çıkış frekansını ölçmek için yapmıştım ama telsizin 27.085 olan çıkış frekansını 26.256 gibi daha küçük bir değer  ölçüyordu     devreden şüphelendim 5 defa daha  yaptım ilginçtirki hep aynı değeri ölçtüm devreden olmadığı kesindi  ben bunu hex dosyasından düzeltile bilirmi diye başka bir forumda bir başlık açtım arkadaşlardan biri hex programının 4.196 mhz krisyale göre  yazıldığını yazmış bende aradım ve 4.194 olan bir kristal buldum  taktım evet doğru 27.085 okuması gereken değeri 27.075 olarak okudu sizlere soracağım soru şu  bu 4.196 mhz kristal bulunabilen bir kristalmidir  ben eskişehirdeki  parça satan yelere baktım yok  bulamadım pic programından da anlamıyorum eğer 4.196 mhz kristale göre yazıldıysa
4 mhz kristale göre bu program düzenlenemezmi  
devreyi incelemek isterseniz diye linkinide aşşağıya koydum
led display ile olan vesiyon
http://www.qsl.net/om3cph/om3cph.html
saygılarımla

ipek

yazarın sayfasında bir zip dosyası mevcut derki istenilen clock frekansını siz tayin edin dos programı size hex dosyası üretsin ..umarım DOS ile aranız vardır....

yanki

dos ile aram yok ve o programı açtım ama clock frekansını girecek yerde bulamadım

ipek

Birkaç yıl evvel bu sayıcıyı bir arkadaşıma yaptım kusursuz çalıştı.
elimizde araç telefonundan sökülme ısıl karakteri çok iyi bir 12.8Mhz TCXO
var idi program ile hesapladık mükemmel çalıştı..
tabi o zaman desktop eski bir makinamız var idi şu an HP laptop'um var size yardımcı olmak için programı çalıştırdım vista'dan bu programı çalıştıramıyorum uyarısı aldım. eski bilgisayarı olan arkadaşlarınızdan rica ediniz   iyi çalışmalar...

yanki

bir siteden 4mhz kristale uyan hex ini buldum yükledim  27.205 mhz tam okurken daha aşağı ve daha yukarı frekanslarda çok azda olsa hatalı ölçüyor problem devreden olabilirmi arkadaşlar

askuzucu

devrede hiç bir problem yok.bu tür devrelerde pic in oscin (yanılmıyorsam 16 nolu pin)ucundaki 22pF kondansatör yerine yaklaşık 5-35 pF lık trimer takılır ve onunla ince ayar yapılır.
kolay gelsin.

aslan_korhan

ipek'in dediği gibi normal kristal yerine TCXO kullanırsan hassasiyetin çok daha iyi olur.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

papsukkal

How to get values of T1,T2, T3?

You can replace one of the condensers around Xtal by capacitance trimmers, say 30 pF (or better set condenser to value 15 pF and add small trimmer...). And than youn can adjust Xtal frequency to proper value. It means that one giving accurate display...

başlık altında bahsetmiş xtal kapasiteleri ile ince ayar yapabilirsin

yanki

sağolun arkadaşlar ben daha önce bu tcxo kristali hic görmedim  internetten baktım bunda bir sürü bağlantı yeri var  ve 8-45 mhz arası yazıyor nasıl kullanılır bu kristal  
birde  benim sorunum bendeki telsiz 26.000 mhz ile 30.000 mhz arası çalışan president lincoln  c bandı 20. kanalda frekansı tam okuyor kanalları aşagı yukarı çıkıp indikçe tam okuyamıyor yani 20.kanalda 27.205 okuyor tam okuması gereken değeri yani ama bir kanal aşşağı indiğimde 27.195 okuması gerekirken 27.193 okuyor benim takıldığım olay burası trimer kondansatörde taktım ince ayarını yaptım  yinede aynı
saygılarımla

yanki

arkadaşlar olay tamam şu anda mükemmel oldu çok hassas ölçüm yapıyor 27 205 00 şeklinde frekansı  gösteriyor

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "yanki"arkadaşlar olay tamam şu anda mükemmel oldu çok hassas ölçüm yapıyor 27 205 00 şeklinde frekansı  gösteriyor

Hayırlı olsun yanki, bu arada programın orjinali 4.196 MHz diyen arkadaş kimdi  :twisted:

yanki

merhaba erhan  sendemi buradasın  sen demiştin  şu anda süper oldu  alet çok hassas ölçüyor
URL=http://imageshack.us][/URL]

erhanzeynel

kutu da güzel olmuş, iyi iş çıkarmışın yine. Güle güle kullan.