giriş çıkış için hangi optocupler kullanılır?

Başlatan fractal, 13 Ocak 2009, 16:49:23

fractal

peki erhan hoca kendim cizdiğimde simülasyon yapamam sanırım.bunların proteus model library leri yokmu?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erkan614

:?: similasyonda opto kullanmanın mantığı nedir? :!: ne gerek var?
ve pratikte neden opto kullanıyoruz?

;) similasyonda pic girişine 220v versen dahi girişin bozulacağını sanmıyorum veya çıkışından direkt röle sürsen yine parazit almaz hatta pic vdd vss arasına 100nF koymadan ve osc pinlerine osilator bağlamasan dahi çalışır :)

ama pratikte osc bağlantısındaki kondansator yolunu köşeli yaparsan picin sapıtma ihtimali var ;)
8)

fractal

ben projemin tamamını proteusta cizmeyi düşünüyordumda.ondan.siz   hangisini kullanıyorsunu bana hangisini önerirsiniz.projelerimi nerde cizeyim?

birde demişsinizki osc de kondansatölerin yolları köşeli olmamalı gibi bilgi vermişsiniz.böyle prtaik bilgileri proje ciziminde yolları cizerken nerden bulabilirim.genel olarak olarak bu bilgiler nelerdir.ben tam olarak parazit giderme teknikleri,veri yolu kalınlıkları,besleme hat kalınlıkları şekilleri,kapalı alanlar oluşlturulabilirmi?,bunlar nasıl olamılı bunlarla ilgili bir döküman varmı...

teşekkürler....

fractal

sanırım bu bilgiler cok fazla açıklaması var.kimse bişey söylememiş..

boyut

tpl521 e gelince optonun çıkış transisoru ile direkt bobin çektirmek çok yanlış bi tasarım olur bunun için benimde kullandığım arslan74 un verdiği tasarım çok iyi
http://img119.imageshack.us/img119/964/optocikislarsy8.jpg
Ne Mutlu TÜRKÜM diyene

gcolak

optolar röle için yeterince güçlü transistöre sahip değil.

boyut

ben o şemadaki devreyi yaptım ve 12v luk bir valf sürdüm. gayet iyi çalıştı
Ne Mutlu TÜRKÜM diyene