servo motor encoderi

Başlatan erkan614, 23 Aralık 2008, 13:35:33

erkan614

hangi sinyalleri izleyelim encoderinkinimi yoksa surucuden motora giden sinyallerimi?

yukarda resmini verdiğim adam  servo motorun milini ac bir motora bağlamış dönduruyor bunun sonucunda encoder a,b z sinyalleri servo ise kendi induklediği gerilimi skoptan bakıyor da neye göre encoderi hareket ettiriyor?

gallavi

Aslında asıl soru şu ki servo motor dediğiniz motor ne tip bi motor sonuçta servo motor yok bi motor alıp yanına encoder ve kontrol devresi bağlayıp servo mekanizma oluşturuluyo bu sistemde kullanılan motor ne tip bi motor fırçasız dc motor olabilirmi aceba onu tespit edip kontrol maknizmasını anladıktan sonra encodere kalibre etmek kolay olacaktır.
DemirHan=gallavi;

hoguz

Alıntı yapılan: "gallavi"Sökmeden önce osiloskopla bakın sinyaller arasındaki faz farkını biyere not edin geri taktıktan sonra aynı faz farkına göre ayarlayın çalışması lazım

Sinyaller arasındaki faz farkı 90 derece olmalı

z

Incremental encoderlerde encoder acilarini ayarlamak elinizde değil. Onlar zaten cift kanal icin hep 90 derecedir.

Bahse konu servo motor incremental tipte. Dolayisi ile scopla faz farki olcmeyi falan unutun.

Simdi senin yapman gerekenler.

Encoderin A-B-Z kismi shaft encoder icin kullanilmis. Senin burayla hic bir isin yok.

U-V-W kismi ise komutasyon icin. Senin basin bu kisim ile dertte.

Islem1:
Sisteme start ver
Hata duzeldimi
Evet ise Islem 2 ye gec.
Hayir ise Encoder - motor baglantisini hafifce gevset.
Encoderi hafifce cevir
Goto Islem1

Islem2:
Sisteme start ver
performansda artis oldumu
Evet ise Islem 3 e gec.
Hayir ise Encoder - motor baglantisini hafifce gevset.
Encoderi cok cok cok hafif cevir
Goto Islem2

Islem3:
Gozun aydin
End

Bunun disinda yapacagin hic bir sey yok.
Servo kontrol kartinin tasarimcisi ben olsaydim sana daha teknolojik yontemi soyler nasil bir program yazman ve nasil  bir test devresi kurman gerektigini soylerdim.

Demek istedigim isin bu kismini uretici bilir ve son kullaniciya bu detayi vermez.

Bakimcilardan hic ses yok?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Encoder ayarı problemine benzer bir problem sorayım.

Sargıları yanmış kollektörü sökülmüş fırçalı bir DC motorun var.

Sargıları sardın.

Kollektörü mile geçirdin.

Sargıları kollektör dilimlerine lehimledin.

Bu motorun dönmesi için ne yaparsın?

Bu motorun verimli bir şekilde dönmesi için ne yaparsın?

Otomobilde avans ayarı yapabiliyorsan encoderi de ayarlarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cözüm bobinaj

ben servo motor tamır edıyorum sarıp veya rulman deyıştıyorum encoder için testini nasıl yap mam gerek

cözüm bobinaj

ben servo motor tamır edıyorum ama encoder soküp takarker sorun yaşıyor  oldukca kafayı taktım yokmu kursu falan