kararlı 2.5 volt devre yapmam gerekıyor

Başlatan berkay_yalan, 26 Ocak 2009, 00:27:42

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "Klein"lm317 ile referans voltaj üretmenin çok sağlıklı bir yaklaşım olacağını sanmıyorum. Kulanacağın dirençler en az %1 toleranslı olmalı. ayrıca piyasada bulacağın dirençler 200ppm civarı sıcaklık stabilitesine sahiptir. bu da çok stabil bolmayacağı anlamına gelir. yanlış yoldasın yani. Referans üretmek için referans çipi kullanmak doğru yaklaşım olacaktır.  Ayrıca eğer senin ölçüm sistemindeki diğer parçaların tolerans aralığı yüsekse , referans çipinin çok stabil olması birşey değiştirmeyecektir. Yani %2 toleranslı TL431 muhtemelen işini görecektir. Ama illa %0.5 tolerans dersen zetex firmasının zr431f005 kodlu 431 çipi var onu bulabilirsin. Ayrıca maxim ve LT firmalarının da oldukça iyi referas çipleri var onlardan getirtebilirsin.
haklısınız

ben ZR431F005 bu cıpe yoneldım datasheetını ınceledım sadece SOT23 kılıflı olan %0.5 tleranslı ınsallah bu kılıfı bulabılırım

SOT23:

bu kılıf top yanlız bottom olarak kullanacagım

burada %0.5 ıcın 43R dırenc onermıs 43R bulamayacagıma gore 47R takarsam olur sanırım

ve hocam pıyasadakı dırencler bu dırenclerden(RES40)

4. renk altın tolerans %5

sızce nasıl dırenc kullanmalıyım? watt lı dırenclerdenmı bahsedıyorsunuz

berkay_yalan

plcnokta

Analog Devices in REF leri ile MAXIM in REF leri karşılaştırmış
ve Analog Devices ürünlerinin çok daha stabil old. görmüştüm.
Bir örnek olarak bu bilgilere ulaştım.

http://www.analog.com/en/references/voltage-references/ADR5041/products/product.html

ADR5041 2.5, shunt ref  -40 to +125 Shunt  SC70, SOT23  $0.30
Şu anda En İsabetli Teknik iş; İthal edilen ürünleri yurt içi imkanları ile kopyalamak, yeniden tasarlamak ve üretmektir. Bu bize Zaman, Nakit, Güç ve Özgürlük kazandırır.

Klein

o dirençler olmaz. onlar korbon filmdir.  En asgari şartlarda 5 renkli %1 toleranslı ( tolerans rengi kahve)  ve metal film olmalıdır. bu özellikteki dirençler birçok uygulamada işinizi görecektir. Ama daha iyisini isterseniz vishay'dan plastik folyo dirençlere bakabilirsiniz.

Klein

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"
burada %0.5 ıcın 43R dırenc onermıs 43R bulamayacagıma gore 47R takarsam olur sanırım

Bahsedilen 43R direnç değeri değil. SMD kılıflarda ürünün tam adını yazmak çok zor olduğu için kodlanır. 43R kodu zr431f005 olduğunu ifade ediyor.
Zaten 43R direnç çok küçük olurdu. Shunt regülatör tipi referanslarda kullanılacak direnç değeri , referans gerilimini kullanacak aygıtların toplam empedansına , yani ne kadar akıma ihtiyacın olduğuna göre hesaplanır.
kabaca şöyle hesaplayabilirsin  R=E/I = (giriş gerilimi-referansgerilimi)/referans akımı.  Seri direnci ne kadar büyük seçersen gürültü o kadar az olacaktır. Ama gereğinden fazla büyük seçersen , bu seferde referansı bağlayacağın aygıt ,referansgerilimini yükleyerek gerilimin düşmesine sebep olur. Bu yüzden hesaplarken akımı birz büyük tutmata yarar var.