ŞEMADA HATA VARMI?

Başlatan HAKKITANIR, 11 Ocak 2009, 21:28:46

z

Iste devre simdi yakisikli oldu. Yalniz 47 uf lerin degerini kucultursen iyi olur aksi halde alt moslara biraz eziyet edersin.

Devrenin kullanimi icin yaptiginiz aciklamada tek bir sorun var.

Ust moslarin beslenebilmesi icin alt moslarin periyodik olarak iletime gecip iletimden cikmasi lazim.

Bunun icin ayni koldaki moslardan ustteki iletime girdiginde alttaki devreden cikmali, alttaki iletime gectiginde ustteki yalitima gecmeli.

Eger bunu PWM frekansinda surekli olarak yaparsan ve Duty degerini de dedigin gibi %5...%95 gibi secersen hic sorun kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

z , Mustafa Deniz
Sağolun.

Burda üstteki tiransistörleri aç kapa şeklinde pwm vermeden sürmekmi daha mantıklı. Yoksa üst tiransistörleride alttakiler gibi pwm darbeleri ile sürmekmi daha mantıklı.Hangi yöntemi tavsiye edersiniz.Üst tiransistörler
direkt sürülebilir derseniz üstteki tiransistörleri pwm vermeden direkt aç kapa şeklinde sürmede 47R gate direnci az gelirmi.direnç gücü 1/4 watt yeterli olurmu?

Bu sorunuda halledersek devreyi bakır plakete kuracağız artık.

Devre yalnızca iki özellikli olarak kullanılacak.
1) Motor devir yönü değişimi.
2) Motor hız kontrolü

motor şaft kilitlemesi ve motor frenlemesi yaptırılmayacaktır.

z

Bir onceki mesajimda olmasi gereken surus seklini yazdim. Bunun disinda secenegin yok. Alt ve ust moslar sirayla devreye girip cikacak.

Aksi halde yukaridaki suruculere ait 47uF kapasitelerde surekli sarj tutamazsin.

Eger 3 ayri bagimsiz kaynak kullanirsan o zaman istedigin gibi sur ama burda tek bir kaynagin var.

Devre yakisikli oldu ama besleme gerilimin 12v ve akiminda sadece 2.5 oldugu icin optolu ve Moslu duzenek biraz luks oldu.

Bana bir tane lazim diyorsan ok.

Ben olsam madem 12V kullanacaksin madem akimin 2.5A civarinda  H kopru cipi al kullan derim. Hem kucucuk de yer kaplar.

Piyasada  3..4A  kopru cipler mevcut.

(Demeraj akimini kolayca sinirlayabilirsin.)

HAKKITANIR

Z

Yardımcı oluyorsun sağol.Ama son iki mesajını anlamakta zorluk çekiyorum.Daha sorun var sanki.Son n tipi mosfetlerle kurulan H köprü şemasında motoru şu şekilde sürsek sorun çözülürmü.

- Motor İleri Yön İçin A ve D Tiransistöre %5...%95 Oranında Duty Saykıl PWM. verilecek bu arada B ve C Tiransistörleri hep Yalıtımda.

- Motor Geri Yön İçin B ve C Tiransistöre %5...%95 Oranında Duty Saykıl PWM. verilecek bu arada A ve D Tiransistörleri hep Yalıtımda.

üst tiranssitörlerde pwm le sürülecek yani.

47uF. Tiransistörler IR2101 daki gibi 4,7uF. yapılabilir yada paralel olarak 47uF. yanına 4,7uF. da ilave edilebilir birde 100nF. de paralel olarak var zaten.

Bu şekilde hala sorun çıkabilirmi.

z

Surum icin gerekli sinyaller

Yontem 1

Saga ve sola donus pwm in %50 den buyuk yada kucuk olusuna bagli

Pwm=1 A=1 C=0   B=0  D=1
Pwm=0 A=0 C=1   B=1  D=0

Motor dursun dersen bu anahtarlama sirasina gore PWM %50 olmali.
(A=B=C=D=0 da motoru durdurur)
(A=B=0 C=D=1 sert fren yaptirir)

Yontem 2

Saga donus

Pwm=1 A=1 C=0 B=0   D=1
Pwm=0 A=0 C=X B=0   D=X yada A=1 C=0 B=1 D=0

Sola donus

Pwm=1 A=0 C=1   B=1  D=0
Pwm=0 A=0 C=X   B=0  D=X yada A=1 C=0 B=1 D=0

Burada Xleri 0 da alabilirsin 1 de alabilirsin. Bu  motor akimindaki ripili degisitir.

Ancak X=1 alirsan bunu pwm peryodunun kucuk bir kisminda 0 yapman gerekir. Yani surekli olarak 1 de birakamazsin.

HAKKITANIR

Devrenin Yalnızca Motor Devir Yönü Ve Motor Hız Kontrolü Yapacağını Düşünürsek, İki Kontrol Girişi Bu İş İçin Yeterli Galiba.Resimdeki Devre Bu İşi Görebilir Herhalde.
Burda Ortadaki Q3 Tiransistör İki Tiransistöründe Aynı Anda Devreye Girmesini Önlemek Ve Dolayısıyla H Köprüdeki Seri Tiransistörleri Kendi Üzerlerinden Kısadevre  Olmaktan Korumak İçindir.Ayrıca Motorun İleri Ve Geri Gidişinde Birer Limit Switchlede Koruma Sağlanmıştır.