C# ile basit bir PIC programlayicisini nasil yazabilirim?

Başlatan Digimensch, 10 Ocak 2009, 14:47:48

Tagli

Evet. Ama hex dosyasının okunması da çok kolay bir iş değil. İnternetten araştırıp biçimini öğrenmen gerekli. Çünkü hex dosyasındaki veriler baştan sona sadece 2 byte (aslında 14 bit)'lık komutlardan oluşmuyor. İçinde config bitleri, adres değerleri ve EEPROM'a yazılması istenen veriler de var. Bunları bilgisayar tarafında yorumlayıp programlayıcı PIC'e kendi belirlediğin bir iletişim şekli ile yollamalısın. Ve karakter olarak değil de byte olarak yollaman daha rahat olur. Çünkü hex dosyasındakiler sonuçta ASCII karakterleri, senin bu karakterlerin ifade ettiği sayıları göndermen gerekiyor.

Bir diğer mesele de şu ki PIC'lerin programlanma şekli modelden modele az da olsa değişebiliyor. Destek vermek istediğin cihazların programlama ile ilgili belgelerini tek tek incelemelisin.

Şimdi düşünüyorum da bu ic-prog ve winpic'i yazan adamlar aslında büyük iş yapmışlar :).
Gökçe Tağlıoğlu

Digimensch

Alıntı yapılan: "Tagli"

Şimdi düşünüyorum da bu ic-prog ve winpic'i yazan adamlar aslında büyük iş yapmışlar :).

Öyle bu ne ya sanki isletim sistemi yaziyoruz? Gözüm karktu valla ne yalan söyleyim.
PIC'e baska bir PIC'i yazdirdik , Peki bunun birde okutmasi var.PIC icindeki *.Hex dosyayi okumak istersek ne olacak? Yada ne bileyim ben bir PIC hazirladim herseyi hallettim örnegin bir PIC 16F84'ü programlamayi basardim.Peki baska bir sinif PIC programlamak istersem ne olacak? örnegin PIC 16F917 veya PIC 18F2450 .
Benim programlama icin ayarladigim PIC'i tekradean ayarlam gerekecek baska bir PIC sinifini programlamak icin.
Oysa picprog veya winpic gibi programlarda programlamak istedigin PIC adini seciyorsun ve tik tik  o PIC programlaniyor.
Ben neyse en iyisi yazilmis loaderlerle devam edeyim.Kendi loaderimi yazmak bayagi cok zor olacak gibime geliyor.